عوارض احتمالی مصرف فیناسه
22 آبان

عوارض احتمالی مصرف فیناسه

بررسی عوارض احتمالی مصرف فیناسه

در این مطلب از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس به بررسی عوارض احتمالی مصرف فیناسه خواهیم پرداخت. فیناسه می تواند عوارض خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست های زیر حاوی برخی از عوارض کلیدی است که احتمال دارد در حین مصرف Finacea رخ دهد. این لیست ها همه عوارض احتمالی را شامل نمی عوارض احتمالی مصرف فیناسه و درمان خشکی پوست اطراف دهان میپردازیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض احتمالی فیناسه، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. آنها می توانند نکاتی را در مورد نحوه مقابله با هر گونه عوارض که احتمال دارد آزاردهنده باشد، ارائه دهند.

عوارض خفیف

عوارض خفیف Finacea می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خارش پوست
 • قرمزی یا سوزش پوست
 • پوست خشک یا پوسته پوسته شده
 • سوزش یا سوزن سوزن شدن پوست

بیشتر این عوارض ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدیدتر شدند یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

مطالعه بیشتر : تشخیص و درمان خشکی پوست اطراف دهان

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی جدی Finacea رایج نیستند، اما می تواند رخ دهند. اگر عوارض جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم خطرناک و جدی است یا فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با خدمات درمانی تماس بگیرید.

عوارض جدی Finacea عبارتند از:

احتمال دارد تعجب کنید که هر چند وقت یکبار عوارض خاصی با این دارو رخ می دهد. در اینجا جزئیاتی در مورد عوارض خاصی که احتمال دارد این دارو ایجاد کند آورده شده است.

پیشنهاد مطالعه
علائم سرطان سلول بازال

واکنش آلرژیک

مانند بسیاری از داروها، برخی از افراد احتمال دارد پس از استفاده از Finacea واکنش آلرژیک داشته باشند. اما معلوم نیست چند نفر از افرادی که ژل فیناسه یا فوم فیناسه استفاده می کنند واکنش آلرژیک داشته اند.

داروی فیناسه برای روزاسه و جوش های صورت | متخصص پوست اصفهان

علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خارش
 • بثورات پوستی
 • گرگرفتگی (گرمی و قرمزی در پوست)

واکنش آلرژیک شدیدتر نادر اما ممکن است. علائم یک واکنش آلرژیک شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در تنفس
 • التهاب زبان، دهان یا گلو
 • التهاب زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها

اگر واکنش آلرژیک شدید به Finacea دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اما اگر علائم شما خطرناک و جدی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با خدمات درمانی تماس بگیرید.

سوزش یا خارش

پس از استفاده از Finacea، احتمال دارد کمی سوزش یا خارش روی پوست خود احساس کنید. در واقع، این علائم برخی از شایع ترین عوارض در افرادی بود که در طی بررسی های بالینی از Finacea استفاده می کردند.

اگر در حین استفاده از فیناسه، سوزش یا خارش شدید و طولانی مدت داشتید، مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید. اگر برای اولین بار ژل فیناسه تجویز شد، احتمال دارد پزشک توصیه کند که در عوض از فوم فیناسه استفاده کنید. یا ممکن است داروی متفاوتی را برای روزاسه توصیه کنند.

پیشنهاد مطالعه
داروی فیناسه برای روزاسه و جوش های صورت

آکنه

اگرچه نادر است، اما احتمال دارد در حین استفاده از ژل فیناسه آکنه ایجاد شود. اما بروز آکنه به عنوان یک عارضه در طول بررسی های بالینی فوم Finacea گزارش نشد.

در مطالعات بالینی ژل Finacea، حدود 1٪ از افرادی که از ژل استفاده می کردند، آکنه داشتند. کمتر از 1 درصد افرادی که از ژل دارونما استفاده می کردند، جوش می زدند. (ژل دارونما فاقد داروی فعال است.)

اگر در حین استفاده از Finacea دچار آکنه شدید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها احتمال دارد دارویی را توصیه کنند که با فیناسه استفاده کنید تا به کاهش آکنه کمک کند. اگر برای اولین بار ژل فیناسه تجویز شد، احتمال دارد پزشک توصیه کند که در عوض از فوم فیناسه استفاده کنید. یا ممکن است داروی متفاوتی را برای روزاسه توصیه کنند.

پوست خشک

خشکی پوست یکی از عوارض احتمالی ژل و فوم فیناسه است. به عنوان مثال، در بررسی های بالینی ژل Finacea، پوست خشک تحت تأثیر قرار می گیرد:

 • ۱ تا ۵ درصد افرادی که از ژل فیناسه استفاده کرده اند.
 • ۱ تا ۹٪ از افرادی که از ژل دارونما (ژل بدون داروی فعال) استفاده می کردند.

و در بررسی های بالینی فوم Finacea، پوست خشک تحت تأثیر قرار گرفت:

 • 0.7 درصد از افرادی که از فوم Finacea استفاده کرده اند.
 • ۰.۷٪ از افرادی که از فوم پلاسبو (فوم بدون داروی فعال) استفاده کردند.

اگر هنگام استفاده از Finacea پوست خشکی دارید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها احتمال دارد یک مرطوب کننده را پیشنهاد دهند که با Finacea استفاده کنید تا به کاهش خشکی پوست کمک کند. اگر برای اولین بار ژل فیناسه تجویز شد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در عوض از فوم فیناسه استفاده کنید. یا احتمال دارد داروی متفاوتی را برای روزاسه توصیه کنند.

پیشنهاد مطالعه
تغییرات پوست با افزایش سن | بخش دوم

دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس را در اینستاگرام دنبال کنید

هیپوپیگمانتاسیون

در صورت ابتلا به هیپوپیگمانتاسیون، لکه هایی از پوست دارید که فاقد رنگ پوست هستند. (پیگمانتاسیون به رنگ پوست اشاره دارد و از ماده ساخته شده توسط پوست به نام ملانین می آید.)

چند گزارش از افرادی با پوست تیره نشان داده که پس از استفاده ژل یا فوم فیناسه دچار هیپوپیگمانتاسیون شده اند. اما این عارضه در طول آزمایشات بالینی داروها رخ نداد. بنابراین مشخص نیست که با استفاده از Finacea هر چند وقت یکبار هیپوپیگمانتاسیون رخ می دهد.

اگر رنگ پوست تیره است، توجه داشته باشید که احتمال دارد هیپوپیگمانتاسیون در نواحی که از فیناسه استفاده می کنید رخ دهد. پزشک همچنین باید هنگام استفاده از Finacea شما را از نظر هیپوپیگمانتاسیون نظارت کند. از سوی دیگر، هیپرپیگمانتاسیون با استفاده از Finacea گزارش نشده است. با هایپرپیگمانتاسیون، رنگ پوستتان تیره می شود.

اگر در مورد استفاده از Finacea با توجه به رنگ پوست خود سؤالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند گزینه های درمانی مناسب را توصیه کنند.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

مقایسه کاربردهای بوتاکس و فیلر پوستی

اختلالات مرتبط با ماداروزیس

راه های پیشگیری از قاشقی شدن ناخن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *