عوارض و خطرات جوش شیرین برای مو
11 مهر

عوارض و خطرات جوش شیرین برای مو

بررسی عوارض و خطرات جوش شیرین برای مو

در فضای مجازی، پیشنهاد‌های زیادی درباره راه‌های مراقبت از مو وجود دارد. برخی از افراد مایل هستند که از روش‌های جایگزین برای عدم استفاده از شامپو جهت حفظ نظافت مو استفاده کنند. استفاده از جوش شیرین، یکی از روش‌های جایگزینی پیشنهادی برای حفظ زیبایی مو است. با این حال، صرف اینکه جوش شیرین، ماده‌ای طبیعی است، این مسئله به این معنی نیست که این ماده بی‌خطر است. بلکه ممکن است باعث بروز آسیب‌های مختلفی در پوست و مو شود. قصد داریم تا در ادامه این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر به مطالعه و بررسی عوارض و خطرات جوش شیرین برای مو بپردازیم.

با وجود اینکه باورهای عامیانه نشان می‌دهند که استفاده از جوش شیرین به زیبایی مو کمک می‌کند، با این حال جامعه پزشکی درباره بی‌خطر یا مضر بودن این ماده برای مو اظهار نظر رسمی نکرده است.

بازگرداندن تعادل pH طبیعی پوست سر

همچنین، برخی از افراد پس از شستن موهای خود با جوش شیرین، آنها را با سرکه سیب آبکشی می‌کنند. در واقع جوش شیرین pH بالایی دارد و شستشو مو با سرکه پس از استفاده از جوش شیرین، روشی برای بازگرداندن تعادل pH طبیعی پوست سر است. ممکن است که برخی از افراد هر روز این تکنیک را امتحان کنند، اما بسیاری از افراد هفته‌ای یک بار از این روش شست‌و‌شوی موی سر استفاده می‌کنند.

مطالعه بیشتر : فواید مصرف انواع اسکراب پا

طرفداران استفاده از جوش شیرین برای نظافت مو، نتایج مفیدی را در اثر استفاده از این ماده گزارش می‌کنند. با این حال، تا به امروز، گزارش‌های علمی این نتایج را تایید نکرده‌است.

در سال‌های اخیر، استفاده از جوش شیرین به عنوان گزینه‌ای جایگزین برای شامپوهای تجاری مطرح شده است. افراد طرفدار این روش جایگزین، گزارش می‌دهند که جوش شیرین وقتی در آب حل و استفاده می‌شود، می‌تواند چربی و مواد زائد و اضافی را از بین ببرد، موهای فرد را نرم کند و درخشش را به موها بازگرداند. اما این روش ۱۰۰ درصد بی‌ضرر نیست. برخی از افرادی که در طول زمان از این روش استفاده کرده‌اند، ایجاد آسیب شدیدی را در موهای خود گزارش کرده‌اند.

پیشنهاد مطالعه
بررسی کاربردهای 3MOL در مواد شوینده

بنابراین، با وجود فوایدی که افراد استفاده کننده از این روش آنها را گزارش می‌کنند، بهترین کار این است که براساس نتایج به دست آمده از تحقیقات، در اینباره اظهار نظر کنیم. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد جوش شیرین می‌تواند موهای شما را نرم کند یا درخشش را به موهای شما بازگرداند.

مضرات مصرف جوش شیرین برای پوست سر

علاوه براین، انجام تحقیقات بیشتری برای اثبات بی‌خطر بودن استفاده از جوش شیرین به عنوان ماده‌ای ایمن و غیر‌محرک وجود دارد. سطح pH متوسط ​​پوست سر 5.5 و ساقه مو دارای سطح pH 3.67 است. حفظ این تعادل به سلامت مو کمک می‌کند، اما جوش شیرین سطح pH 9 دارد. در واقع pH جوش شیرین، برای مو و پوست سر نامناسب است.

نتایج حاصل از پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهند که استفاده از محصولاتی با pH بالا، ممکن است باعث بروز آسیب‌های زیر شوند:

  • موخوره
  • شکستگی مو
  • آسیب کوتیکول
  • تحریک پوست

سطح pH پوست بدن انسان نیز در حدود 5.5 است. در یک مطالعه نشان داده شده است که یک صابون قلیایی (pH 9.5) به طور قابل توجهی محتوای چربی پوست را کاهش داده و لایه محافظ پوست را تحریک می‌کند.

دلایل خشک و وز شدن موها با افزایش سن | متخصص پوست اصفهان

شواهد موجود برای حمایت از فواید جوش شیرین برای پوست و مو، توسط افراد غیرمتخصص گزارش شده است. این امکان وجود دارد که جوش شیرین در ابتدا فوایدی برای پوست و موی فرد داشته باشد. مواد با pH بالا در از بین بردن توده‌‌های مواد زائد و خشکی پوست سر موثر هستند، اما استفاده طولانی مدت از آن می‌تواند روغن طبیعی موهای شما را از بین ببرد و پوست سر را تحریک کند.

پیشنهاد مطالعه
لیپوماتیک یا لیپوست در ران پا

با وجود گزارش‌های موجود درباره فواید جوش شیرین، استفاده از این ماده برای شست‌و‌شوی پوست و موی سر، می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های مختلفی شود.

خطرات استفاده از جوش شیرین برای نظافت مو

جوش شیرین به علت ویژگی سایندگی که دارد، پاک کننده خوبی برای کباب پز، اجاق گاز و سینک‌های فولادی ضد زنگ به حساب می‌آید. با این حال، کریستال‌های کوچک جوش شیرین ممکن است برای مو خیلی خشن و زبر باشند. در واقع خاصیت سایندگی جوش شیرین می‌تواند به سلامتی پوست و مو آسیب برساند.

علاوه براین، جوش شیرین بسیار قلیایی‌تر از شامپوهای تجاری است. همچنین pH جوش شیرین بسیار بالاتر از پوست سر است. به طور کلی، خطرات استفاده از جوش شیرین بر روی مو، عبارت‌اند از:

شکستگی

جوش شیرین نوعی نمک است و از کریستال‌های ریز و ساینده تشکیل شده است. موها ظریف هستند و این کریستال‌های کوچک ممکن است الیاف مو را پاره کنند و منجر به شکافته شدن انتهای مو و شکستگی آن شوند.

تحریک پوست سر

علاوه بر خاصیت خشک کنندگی پوست، جوش شیرین ممکن است پوست سر را تحریک کند. به این ترتیب، استفاده از جوش شیرین برای افرادی که پوست خشک دارند و یا به بیماری‌هایی مانند اگزما مبتلا هستتد، توصیه نمی‌شود. جوش شیرین، نام دیگر بی‌کربنات سدیم است. این ماده دارای PH حدود 9 است که یک ماده قلیایی یا باز قوی محسوب می‌شود. PH پوست سر و به طور کلی پوست بدن حدود 5.5 است. نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از محصولی با PH بالاتر از 5.5 ممکن است به پوست سر آسیب برساند.

پیشنهاد مطالعه
کچلی سر

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

علاوه براین، استفاده از محصولاتی با سطوح pH بالاتر، ممکن است الکتریسیته ساکن و اصطکاک بین الیاف مو را افزایش دهند. این مسئله می‌تواند به الیاف مو آسیب برساند و منجر به بروز مشکلات متعدد شود. در نهایت، جوش شیرین کوتیکول‌های مو را باز می‌کند که این مسئله باعث جذب آب می‌شود. در حالی که وجود مقداری رطوبت برای مو مفید است، جذب بیش از حد آب می‌تواند موی شما را ضعیف کند.

خشکی

در حالی که جوش شیرین به خوبی می‌تواند آلودگی‌ها را از روی مو پاک کند، با این حال ممکن است که روغن طبیعی موجود بر روی مو را نیز از بین ببرد که این مسئله می‌تواند منجر به خشکی مو شود. میزان چربی مو در افراد مختلف متفاوت است.

اگرچه وجود روغن زیاد می‌تواند باعث شود که مو چرب به نظر برسد، اما برای حفظ سلامتی پوست سر به مقداری روغن نیاز است. پاک شدن تمام روغن‌های طبیعی از مو، ممکن است باعث کدر شدن آن شود. شامپوهای تجاری معمولی حاوی موادی هستند که مو را مرطوب کرده و آن را تمیز نگه می‌دارند. ولی جوش شیرین فاقد این ویژگی‌ها است. با این حال، استفاده از نرم کننده طبیعی حاوی روغن نارگیل یا آرگان می‌تواند به بازیابی رطوبت موی شما کمک کند.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

علل ایجاد انواع مختلف لک صورت

تاثیر پروبیوتیک ها برای درمان اگزما

مزایای استفاده از سرم ویتامین C برای پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *