علائم کورک و دمل
7 آذر

علائم کورک و دمل

بررسی علائم کورک و دمل

در این مطلب از سایت دکتر ابوالفضل جویا بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر علائم کورک و دمل را مورد بررسی قرار می دهیم.

کورک

کورک‌ها می‌توانند در هر نقطه از پوست بدن ایجاد شوند اما زیر بغل، ران، باسن، صورت یا گردن بیشترین قسمت‌هایی هستند که تحت تأثیر ایجاد شدن کورک می‌باشند. نشانه‌های کورک شامل برآمدگی دردناک قرمزرنگ و ورم کردن پوست در اطراف برآمدگی که بزرگ‌تر شده و پر از چرک می‌شود و سر یا دهانه ایجاد می‌کند می‌باشد که این سر یا دهانه پاره شده و باعث می‌شود که چرک از ان خارج شود. معمولاً هنگامی‌که سر کورک بازشده و چرک خارج می‌شود، درد ان کاهش میابد.

دمل

دمل معمولاً روی شانه‌ها، گردن یا ران‌ها ایجاد می‌شود. دمل‌ها نسبت به کورک‌ها باعث ایجاد عفونت شدیدتری می‌شوند و خیلی دیرتر بهبود میابند و اغلب پس از بهبودی جای آن­ها به‌صورت جای زخم باقی می‌ماند. نشانه‌هایی که ممکن است با دمل همراه باشد شامل تب، لرز و به‌طورکلی احساس ناخوشی می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
کاشت مو FUE

دکتر ابوالفضل جویا ، بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر را در اینستاگرام دنبال کنید.

چه چیزی باعث ایجاد کورک می‌شود و کورک‌ها کجا ایجاد می‌شوند؟

کورک‌ها می‌توانند در هر جای از پوست که مو دارد ایجاد شوند. به‌خصوص جاهایی که اصطکاک وجود دارد یا جایی که پوست عرق می‌کند. برای مثال کورک‌ها می‌توانند روی گردن، صورت، زیر بغل، بازوها، باسن و اطراف مقعد ایجاد شوند. کورکی که در کانال گوش ایجاد می‌شود ممکن است خیلی دردناک باشد. دمل‌ها اکثراً در پشت گردن یا روی ران‌ها ایجاد می‌شوند. کورک یا دمل می‌تواند برای هر کس و در هر سنی ایجاد شود. اما در کودکان معمولاً ایجاد نمی‌شوند و اغلب در نوجوانان و جوانان ایجاد می‌شوند. اگر جزء کسانی هستید که موارد ذکرشده در زیر را دارید، احتمال زیادتری برای ایجاد کورک یا دمل در شما وجود دارد که این موارد عبارت‌اند از:

  • داشتن سایر بیماری‌های پوستی که ممکن است باعث شود شما ان را خراشانده و به پوستتان آسیب برسانید مثل اگزما یا گال.
  • داشتن اضافه‌وزن خیلی زیاد (چاقی).
  • داشتن سیستم ایمنی ضعیف.
  • داشتن بیماری که موجب ضعف یا به‌طورکلی ناخوشی شما شود.
  • حامل میکروب‌های استافیلوکوک بودن.
پیشنهاد مطالعه
روش های زیبایی آسیب زننده به مو

درمان های پزشکی قرمزی جای جوش | بهترین متخصص ژل و بوتاکس

عوامل خطر و عوارض

افرادی که مبتلابه دیابت و بیماری‌های پوستی مانند آکنه هستند نسبت به کورک و دمل آسیب‌پذیر می‌باشند. به‌علاوه اگر شما با کسی که مبتلابه عفونت استاف باشد تماس داشته باشید یا با او زندگی کنید در معرض ابتلا به زدن کورک و دمل هستید.

عوارض ناشی از کورک و دمل شامل استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) و مسمومیت خون که ممکن است باکتری را به سایر قسمت‌های بدن انتقال دهد و باعث ایجاد عفونت‌های عمیق مانند اندوکاردیت – عفونت قلب و استئومیلیت – عفونت استخوان‌ها شود، می‌باشد.

تشخیص

معاینه فیزیکی برای تشخیص کافی است. اگر عفونت به درمان پاسخ نمی‌دهد و یا اگر بیمار عفونت‌های مکرر داشته باشد، برای تشخیص باکتری‌های ایجادکننده و تعیین بهترین آنتی‌بیوتیک برای درمان آن از چرک یک نمونه برای آزمایش گرفته می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
چگونگی انجام جراحی پلک فوقانی و تحتانی

 

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا 


مطالعه بیشتر:

بررسی عوامل موثر در دوران نقاهت بلفاروپلاستی

جراحی لیفت صورت

مراقبت‌های پس از تزریق فیلر به گونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *