احتمال ابتلا به اگزما در بزرگسالی
13 دی

احتمال ابتلا به اگزما در بزرگسالی

میزان احتمال ابتلا به اگزما در بزرگسالی

بزرگسالان می‌توانند به همه انواع اگزماها مبتلا شوند، مثل «آتوپیک درماتیک» (Atopic dermatitis)، که بسیاری از مردم تصور می‌کنند یک بیماری مخصوص کودکان است. در این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر به بررسی احتمال ابتلا به اگزما در بزرگسالی خواهیم پرداخت.

وقتی آتوپیک درماتیت بعد از ۱۸ سالگی شروع می‌شود، متخصصین پوست به آن «آتوپیک درماتیت با شروع در بزرگسالی» می‌نامند. اوج بروز این نوع آتوپیک درماتیت در دهه ۵۰ سالگی است.

آتوپیک درماتیت و چشم‌

در بزرگسالان، آتوپیک درماتیت اغلب در پوست دور چشم توسعه پیدا می‌کند. بعضی از بزرگسالانی که آتوپیک درماتیت دارند، از کودکی به آن مبتلا هستند. این امکان وجود دارد که آتوپیک درماتیت در کودکی از بین برود ولی بعد از چند سال دوباره ظاهر شود. وقتی آتوپیک درماتیت دوباره ایجاد می‌شود، در اغلب موارد علائم آن خفیف‌تر است.

مطالعه بیشتر : علل ایجاد قارچ ناخن چیست؟

در بعضی از کودکان، آتوپیک درماتیت هرگز از بین نمی‌رود، پس برای آن‌ها یک بیماری مادام‌العمر است و در کل طول زندگی‌شان به آن مبتلا هستند.

پیشنهاد مطالعه
جوانسازی پوست با لیزر فوتونا

مقایسه آتوپیک درماتیت در کودکان و بزرگسالان

حتی اگر در کودکی آتوپیک درماتیت داشته باشید، نسبت به زمانی که در بزرگسالی به آتوپیک درماتیت مبتلا هستید پوست‌تان متفاوت‌تر به‌نظر می‌رسد. این درواقع یکی از قابل‌توجه‌ترین تفاوت‌ها بین آتوپیک درماتیت بزرگسالی و کودکی است.

در بزرگسالان، در ناحیه‌ای که آتوپیک درماتیت ظاهر می‌شود، پوست شدیدا خشک و پوسته‌پوسته می‌شود. اگر سال‌ها به آتوپیک‌ درماتیت مبتلا باشید، لکه‌های موجود بر روی پوست‌تان ضخیم‌تر، تیره‌تر یا روشن‌تر از دیگر نواحی پوست خواهد بود‌. سال‌ها خراشیدن این نواحی باعث این حالت می‌شود‌. این پوست ضخیم در همه زمان‌ها می‌تواند خارش ایجاد کند.

روش های تشخیص و درمان درماتیت | بهترین متخصص ژل و بوتاکس

همچنین در بزرگسالان، آتوپیک درماتیت نسبت به کودکان در نواحی متنوع‌تری از بدن می‌تواند رخ دهد. وقتی بزرگسالان آتوپیک درماتیت دارند، به احتمال زیاد در یک یا چند ناحیه زیر ایجاد می‌شود:

 • پشت زانوها
 • در محل خمیدگی آرنج‌ها
 • پشت گردن
 • صورت

بزرگسالان برخلاف کودکان، اغلب در اطراف چشم آتوپیک درماتیت دارند. شما می‌توانید پوست تیره و ضخیم را در اطراف چشم‌های این افراد مثل عکسی که در این صفحه وجود دارد، مشاهده کنید. همچنین پوست اطراف چشم نیز خارش زیادی دارد.

پیشنهاد مطالعه
شامپو ضد شوره مناسب

شباهت های آتوپیک درماتیت در بزرگسالان و کودکان

اگرچه با افزایش سن تغییراتی در محل ظهور و ویژگی‌های ظاهری آتوپیک درماتیت رخ می‌دهد، اما همچنان شباهت‌هایی بین آتوپیک درماتیت بزرگسالان و کودکان وجود دارد. شباهت‌هایی که در این دو گروه مبتلا به آتوپیک درماتیت وجود دارد شامل موارد زیر است:

 • ظاهر شدن در هر جایی از پوست
 • بروز خارش شدید
 • مزاحمت برای خوابیدن به دلیل خارش زیاد
 • ایجاد احساس افسردگی، اضطراب
 • بروز عفونت‌های پوستی
 • افزایش ریسک ابتلا به آسم، تب یونجه و سایر آلرژی‌ها
 • کاهش کیفیت زندگی در صورت درمان نشدن

آتوپیک درماتیت در بیشتر کودکان و بزرگسالان در حال گسترش است
آمار نشان می‌دهد که آتوپیک درماتیت در کودکان و بزرگسالان بیشتر از قبل درحال گسترش است‌.

متخصصین پوست مطمئن نیستند که چرا این اتفاق در حال رخ دادن است. چیزی که آن‌ها کشف کرده‌اند این است که اگر آتوپیک درماتیت درمان نشود، شدیدتر خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه
در زمان کرونا ویروس چند با درروز باید دستهایمان رو بشوریم؟

دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر را در اینستاگرام دنبال کنید

ضرورت تشخیص دقیق

اگرچه آتوپیک درماتیت علائم و نشانه‌های مشخصی دارد، انواع دیگر اگزما باعث خارش شدید در پوست می‌شوند. این اگزماها عبارتنداز:

 • اگزمای نومولار یا سکه‌ای
 • درماتیت تماسی
 • نورودرماتیت
  هر یک از این بیماری‌های پوستی نیازمند درمان متفاوتی هستند، پس مهم است که بدانید به کدام نوع اگزما مبتلا هستید.

کاهش علائم با درمان

با مراجعه به متخصص پوست ماهر، به شما توصیه‌های لازم جهت درمان دقیق داده خواهد شد. متخصص پوست همچنین می‌تواند یک برنامه‌ی درمانی مناسب را برای شما تهیه کند. این کار می‌تواند عوارض ناشی از بیماری را تسکین دهد.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

علائم بروز گال یا (Scabies)

مراقبت از ریش با شامپو و روغن مخصوص

مراقبت از کودکان مبتلا به آبله مرغان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *