کاهش چربی بینی با راهکار مناسب
28 فروردین

کاهش چربی بینی با راهکار مناسب

کاهش چربی بینی با راهکار مناسب

کاهش چربی بینی : براقیت و چربی بینی مشکل شایعی است‌ که افراد زیادی دچار آن هستند. پوست بینی زمانی چرب می‌شود که غدد چربی (غدد سباسه) روی پوست بینی، بیش از حد سبوم تولید کنند. سبوم، نوعی چربی طبیعی است که از پوست، محافظت و آن را نرم و روان می‌کند.

افرادی که پوست چرب دارند، بینی‌شان به طور قابل توجهی چربی بیشتری تولید می‌کند؛ زیرا منافذ بینی معمولا بزرگتر از سایر منافذ روی صورت است.

ژنتیک مهمترین عامل تعیین کننده‌ اندازه منافذ است. شما نمی‌توانید ساختار و شکل منافذتان را تغییر دهید، با این‌حال می‌توانید با انجام برخی اقدامات ساده، میزان سبومی که بینی‌تان تولید می‌کند را کاهش دهید. برای آشنایی بیشتر در این باره، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید…

متخصص پوست اصفهان | چربی بینی

در اینجا به برخی از موثرترین راهکار‌ موثر کاهش چربی بینی می‌پردازیم‌:

۱‌. از لوازم آرایشی متناسب با نوع پوست‌تان استفاده کنید

هنگام خرید کرم پودر یا سایر لوازم‌‌ آرایشی، محصولاتی را انتخاب کنید که مخصوص نوع پوست شما یعنی پوست چرب هستند. این محصولات معمولا فاقد چربی بوده و منافذ را مسدود نمی‌کنند.

استفاده از محصولات آرایشی نامناسب برای پوست‌تان، نظیر محصولات متناسب برای پوست مختلط (پوست ترکیبی) یا پوست‌ خشک، می‌تواند احتمال تولید چربی را افزایش داده و ظاهر چرب و براق بینی را بدتر کند.

۲. صورت خود را دست‌‌کم دوبار در روز بشویید

برای خودتان یک برنامه روزانه مراقبت از پوست تهیه کنید و صورت‌تان را یک بار، صبح‌ و یک بار، شب قبل از خواب بشویید، تا مواد آرایشی، آلودگی و چربی اضافه از بینی‌تان پاک شود. برای این کار از یک شوینده صورت (فیس واش) ملایم و آب گرم استفاده کنید.

۳. از مرطوب کننده استفاده کنید

بعد از شستن صورت، از یک مرطوب کننده پوست چرب که فاقد چربی و غیر کومدون زا است، استفاده کنید. این کار باعث هیدراته نگه ‌داشتن پوست و حفظ تعادل چربی بینی می‌شود. به طور مشخص به دنبال مرطوب کننده‌هایی باشید که حاوی مواد جاذب چربی، نظیر جو دوسر هستند.

۴. صورت‌تان را لایه‌برداری کنید

لایه برداری باعث حذف و برداشته شدن سلول‌های پوستی مرده می‌شود و به محصولات مراقبت از پوست، اجازه می‌دهد به پوست بهتر نفوذ کنند‌‌. جمع شدن سلول‌های پوستی مرده روی بینی می‌تواند باعث خشکی بینی شود‌.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت از پوست | راهکارها و روش ها

به این ترتیب با تجمع سلول‌های مرده‌ی روی پوست، غدد چربی نیز برای جبران کمبود رطوبت بینی، تولید چربی را افزایش می‌دهند‌؛ در نتیجه پوست بینی چرب می‌شود‌.

۵. از پرایمر (زیرساز آرایش) فاقد چربی استفاده کنید

پرایمر کرم یا ژلی‌‌ است که برای زیرسازی آرایش مورد استفاده قرار می‌گیرد و پوست شما را قبل از آرایش، صاف و یکدست می‌کند. پرایمر همچنین به جذب چربی اضافه روی بینی و پوست کمک و ظاهر منافذ را کوچک می‌کند. از یک پرایمر فاقد چربی استفاده کنید تا چربی بیشتری به صورت‌تان اضافه نشود.

۶. از کرم‌های مات کننده و کنترل کننده چربی استفاده کنید

کرم کنترل کننده چربی می‌تواند پوست چرب و براق را مات کند. از این محصول قبل از مصرف مرطوب کننده و کرم پودر استفاده کنید. کرم مات کننده، چربی اضافه پوست را جذب کرده و منجر به مات کردن و کاهش براقیت پوست می‌شود.

۷. آکنه را با اسید سالیسیلیک کنترل کنید.

پوست چرب، آکنه و جوش را نیز به دنبال خود دارد. اسید سالیسیلیک برای پوست‌های چرب بهترین انتخاب است؛ این ماده نه تنها باعث بهبود آکنه می‌شود، بلکه چربی پوست بینی را نیز کاهش می‌دهد.

این ترکیب، در بسیاری از شوینده‌های صورت و کرم‌های مخصوص آکنه وجود دارد. اسید سالیسیلیک پوست را لایه برداری، سبوم اضافی را رفع و از بسته شدن منافذ نیز جلوگیری می‌کند.

 

۸. از ضد آفتاب‌های غیر کومدون‌زا استفاده کنید

ضد آفتاب از پوست شما در برابر آسیب‌های خورشیدی محافظت کرده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. با این‌حال برخی ضدآفتاب‌ها حاوی چربی هستند. چنین ضدآفتاب‌هایی می‌توانند منافذ را مسدود کرده و چربی بینی را افزایش دهند. به دنبال ضد آفتاب‌های غیر کومدو‌ن‌زا (non-comedogenic) باشید، که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند.

۹. برای کاهش چربی بینی از چسب‌های پاک کننده‌ی بینی استفاده کنید

این محصول که به عنوان چسب پاک‌کننده منافذ بینی نیز شناخته می‌شود، لایه سطحی سلول‌های پوستی مرده روی بینی را برمی‌دارد. این چسب همچنین چربی اضافی و آلودگی روی بینی را نیز برطرف می‌کند و همین موضوع باعث کاهش ظاهر براق بینی می‌شود.

۱۰. استفاده از تونر را فراموش نکنید

روتین مراقبت از پوست نه تنها باید شامل یک پاک‌کننده ملایم و مرطوب کننده باشد، بلکه باید یک تونر فاقد الکل را نیز در بربگیرد، تا به کوچک‌تر به نظر رسیدن منافذ بینی کمک کند. این راهکار موقتی می‌تواند تولید چربی بینی را کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه
کاربردهای روش آی پی ال چیست؟

۱۱. صورت‌تان را با صابون ملایم بشویید

برای تمیز کردن صورت‌تان، از یک صابون ملایم استفاده کنید. صابون‌های حاوی مواد خشن و ناملایم و معطر می توانند پوست را خشک کرده و برای جبران رطوبت و چربی مفید از دست رفته‌ی پوست، منجر به تولید بیش از حد چربی ‌شوند.

۱۲. ماسک خاک رس را امتحان کنید

استفاده از این ماسک صورت برای پوست چرب بسیار مفید است. در طول هفته و هر چند وقت یک بار ماسک خاک رس را به روتین مراقبت از پوست‌تان اضافه کنید. این ماسک حاوی ترکیباتی نظیر بنتونیت (گِل سر شور یا Bentonite) و اسید سالیسیلیک است که هر دو چربی‌ها را از منافذ بیرون می‌کشند.

۱۳. ماسک عسل را امتحان کنید

عسل خواص ضد باکتری و ضدعفونی کننده دارد که به پاکسازی آکنه و کنترل تولید چربی کمک می‌کند. عسل طبیعی و خام را روی بینی‌تان ماساژ دهید. اجازه دهید عسل به مدت ۱۰ دقیقه روی بینی‌تان بماند، سپس آن را بشویید.

‌۱۴. ماسک ورقه‌ای برطرف کننده چربی بینی را امتحان کنید

این ماسک را در طول روز روی بینی‌تان قرار داده و با چند ضربه ملایم تولید چربی پوست بینی‌تان را‌ کنترل کنید. ماسک‌ ورقه‌ای حاوی پودری است که سبوم اضافی را به خود جذب می‌کند‌.

 

۱۵. صورت‌تان را بخور دهید

بخور دادن صورت از مسدود شدن منافذ جلوگیری کرده و در نتیجه چربی بینی را کاهش می‌دهد. برای بخور دادن صورت، ابتدا صورت‌تان را بشویید و بعد باقی‌مانده آرایش‌تان را پاک کنید. کتری را پر آب کرده و روی حرارت ملایم بگذارید تا بجوشد و شروع به تولید بخار کند. یک حوله روی سرتان بگذارید. درب کتری را برداشته و صورت‌تان را به کتری نزدیک کنید. اجازه دهید پوست صورتتان به مدت ۱۰ دقیقه بخار کتری را جذب کند.

برخی افراد تمایل دارند موادی نظیر نعنا فلفلی یا چای بابونه را به بخور خود اضافه کنند. این کار باعث پاکسازی بیشتر منافذ پوست می‌شود. روش‌های خانگی دیگر پاکسازی پوست را می‌توانید در مقاله فیشیال صورت بخوانید.

پیشنهاد مطالعه
علل تزریق چربی لب

۱۶.به بینی‌تان آبِ لیموترش بزنید

برخی افراد باور دارند که لیموترش آلودگی را از روی سطح بینی پاک می‌کند. سه قطره آبِ لیموترش را با مقدار کافی شکر مخلوط کنید تا شکل خمیری پیدا کند. پد پنبه‌ای را در مخلوط به دست آمده بزنید و سپس آن را روی بینی‌تان بمالید. این کار را سه بار در روز انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

۱۷. مخلوط پودر بادام و عسل

یک عدد بادام را با وردنه یا غذاساز پودر کنید. سپس آن را با کمی عسل مخلوط کرده و روی بینی‌تان بمالید. اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه‌ بماند، سپس آن را بشویید.

۱۸. سرکه را امتحان کنید

مقدار برابری از آب و سرکه را با هم مخلوط کنید؛ سپس یک عدد پد پنبه‌ای را در آن فرو کرده و به مدت پنج دقیقه روی بینی‌تان فشار دهید‌. پد پنبه‌‌ای را بردارید و اجازه دهید محلول به مدت ۱۵ دقیقه روی بینی‌تان بماند‌ و سپس آن را بشویید.

 

۱۹. مراقب رژیم غذایی‌تان باشید

رژیم غذایی شما بیش از آنچه فکر می‌کنید روی پوست‌تان تاثیر می‌گذارد؛ به ویژه اگر شامل غذاهای تند باشد. غذاهای تند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و افزایش تعریق می‌شود؛ در واقع این موضوع سبب افزایش براقیت بینی خواهد شد. مصرف غذاهای تند را به یک بار در هفته محدود کنید.

۲۰. پوست‌تان را هیدراته نگه ‌دارید

آبرسانی پوست و هیدراته نگه داشتن آن می‌تواند از تولید سبوم اضافه جلوگیری کند. زمانی که پوست‌تان خشک است، غدد شما برای جبران این خشکی، چربی بیشتری تولید می‌کنند. مقدار زیادی آب بنوشید و برای جلوگیری از خشک شدن پوست‌تان، روی آن پرایمر آبرسان اسپری کنید.

 

 


دکتر ابوالفضل جویا

متخصص پوست اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست و مو اصفهان کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  :

مزایای بوتاکس زیر بغل

پوست مختلط چیست ؟

مزوتراپی و ریزش مو

درمان تخصصی کاهش چربی بینی

کرونا و ریزش مو

علت پوسته برداری چیست؟

علل پیتریازیس آلبا و علائم آن

بیماری پوستی لک و پیس (ویتیلیگو)

درمان اگزما در کودکان

هر آنچه باید راجع به دستمال‌ مرطوب کننده بدانید

درمان جوش سر سفید

جوش بلوغ | انواع آکنه در نوجوانان

درمان جوش نوجوانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *