علل و علائم آسیب ها و مشکلات ناخن ها
25 تیر

علل و علائم آسیب ها و مشکلات ناخن ها

علل و علائم آسیب ها و مشکلات ناخن ها چیست؟

ناخن‌های دست و پا از جهاتی نشان‌‌دهنده سلامت بدن هستند. برآمدگی، فرورفتگی، پوسته‌پوسته شدن، شکنندگی ناخن و برخی انواع دیگر آسیب ناخن نشانه‌هایی هستند که باید آن‌ها را جدی گرفت و برای درمان آن‌ها اقداماتی را انجام داد. مشکل ناخن می‌تواند نشانی از مشکلات اندام‌های داخلی باشد، بنابراین نمی‌توان آن را نادیده گرفت. البته تمام آسیب‌های ناخن نگران‌کننده نیستند و می‌توان برخی از این آسیب‌ها را با روش‌های خانگی درمان کرد. در ادامه با مطالعه مقاله امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان همراه باشید تا با علل و علائم آسیب ها و مشکلات ناخن ها آشنا شوید.

علل آسیب و مشکل ناخن

آسیب‌های مکرر انگشتان پا که ناشی از پوشیدن کفش نامناسب است، ممکن است به بدشکلی‌هایی در ناخن‌های پا منجر شود. بدشکلی‌ ناخن‌ها ممکن است شبیه نوعی عفونت قارچی باشد؛ مثلاً ناخن‌ها ممکن است ضخیم شوند، تغییر رنگ دهند، یا از بستر خود بلند شوند. این آسیب‌ها باعث ایجاد نگرانی‌هایی راجع به زیبایی و ظاهر ناخن‌ها می‌شود.

عادت‌هایی همچون جویدن ناخن یا کوتیکول و پوست اطراف آن ممکن است باعث آسیب به ناخن‌ها شود. جویدن ناخن علت اصلی ابتلا به عقربک ناخن یا همان پارونیشیای (Paronychia) حاد است؛ نوعی عفونت که در آن باکتری‌ها با ورود به زیر بافت اطراف ناخن، باعث ایجاد تورم، تحریک‌ و التهاب می‌شوند. شکستن و کندن دائم ناخن شست و کوتیکول آن با انگشت اشاره باعث ایجاد یک شکاف افقی در وسط ناخن می‌شود. در موارد شدید، ممکن است ناخن از وسط ترک بخورد.

پیشنهاد مطالعه
بررسی جامع سرطان سلول پایه‌ای پوست (BCC)

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : علائم سرطان پوست (ملانوما) در ناخن‌ها

علائم مشکل ناخن

ناخن‌های انگشتان دست یا پا ممکن است بر اثر ضربه یا گیر کردن بین در یا کشو آسیب ببینند. این نوع آسیب‌ها معمولاً باعث جمع شدن خون در زیر ناخن می‌شود که به آن هِماتوم زیر ناخن یا سیاه شدن ناخن می‌گویند. همچنین ناخن‌ها ممکن است به طور تصادفی بشکنند و ترک بخورند یا تراشه، خرده چوب، شیشه یا هر چیز دیگری به زیر آن‌ها برود.

علل و علائم آسیب ها و مشکلات ناخن ها | بهترین متخصص پوست اصفهان

تجمع خون زیر ناخن ممکن است به شکل یک نقطه کوچک در زیر ناخن یا محدوده بزرگ‌تری دیده شود که تغییر رنگ داده است. تجمع خون در زیر ناخن به رنگ قرمز تیره دیده می‌شود. در این حالت انگشت دست یا پا دردناک و ضربان‌دار می‌شود. با توجه به مقدار خون زیر ناخن، ممکن است ناخن شل شود. در بیشتر موارد، ناخن سالم می‌ماند و با رشد ناخن، خون جمع‌شده از بین می‌رود.

پیشنهاد مطالعه
استحمام بعد از بوتاکس

سایر آسیب‌های ناخن هم ممکن است دردناک باشند. ناخن ممکن است بشکند، ترک بخورد یا از بستر جدا شود. اگر دچار آسیب دیدگی یا مشکل ناخن شده‌اید، مطمئن شوید که واکسیناسیون کزاز را درست و به موقع انجام داده‌اید.

شناسایی مشکل ناخن

پزشک هر نوعی از مشکل ناخن را معاینه می‌کند و بعد تصمیم می‌گیرد از چه درمانی استفاده کند تا نتیجه بهتری داشته باشد. با توجه به نوع آسیب، پزشک ممکن است درخواست عکس‌برداری با اشعه ایکس بدهد.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

مدت زمان درمان آسیب‌دیدگی ناخن

آسیب‌دیدگی ناخن تا زمانی که ناخن آسیب‌دیده دوباره رشد کند و ناخن جدید از بستر خارج شود کاملاً مشخص و مشهود است. ناخن‌های دست رشد سریع‌تری دارند و معمولاً در طول دو ماه به طور کامل رشد می‌کنند، اما رشد ناخن‌های پا آرام‌تر است و حدود 4 ماه طول می‌کشد تا ناخن‌های پا به طور کامل رشد کنند. اگر آسیب به قاعده ناخن وارد شده باشد، ممکن است برخی از تغییرات ظاهری و مربوط به زیبایی ناخن برای همیشه باقی بمانند.

پیشنهاد مطالعه
ریزش موی اسکار دهنده یا آلوپسی اسکار

جلوگیری از آسیب‌‌های ناخن

برای پیشگیری از آسیب ناخن یا بروز مشکل ناخن نکات زیر را رعایت کنید:

  • کفشی با اندازه مناسب بپوشید. بسیاری از مردم کفش‌هایی می‌پوشند که به خصوص در قسمت پنجه خیلی کوچک و تنگ است و همین کار ممکن است باعث ایجاد بسیاری از مشکلات پا از جمله آسیب‌دیدگی ناخن‌های پا شود.
  • ناخن‌های دست‌تان را همیشه کوتاه و مرتب نگه دارید. البته ناخن را نباید بسیار کوتاه کرد. اجازه دهید حداقل یک تا دو میلی‌متر باقی بماند.
  • ناخن‌ها یا کوتیکول (پوست اطراف) آن را نجوید.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

نحوه رشد مجدد موها در اسکار پوستی

پیشی گرفتن درمان آکنه از ایزوترتینوئین

بررسی علل گودی زیر چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *