علل و علائم بروز انوع مختلف تاول دست
21 مهر

علل و علائم بروز انوع مختلف تاول دست

بررسی علل و علائم بروز انوع مختلف تاول دست

تاول‌ها ممکن است در هر جایی از بدن از جمله دست‌ها ظاهر شوند. تاول دست ‌می‌تواند بسیار دردناک و آزار دهنده باشد و همچنین ممکن است شما را از انجام وظایف عادی خود باز دارد. در ادامه این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس به مطالعه و بررسی علل و علائم بروز انوع مختلف تاول دست خواهیم پرداخت.

تاول‌ها برجستگی‌های پر از مایع روی دست هستند که برای محافظت و جلوگیری از آسیب بیشتر به بافت‌های عمیق، در بالاترین لایه پوست ایجاد می‌شوند. بسته به علت بروز تاول دست، مایع درون تاول می‌تواند حاوی چرک، پلاسما و خون باشد.

تعریف تاول

همانطور که اشاره کردیم، تاول پوستی محفظه‌های کوچک پر از مایع هستند که می‌توانند توسط لنف، پلاسما، خون و چرک پر شوند. تاول‌ها معمولا در اثر مالش شدید (اصطکاک)، سوختگی، سرما زدگی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا عفونت ایجاد می‌شوند. بیشتر تاول‌ها با مایع پلاسما پر می‌شوند، از این رو حالت شفاف دارند. با این حال تاول‌ها بسته به علت ایجادشان می‌توانند با خون یا چرک پر شوند.

تاول برگرفته شده از کلمه فرانسوی “بلوستر” است که در گذشته به معنای گره جذامی اشاره داشته است. امروزه تاول و ویزیکول در زبان فارسی و بلوستر در زبان خارجی به محفظه‌های کوچک پر از مایع اشاره دارند.

مطالعه بیشتر : علل و علائم بروز خشکی لب

علائم بروز تاول دست

علائم هر تاول بسته به علت ایجاد آن می‌تواند متفاوت باشد، اما تاول‌های دست به دلیل ظاهر منحصر به فردشان به راحتی قابل تشخیص هستند. این ویزیکول‌ها به شکل محفظه‌های عمدتا گرد مانند روی کف یا کناره‌های انگشتان ایجاد می‌شوند و اندازه‌شان می‌تواند از کوچک به بزرگ متغییر باشد.

 • درد هنگام لمس
 • خارش ناحیه تاول
 • پوسته پوسته شدن
 • قرمزی و برجستگی پوست.

این علائم درباره بیشتر تاول‌های روی دست صادق هستند، اما اگر علت تاول دست شما یک بیماری عفونی باشد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • درد
 • خستگی مزمن.

انواع مختلف تاول پوستی وجود دارند که می‌توانند روی هر قسمت از بدن ایجاد شوند، شناخت این تاول‌ها به شما کمک شایانی در درمان آن‌ها خواهد کرد. اما در ادامه شرایطی را بررسی خواهیم کرد که به طور اختصاصی‌تر دست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث بروز تاول دست می‌شوند.

آبله مرغان

آبله مرغان بیماری عفونتی است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود. همانطور که مستحضر هستید، آبله مرغان ابتدا تاول‌هایی را روی دست‌ها، پاها و قفسه سینه ایجاد می‌کند و ممکن است به نواحی همچون داخل دهان، پلک‌ها و ناحیه تناسلی گسترش یابد. تاول‌های پر از مایع آبله مرغان خارش زیادی دارند، به طوری که برخی از افراد با خارندن آن‌ها باعث خونریزی می‌شوند. همچنین بیماری آبله مرغان می‌تواند علائم دیگری همچون تب، خستگی، از دست دادن اشتها و سردرد را به دنبال داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه
علل و مشخصات تبخال چیست؟

بیماری آبله مرغان برای افرادی که این بیماری را نداشته‌اند یا علیه آن واکسینه نشده‌اند، بسیار مسری است و ممکن است حتی خطر مرگ را به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر واکسینه نشده‌اید، بهتر است هرچه زودتر این کار را انجام دهید.

اصطکاک

ویزیکول اصطکاکی تاولی است که در اثر مالش مکرر پوست به جسم دیگر ایجاد می‌شود. تاول اصطکاکی معمولا روی دست و پا ایجاد می‌شود. وقتی پوست شما به طور مکرر با یک جسم دیگر سایید شود، لایه‌ی اپیدرم پوست از بافت زیر آن جدا می‌شود، سپس ناحیه خالی مانده با پلاسما پر می‌شود که با عنوان تاول دست شناخته می‌شود. فعالیت‌هایی همچون کار با بیل و هرس درختان باعث به وجود آمدن تاول دست می‌شوند.

علل و علائم بروز انوع مختلف تاول دست | بهترین متخصص ژل و بوتاکس

سوختگی

سوختگی نیز ممکن است باعث ایجاد تاول روی دست شود. با توجه به شدت سوختگی تاول‌ها با سرعت‌های متفاوتی ایجاد می‌شوند.

سوختگی‌های درجه یک:

این سوختگی‌ها بر بالاترین لایه پوست تأثیر می‌گذارند و باعث قرمزی، تورم جزئی و پوست حساس می‌شوند که با فشار دادن ناحیه سوخته سفید می‌شود. سوختگی های درجه یک بعد از چند روز تاول می‌زنند.

سوختگی‌های درجه دو:

این سوختگی‌ها، هم لایه‌های بالایی و هم لایه‌های زیرین پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهند و باعث برافروختگی پوست و تاول‌های دردناک می‌شوند. ممکن است فورا تاول ایجاد شود.

سوختگی‌های درجه سوم:

این سوختگی‌ها بر لایه‌های عمیق‌تر پوست تأثیر می‌گذارند و باعث ایجاد رنگ سفید یا قهوه‌ای تیره در پوست می‌شوند که ظاهری چرمی دارد. سوختگی درجه سه می‌تواند آسیب شدیدی ایجاد کند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

دیس هیدروزیس

اگزمای دیس هیدروزیس که با نام پومفولیکس نیز شناخته می‌شود، یک بیماری پوستی است که در آن تاول‌ها در کف دست، روی انگشتان یا پاها ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند ابتدا به صورت تاول‌های ریز روی انگشتان ظاهر شود و سپس رشد کند و نواحی بیشتری را تحت تاثیر قرار دهد.

تاول دست ناشی از دیس هیدروزیس معمولا خارش زیادی دارد و ممکن است با مایع پر شود. تاول‌ها به طور معمول حدود ۳ تا ۴ هفته روی دست شما باقی می‌مانند و سپس به خودی خود بهبود می‌یابند. دلایل مختلفی همچون آلرژی، ژنتیک و استرس می‌توانند باعث ایجاد پومفولیکس شوند.

پیشنهاد مطالعه
روش های درمانی بیماری پمفیگوس

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

تماس با برخی از مواد شیمیایی ممکن است باعث ایجاد تاول روی دست شود. همیشه هنگام کار با مواد شیمیایی بسیار مراقب باشید، تمام توضیحات هر محصول را به دقت بخوانید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

مواد شیمیایی که می‌توانند باعث ایجاد تاول روی دست شوند عبارتند از:

 • حلال‌ها
 • مواد شوینده
 • برخی از لوازم آرایشی
 • سولفات نیکل
 • عوامل شیمیایی مانند گاز خردل که در جنگ استفاده می‌شود

آلرژی به داروها

تاول روی دست ناشی از داروها، واکنش‌هایی هستند پوست شما در پاسخ به برخی از داروها از خود نشان می‌دهد. آلرژی دارویی می‌تواند در هر سنی شما را تحت تاثیر قرار دهد و هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد، مگر اینکه بدانید به یک داروی خاص حساس هستید. اکثر افراد بدون هیچ آسیب دائمی به پوست، به طور کامل بهبود می‌یابند. اگرچه ممکن است چند روز تا چند هفته بعد از قطع دارو همچنان علائم حساسیت را داشته باشید.

بیشتر داروها می‌توانند باعث تاول روی دست شما شوند، اما برخی داروهای خاص در این زمینه بدنام‌تر هستند. برای مثال، آنتی بیوتیک‌ها (به ویژه پنی سیلین‌ها و داروهای سولفا)، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و داروهای ضد تشنج.

 

زرد زخم

زرد زخم نوعی عفونت پوستی است که توسط باکتری‌های استرپتوکوک گروه A و استافیلوکوک اورئوس ایجاد می‌شود. این بیماری مسری پوست را آلوده می‌کند و موجب به وجود آمدن تاول‌های زخم مانند می‌شود. قسمت‌هایی از بدن که با تاول و ترشحات زرد زخم تماس پیدا می‌کنند، به سرعت درگیر این بیماری می‌شوند، بنابراین برای پیشگیری از تاول روی دست، از لمس آن خود داری کنید. زرد زخم با نام امپتیگو نیز شناخته می‌شود.

سرما‌زدگی

سرما‌زدگی آسیبی است که در اثر یخ زدن پوست و بافت‌های زیر آن به وجود می‌آید. همچون سوختگی، این عارضه نیز شدت و سطح‌های مختلف دارد. سرمازدگی آسیب دائمی به پوست وارد نمی‌کند، اما ممکن است بسیار دردناک و آزار دهنده باشد.

سرمازدگی سطحی:

بروز سرمازدگی سطحی باعث تغییرات جزئی در رنگ پوست می‌شود. اگر در صورت گرم شدن مجدد، پوست شروع به تغییر رنگ کند نشانه‌ای از آسیب دیدگی جدی است. اگر در سرمازدگی انگشتان دستتان یخ زده باشد، ممکن است با گذشت ۱۲ تا ۳۶ ساعت پس از گرم شدن، تاول‌های کوچک و پر از مایع روی دست ظاهر شود.

پیشنهاد مطالعه
تزریق ژل چگونه باعث جوانسازی می شود؟
سرمازدگی عمیق:

با پیشرفت سرمازدگی، تمام لایه‌های پوست و همچنین بافت‌هایی که زیر آن قرار دارند تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در این سرمازدگی ممکن است بعد از گرم شدن رنگ پوست به رنگ‌های سفید یا خاکستری دربیاید. اگر دست و انگشتان شما یخ زده باشند، ممکن است بعد از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت، تاول‌های بسیار بزرگ و پر از مایع روی دست شما ظاهر شوند.

اگزمای آلرژیک

اگزما یک بیماری پوستی منفرد نیست، بلکه یک خانواده از شرایطی است که باعث تورم، تحریک و خارش پوست می‌شوند. در اگزمای آلرژیک معمولا تاول‌های کوچک در کف دست و کناره دست‌ها ایجاد می‌شود. تاول روی دست ناشی از اگزما به شدت خارش دارد و باعث ایجاد لکه‌هایی پوسته پوسته می‌شود. در موارد شدید ممکن است پوست شما خشک شود و حتی شقاق‌های دردناکی در دست شما ایجاد شود.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی بثورات و تاول‌های قرمزی هستند که در اثر تماس مستقیم با یک ماده آلرژی‌زا ایجاد می‌شوند. تاول‌های ایجاد شده مسری یا تهدید کننده زندگی نیستند، اما می‌توانند بسیار دردناک باشند. صابون‌ها، لوازم آرایشی، جواهرات و گیاهان سمی مواردی هستند که می‌توانند باعث بروز درماتیت تماسی شوند.

برای درمان تاول‌های خارشی این اختلال، باید ابتدا علت واکنش خود را شناسایی کنید و از آن اجتناب کنید. اگر بتوانید به درستی از ایجاد کننده حساسیت دوری کنید، تاول‌ها معمولا بین ۲ تا ۴ هفته بهبود می‌یابند.

دیابت

اگر دیابت داشته باشید ممکن است خود به خود روی دست و پای شما برجستگی‌های پر از مایع ایجاد شود، به این ویزیکول‌ها بولوزیس دیابتیکوروم یا تاول‌های دیابتی می‌گویند. دیدن این نوع تاول‌ها ممکن است شما را نگران کنند، اما بدون درد هستند و معمولا خود به خود بهبود می‌یابند. در اغلب اوقات جای این تاول‌ها روی نواحی ایجاد شده نمی‌ماند.

تعدادی از بیماری‌های پوستی با دیابت مرتبط هستند، اما تاول‌های دیابتی بسیار نادر هستند. به طوری که تخمین زده می‌شود حدود ۰.۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت این عارضه را تجربه می‌کنند. تاول‌های دیابتی در مردان دو برابر بیشتر از زنان به وجود می‌آید.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

روش های درمانی جوش دور لب

مزیت درمان های طبیعی برای مو

آنچه از رشد دوباره ناخن پا باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *