علائم سرطان پوست (ملانوما) در ناخن‌ها
24 تیر

علائم سرطان پوست (ملانوما) در ناخن‌ها

بررسی علائم سرطان پوست (ملانوما) در ناخن‌ها

وقتی بدن را از نظر علائم سرطان پوست بررسی می‌کنیم، بسیاری فقط به بررسی پوست اکتفا می‌کنند. این در حالی است که بررسی ناخن‌ها هم اهمیت زیادی دارد. ملانوما، کشنده‌ترین نوع سرطان پوست است که ممکن است در زیر و اطراف ناخن‌های دست و پا ایجاد شود؛ البته این نوع سرطان بسیار نادر است. مقاله امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان منتشر شده است. به مطالعه و بررسی علائم سرطان پوست (ملانوما) در ناخن‌ها می پردازیم.

افرادی که بیشتر در معرض خطر ملانوما هستند

با اینکه ملانوما ممکن است روی ناخن هر شخصی بروز کند، این مشکل بیشتر در افراد مسن و افرادی با پوست رنگی شایع است. سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به ملانوما یا آسیب قبلی به ناخن هم ممکن است از عوامل خطر باشند. وقتی ملانوما در مراحل اولیه تشخیص داده شود، حتی اگر روی ناخن‌ها باشد، قابل درمان است.

پیشنهاد مطالعه
بررسی علائم و عوارض بیماری مورفه آ

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : بررسی علل گودی زیر چشم

نحوه بررسی ناخن‌ها را از نظر علائم ابتلا به سرطان

بهترین روش برای یافتن نشانه‌های سرطان پوست روی ناخن‌ها در مراحل اولیه که بیشترین احتمال درمان را دارد، این است که بدانیم به دنبال چه علائمی باشیم و به طور منظم ناخن‌ها را بررسی کنیم. متخصصان پوست توصیه می‌کنند هنگام بررسی ناخن‌ها از نظر علائم ملانوما، این تغییرات را بسنجیم:

تیرگی پوست اطراف ناخن:

هنگامی که پوست اطراف ناخن تیره‌تر می‌شود، ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به ملانومای پیشرفته باشد.

علائم سرطان پوست (ملانوما) در ناخن‌ها | بهترین متخصص پوست اصفهان

یک خط تیره رنگ:

این حالت شبیه یک نوار قهوه‌ای یا سیاه روی ناخن است که می‌تواند محو و کمرنگ یا بسیار تیره، پهن یا نازک باشد. این نوار تیره‌رنگ روی هر ناخنی ممکن است ایجاد شود، اما اغلب روی انگشت شست یا انگشت بزرگ دست یا پا بروز می‌کند.

پیشنهاد مطالعه
میکرونیدلینگ چیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

بلند شدن ناخن انگشتان دست یا پا از بستر خود:

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ناخن شروع به جدا شدن از بستر می‌کند. وقتی ناخن بلند می‌شود، لبه سفید بالای ناخن به نظر بلندتر می‌آید.

شکاف ناخن:

زمانی اتفاق می‌افتد که ناخن از وسط به طرف پایین شکاف می‌خورد.

بروز برآمدگی یا گره در زیر ناخن‌ها:

ممکن است یک نوار رنگی را روی ناخن مشاهده کنید. این نوار رنگی ممکن است پهن و نامنظم یا تیره و باریک باشد. ملانومای ناخن اغلب در مقایسه با ملانومای پوست در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود و سلامتی را بیشتر به خطر می‌اندازد. اگر متوجه هر نوع تغییری از جمله بروز نوار تیره رنگ جدیدی روی ناخن‌هایتان شدید، حتما از یک متخصص پوست وقت معاینه بگیرید.

پیشنهاد مطالعه
درمان جای زخم با دستگاه پلکسر

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

نحوه رشد مجدد موها در اسکار پوستی

پیشی گرفتن درمان آکنه از ایزوترتینوئین

نکات و روش هایی برای زیبایی پوست

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *