دلایل افتادگی پلک (پتوز)
19 اسفند

دلایل افتادگی پلک (پتوز)

بررسی دلایل افتادگی پلک (پتوز)

باید به شما بگوییم افتادگی پلک و داشتن چشمان خمار چیز عجیبی نیست و فقط یک موضوع ژنتیکی است. در مطلب امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر دلایل افتادگی پلک (پتوز) را مورد بررسی قرار می دهیم.

علل مختلفی برای افتادگی لک وجود دارد که از علل طبیعی تا شرایط جدی‌تر را شامل می‌شود. هر فردی ممکن است دچار افتادگی پلک شود و تفاوتی بین زن و مرد یا بین قومیت‌ها وجود ندارد. دلایل افتادگی پلک عبارتند از :

عفونت چشم

ورم چشم یا گل مژه می‌تواند چشم را متورم کند. ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد. اگر چشم متورم شده باشد و احساس چرک یا تب داشته باشید باید به پزشک مراجعه کنید.

بالا رفتن سن

عضله بالابرنده پلک شما را بالا نگه می‌دارد. پوست و بافت اطراف چشم با افزایش سن کشیده می‌شود و ضعیف‌تر می‌شود که ممکن است به مروز زمان باعث افتادگی پلک‌های شما شود. ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید اما اگر بینایی شما تغییر کرده است یا از ظاهر آن خوشتان نمی‌آید، می‌توانید برای بالا بردن پلک خود جراحی کنید.

پیشنهاد مطالعه
ليزر چگونه عمل مي کند؟

پوست همچنین می‌تواند روی پلک شما به حالت آویزان بماند که مشکلی شبیه به افتادگی پلک است و پزشک شما باید تفاوت این دو را تشخیص دهد.

آسیب چشم

در برخی موارد به طور تصادفی عضله بالابرنده چشم آسیب می‌بیند یا ضعیف می‌شود. استفاده از لنزهای تماسی برای چندین سال یا مالش زیاد چشم نیز می‌تواند باعث آن شود. اگر افتادگی پلک به خودی خود بهتر نشد یا با گذشت زمان بدتر شد باید به پزشک اطلاع دهید که در این مورد جراحی ممکن است کمک کننده باشد.

نگهداری از پلک ها بعد از جراحی بلفاروپلاستی

افتادگی پلک مادرزادی

برخی از نوزادان با یک یا دو پلک افتاده به دنیا می‌آیند. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌ نگهدارند پلک به درستی شکل نگیرد. کودکان مبتلا به افتادگی پلک ممکن است دید کمتری در قسمت بالایی چشم خود داشته باشند و نیاز است سر خود را به عقب خم کنند تا بهتر ببینند. در این مورد پزشک متخصص جراحی چشم را پیشنهاد می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه
اختلالات مرتبط با ماداروزیس

میاستنی گراویس

زمانی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه سیگنال بین اعصاب و ماهیچه‌ها را تضعیف می‌کند این مورد پیش می‌آید که شامل مواردی می‌شود که پلک‌ها، صورت، گلو و فک شما را کنترل می‌کنند. افتادگی پلک ممکن است در شب یا زمان خستگی بدتر شود. دارو یا جراحی به عملکرد بهتر عضلات کمک می‌کند.

سردرد و میگرن

اگر میگرن یا مشکلی در عصب سه قلو و یا سندروم هورنر ممکن است به صورت موقتی هنگام حمله عصب چشم شما دچار افتادگی شود. با برطرف شدن سردرد چشم به حالت عادی برمی‌گردد و گاهی ممکن است بین حملات فروکش کند.

دکتر ابوالفضل جویا بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر را در اینستاگرام دنبال کنید

تومور پلک

تومور پلک توده‌های خوش خیم مثل کیست یا گل مژه هستند که ممکن است در امتداد پلک ایجاد شوند. این موضوع باعث سنگینی و افتادگی پلک می‌شود که برای درمان آن نیاز به جراحی یا پرتو درمانی است.

پیشنهاد مطالعه
شامپو و ریزش مو

افتادگی پلک در اثر بوتاکس

شایع‌ترین واکنش منفی به بوتاکس صورت، افتادگی پلک است. اکثر افراد با این مشکل بعد از تزرق بوتاکس مواجه نخواهند شد. حود 5درصد از افرادی که بوتاکس می‌کنند با این مشکل روبه‌رو می‌شوند که اگر پزشک ماهر تزریق را انجام دهد این عدد به کمتر از یک درصد کاهش می‌یابد.

جراحی چشم

چشم ممکن است پس از جراحی آب مروارید یا لیزیک دچار افتادگی شود. هنوز پزشکان مطمئن نیسند که چرا این اتفاق می‌افتد. برخی تصور می‌کنند ابزاری که پلک شما را در حین جراحی عقب نگه می‌دارد ممکن است عضلات چشم شما را بکشد یا آسیب برساند. جراحی چشم همچنین می‌تواند باعث تورم پلک شما شود. این نوع افتادگی پلک معمولاً به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند اگر بعد از 6 ماه بهبود پیدا نکرد نیاز به صحبت با پزشک است.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

ارتباط آکنه و سندروم تخمدان پلی کیستیک

انواع لیزر برای درمان آکنه

دلایل التهاب و قرمزی گونه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *