درمان هایپرپیگمنتیشن
4 اردیبهشت

درمان هایپرپیگمنتیشن

درمان هایپرپیگمنتیشن

شما می توانید با استفاده از داروهای بدون نسخه (OTC) یا با مراجعه به یک متخصص پوست برای موارد شدیدتر به درمان هایپرپیگمنتیشن بپردازید. انواع مختلفی از درمان های موضعی هایپرپیگمنتیشن و محصولات مراقبت از پوست ساخته شده که با استفاده از آنها می توانید پوست تان را روشن تر کنید . برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در کرم ها، سرم ها و لوسیون هایی که به عنوان درمان های هایپرپیگمنتیشن عمل می کنند عبارتند از :

هیدروکینون ( حدود 2 درصد غلظت ) که می تواند به کاهش نقاط تیره ، تغییر رنگ و احتمالا جلوگیری از توسعه آنها در آینده کمک کند. همچنین گفته می شود کرم های حاوی هیدروکینون پوست را نرم تر و صاف تر می کنند . ( توجه داشته باشید که زنان باردار نباید از آن استفاده کنند )


متخصص پوست اصفهان – دکتر ابوالفضل جویا – درمان هایپرپیگمنتیشن


درمان هایپرپیگمنتیشن | متخصص پوست اصفهان

محصولات تغییر رنگ دانه های پوست ( Depigmentation peel )

که اغلب برای درمان ملاسما مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک که در داروهای شیمیایی استفاده می شود.

رتینول که معمولا در فرم عصاره یا سرم استفاده می شود و یکی از ” درمان های استاندارد طلایی ” برای پوست است.

سایر روش های هایپرپیگمنتیشن که توسط متخصص پوست انجام می شود عبارتند از :

پیشنهاد مطالعه
مراحل کار سالنی

میکرودرمابراسیون ( لایه برداری مکانیکی پوست ) که بالاترین لایه سطحی پوست را از بین می برد و سلول های پوستی مرده از روی صورت پاک می شوند و پوست جدید صورتی و محکم است.

لایه برداری شیمیایی ؛

با استفاده از موادی مثل اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک و TCA که به حذف رنگدانه های تیره زیر سطح پوست کمک می کند.

موارد گفته شده ، روش های درمانی مختلفی برای هایپرپیگمنتیشن هستند اما باید دقت داشته باشید که می توانند قوی باشند و ممکن است برای افرادی که دارای پوست حساس هستند، انتخاب خوبی نباشد.

لیزر درمانی هایپرپیگمنتیشن ؛

در این روش رگ های خونی زیر پوست را هدف قرار می دهند تا تغییر رنگ را از بین ببرند. برای درمان می توان از لیزر های آبی یا قرمز استفاده کرد. درمان های لیزری خفیف فقط بر روی اپیدرم پوست کار می کنند. در حالی که درمان های شدید تر ، به غشا میانی پوست و لایه های دیگر آن ، عمیق تر نفوذ می کنند . اگرچه این روش ها می توانند بسیار تاثیرگذار باشند. اما در نظر داشته باشید که گران هستند و باعث ایجاد سوزش ، پوست انداختن و قرمزی می شوند .

چه نوع درمان هایپرپیگمنتیشن برای پوست های سیاه و برنزه مناسب است ؟

اگر چه همه ی انسان ها دارای میزان یکسان ملانویست ها ( سلولهای ملانین ساز پوست ) هستند. که ملانین تولید می کنند و رنگ پوست را تعیین می کنند. این ملانوسیت ها باعث تولید مقادیر مختلف ملانین می شوند . افرادی که دارای پوست تیره هستند ، به طور طبیعی برخی حفاظت های طبیعی در برابر اشعه فرابنفش خورشید را دارند زیرا سطح ملانین بالاتری دارند . اما نکته ای که در مورد افراد با پوست تیره وجود دارد این است که برای ساخت ویتامین D کافی باید بیشتر در معرض نور آفتاب قرار گیرند.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی و صورت

افرادی که دارای پوست تیره هستند نیز می توانند سطح هایپرپیگمنتیشن و سایر مشکلات پوستی را افزایش دهند. بنابراین باید همانطور که افراد با پوست روشن تر از آسیب های پوستی جلوگیری می کنند ، عمل کنند. مثل : رژیم غذایی ، کرم های ضد آفتاب ، سیگار نکشیدن و. . .

عواملی که در بالا برای هایپرپیگمنتیشن توضیح داده شده برای هر فرد با هر رنگ پوستی ممکن است اتفاق بیفتد.  بنابراین اولین گام برای حفاظت از خودتان ، جلوگیری از التهاب / آسیب پوستی است.

هنگامی که تغییر رنگ شدید است ، یک متخصص پوست می تواند تعیین کند. که آیا نیازی به درمان های شدیدتر و یا راه حل های موضعی برای پوست های تیره وجود دارد یا خیر. . برخی از پیشنهادات متخصص پوست می تواند استفاده از داروهای موضعی نظیر آلفا هیدروکسی اسید ، رتینوئید ، اجتناب از خورشید به علاوه استفاده از کرم های ضد آفتاب باشد.

پیشنهاد مطالعه
نحوه درمان شیلیت زاویه ای

هشدار ها هنگام درمان هایپرپیگمنتیشن

اگر هایپرپیگمنتیشن شدید دارید یا پوست شما بسیار حساس است. و یا سابقه هر گونه اختلال پوستی نظیر سرطان پوست داشته اید. ، قبل از شروع استفاده از نسخه های OTC به متخصص پوست مراجعه کنید. ممکن است نیاز به درمان با نسخه تجویز پزشک داشته باشید .

برای اینکه اطمینان حاصل کنید به محصولات مراقبت از پوست و یا اجزا آن ، آلرژی ندارید. ابتدا یک آزمایش پوست انجام دهید. هر محصولی که قصد استفاده از آن را دارید ، بر روی دست یا پای خود ( نه روی صورت و سینه ) به مقدار کم ، تست کنید. در صورتی که هر گونه واکنش منفی نظیر قرمزی ، سوزش و تورم داشتید ، فوراً استفاده از محصول را متوقف کنید .

 


دکتر ابوالفضل جویا

متخصص پوست اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست و مو اصفهان کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  :

مزایای بوتاکس زیر بغل

پوست مختلط چیست ؟

مزوتراپی و ریزش مو

درمان تخصصی کاهش چربی بینی

کرونا و ریزش مو

علت پوسته برداری چیست؟

علل ایجاد هایپرپیگمنتیشن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *