انواع لیزر برای درمان آکنه
13 اسفند

انواع لیزر برای درمان آکنه

بررسی انواع لیزر برای درمان آکنه

در مطلب امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر انواع لیزر برای درمان آکنه را مورد بررسی قرار می دهیم.

برخی از انواع متداول لیزرهای مورد استفاده در جای زخم آکنه عبارتند از:

  • لیزرهای اربیوم YAG
  • لیزرهای دی اکسید کربن (CO2)
  • لیزرهای pulsed-dye

هر یک از این دستگاه‌ها به روش خاصی کار میکنند تا جای زخم مورد نظر را هدف گیری کنید. مهمترین این لیزرهای در ادامه توضیح داده میشوند:

لیزرهای فراکشنال یا فراکسل (Fraxel):

با هدف تحریک بافت‌های زیرین زخم و برای از بین بردن سلول‌های مرده که زیر لایه بالایی پوست جمع شده‌اند، از این لیزر استفاده میشود. اسکارهای عمیق پوستی ناشی از آکنه و همچنین اسکارهای ناشی از سوختگی‌های عمیق به خوبی به این نوع لیزر پاسخ می دهند.

پیشنهاد مطالعه
درمان علل مختلف خارش پوست

لیزر ابلیتیو (جوانسازی پوست):

این لیزر در جوانسازی پوست در محل آکنه با استفاده از تکنولوژی اربیم یا دی اکسید کربن برای لایه برداری سطحی پوست کاربرد دارد. این نوع درمان با لیزر با هدف از بین بردن تمام لایه بالایی و سطحی پوست، در منطقه‌ای که اسکار وجود دارد، استفاده میشود. بین 3 تا 10 روز زمان لازم است تا قرمزی ناشی از این لیزر شروع به فروکش کند.

لیزرهای جوانسازی غیر ابلیتیوی:

در این نوع درمان، برای زخم‌های آکنه از لیزر مادون قرمز استفاده میشود. گرما مهمترین عامل در این لیزر برای تحریک تولید کلاژن و تشویق رشد سلول جدید و جایگزینی بافت جدید با بافت آسیب دیده است.

پیشنهاد مطالعه
پانچ موثر در درمان جای جوش

مقایسه RF فرکشنال با لیزر فرکشنال CO2 | متخصص پوست اصفهان

روش عملکرد لیزر بر جوش

پزشک در لیزر درمانی برای ترمیم جای جوش و آکنه به دو شکل عمل می کند:

  • حرارت حاصل از لیزر، لایه سطحی پوست را بر می دارد. به این ترتیب با برداشته شدن لایه سطحی، پوست تحریک می شود تا مجدد آن را بازسازی کند که اغلب پوست صاف تر شده و اسکار محو تر می شود.
  • با برداشتن بافت اسکار، حرارت ناشی از لیزر، پوست را به تولید سلول های تازه و سالم تحریک می کند. جریان خون به این ناحیه از پوست بیشتر می شود و فرآیند ترمیم شدت می گیرد. همه اینها باعث می شوند اسکار کوچکتر، روشنتر و صافتر شده و همچنین به التیام پوست کمک شود.
پیشنهاد مطالعه
رفع چین و چروک دور لب

دکتر ابوالفضل جویا بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر را در اینستاگرام دنبال کنید

لیزرهای مختلف برای درمان جوش

برخی از رایج ترین لیزرهایی که برای از بین بردن جای جوش و آکنه استفاده می شوند. لیزرهای اربیوم یاگ (erbium YAG)، لیزر دی اکسید کربن (CO2) و پی دی ال (PDL) هستند. هر یک از این دستگاه ها به طریق خاصی عمل می کنند تا اسکاری را که روی پوست دارید، هدف قرار دهد.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

علت بروز انواع اگزما

علل و علائم انواع بیماری پوستی ماكولار آميلوئيدوز

ارتباط آکنه و سندروم تخمدان پلی کیستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *