پوست مختلط چیست ؟
16 فروردین

پوست مختلط چیست ؟

پوست مختلط

اگر پوست صورت‌تان در برخی نقاط خشک و در دیگر نقاط، چرب است، نوع پوست شما مختلط است. برقراری تعادل (یکدست شدن) در پوستی که دارای دوش نوع چرب و خشک است، کار دشواری است.اما راه حل این مشکل آسانتر از چیزیست که فکرش را می‌کنید. اگر برای برقراری این توازن از محصولات مناسب پوست مختلط استفاده کنید، نتایج این کار، بسیار رضایت بخش خواهد بود.

پوست مختلط چیست ؟

پوست مختلط یا ترکیبی؛ به بیانی ساده‌تر، به پوستی گفته میشود که در برخی بخشهای صورت، چرب و در برخی بخش‌های دیگر آن، خشک است. به طور معمول پوست صورت این افراد، ترکیبی از بخشهای چرب و خشک است. به ویژه در ناحیه تی (پیشانی، بینی و چانه)، کمی چرب یا بسیار چربتر از دیگر بخشهای صورت است.

اگر در بخشهایی از صورت‌تان پوستی چرب دارید (مانند اطراف بینی و مرکز پیشانی) و تنها در برخی بخشهای دیگر (مانند گونه‌ها، فک و نزدیکی خط رویش موی سر) پوستی خشک دارید، برای بهبود این دو مشکل راه حل یکسانی وجود دارد.

متخصص پوست اصفهان | پوست مختلط چیست ؟

عوامل بروز پوست مختلط چیست؟

عوامل متعددی میتواند باعث بروز پوست مختلط ‌شود، اما در بیشتر موارد، زمینه و دلیل ارثی دارد. با این‌حال اما، محصولات مراقبت از پوستی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، قطعا در بدتر شدن پوست‌تان و حتی ایجاد مشکلات بیشتر نیز تأثیرگذار است.

پیشنهاد مطالعه
لاغری موضعی با دستگاه RF

در ادامه عواملی را که بطور ناخواسته در بدتر شدن شرایط پوست مختلط تاثیرگذار هستند، بررسی می‌کنیم.

استفاده از محصولات پوستی حاوی ترکیبات ناملایم، تحریک کننده و یا نامناسب، باعث خشک‌تر شدن بخش‌های خشک پوست و ترشح بیشتر چربی در بخش‌های چرب پوست خواهد شد.

در واقع استفاده از محصولاتی که مناسب نوع پوست شما نیستند، باعث بروز اختلال در پوست و ایجاد پوست مختلط می‌شوند. همچنین ممکن است اگر از محصولات متناسب با نوع پوست‎تان استفاده کنید، همچنان پوست شما کمی چرب باشد، اما حداقل برخی بخشهای خشک و خشن پوست‌تان و دیگر بخش‌های آن، بیش از حد چرب نخواهد شد.

زمانی که از محصولات مناسب پوستی استفاده کنید، بلافاصله پوست شما بهبود یافته، بخشهای خشک آن نرم و هموار شده و بخش‌های چرب پوست نیز، چربی کمتری تولید می‌کنند و کمتر دچار التهابات و آکنه می‌شوند. از طرفی دیگر، اندازه منافذ باز پوست به حداقل می‌رسد.

چگونه پوست مختلط را تشخیص دهیم؟

مشاهده و وجود علائم زیر روی پوست صورت، به شما در تشخیص پوست مختلط کمک می‌کنند:

پیشنهاد مطالعه
نشانه های سرطان پوست

سی دقیقه پس از شستشوی صورت، مقداری از پوست صورت، چرب و بقیه قسمت‌های آن معمولی باقی می‌ماند.

منافذ بزرگ و واضحی روی بینی وجود دارد.

هنگام استفاده از مرطوب کننده‌های مخصوص پوست چرب که چربی پوست را کاهش می‌دهند، در “ناحیه تی” احساس خوبی دارید، اما روی “گونه‌ها” احساس خشکی می‌کنید. همچنین زمانی که از مرطوب کننده‌های مخصوص پوست خشک استفاده می‌کنید، پوست گونه‌ها طبیعی است، اما در “ناحیه تی” چربی زیادی جمع شده و احساس سنگینی می‌کنید.
درگیر خشکی، پوسته ریزی و شوره سر هستید.

البته لزوماً این بدان معنا نیست که تمام افرادی که پوست مختلط دارند، دچار شوره سر می‌شوند. وضعیت و حالت “ناحیه تی” با تغییر آب و هوا، متقابلا تغییر می‌کند. برای مثال در آب و هوای گرم و مرطوب، ناحیه تی سریع‌تر چرب و براق می‌شود. اما در هوای سرد، برعکس دیرتر چرب و براق می‌شود.برخی قسمت‌های پوست به شکل پراکنده خشک و پوسته پوسته شده و همزمان بقیه‌ نواحی پوست دچار آکنه می‌شود.
مراقبت از پوست مختلط گاهی دشوار به نظر می‌رسد. یکی از سخت‌ترین مراحل مراقبت از این نوع پوست، انتخاب محصولات مراقبت از پوست مختلط است. همانطور که پیش‌تر هم گفته شد: اگر از محصولات مراقبتی متناسب با نوع پوست‎تان استفاده نکنید، ممکن است مشکلات پوستی شما بدتر شود.

پیشنهاد مطالعه
لکه های کبدی | علل و علائم

استفاده از محصولات نامناسب، بخش‌های خشک پوست را خشک‌تر و قسمت‌های چرب آن را به شدت چرب‌تر می‌کند. از طرف دیگر، استفاده از این محصولات، مشکلات پوستی مربوط به این دو عارضه (برای مثال بروز آکنه و همچنین خشکی و ترک پوست) را نیز تشدید می‌کند. به همین خاطر، ابتدا باید محصولات مراقبتی را که با نوع پوست شما سازگار و برای آن مناسب است را بیابید.

 


دکتر ابوالفضل جویا

متخصص پوست اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست و مو اصفهان کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  :

مزایای بوتاکس زیر بغل

راکوتان و ریزش مو

مزوتراپی و ریزش مو

درمان تخصصی کاهش چربی بینی

کرونا و ریزش مو

بیماری پوستی میلیا چیست؟ | علل، علائم

علل پیتریازیس آلبا و علائم آن

بیماری پوستی لک و پیس (ویتیلیگو)

درمان اگزما در کودکان

هر آنچه باید راجع به دستمال‌ مرطوب کننده بدانید

درمان جوش سر سفید

جوش بلوغ | انواع آکنه در نوجوانان

درمان جوش نوجوانی

2 دیدگاه

  1. من رو خط لبخندم بعد از شست و شو احساس خشکی میکنم ولی گاهی با استفاده کردن کرم مرطوب کننده جوش میزنم
    ب نظرتون پوستم مختلطه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *