علائم بیماری پمفیگوس
21 آذر

علائم بیماری پمفیگوس

بررسی علائم بیماری پمفیگوس

بیماری پمفیگوس باعث بروز تاول های روی پوست و غشای مخاطی می شود. تاول های به وجود آمده به راحتی ترکیده و می توانند زخم های باز روی پوست به وجود آورند. این زخم های باز ممکن است باعث بروز عفونت های پوستی شوند.

علائم دو نوع شایع از بیماری پمفیگوس عبارتند از:

پمفیگوس ولگاریس

این نوع از بیماری پمفیگوس معمولاً با علائمی مثل تاول های دهانی بروز پیدا کرده و در مرحله بعدی ممکن است غشای مخاطی ناحیه تناسلی فرد بیمار را درگیر کند. این تاول ها معمولاً دردناک بوده ولی فرد مبتلا احساس خارش نخواهد داشت. تاول های به وجود آمده بر روی دهان یا گلو ممکن است تا مدتی غذا خوردن و بلعیدن را برای بیمار سخت کند.

پیشنهاد مطالعه
تفاوت تزریق چربی و تزریق ژل

پمفیگوس فولیاکوس

این نوع از پمفیگوس خود را با بروز تاول هایی بر روی قفسه سینه، پشت و شانه ها نشان می دهد. این نوع تاول ها به جای احساس درد باعث بروز احساس خارش در فرد مبتلا می شوند. پمفیگوس فولیاکوس باعث بروز تاول های دهانی نمی شوند. به هیچ وجه بیماری پمفیگوس را با بولوس پمفیگوس اشتباه نگیرید. بیماری بولوس پمفیگوس بیماری است که افراد بزرگسال و مسن را درگیر کرده و ممکن است باعث مرگ آن ها شود.

علائم بیماری پمفیگوس | بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر

مراجعه به پزشک در پمفیگوس

زمانی که در داخل دهان یا روی پوست تاول هایی به وجود آمده که بهبود نمی یابد، بهتر است برای تشخیص و معالجه به پزشک مراجعه شود.

پیشنهاد مطالعه
لیزر موهای زائد حین مصرف راکوتان

تشخیص پمفیگوس

تاول عارضه ای پوستی است که ممکن است همراه با بسیاری از بیماری های شایع دیگر به وجود بیاید در نتیجه تشخیص بیماری پمفیگوس که یک بیماری نادر است کار دشواری خواهد بود. پزشک عمومی ممکن است پس از مراجعه فرد، برای تشخیص دقیق تر او را به پزشک پوست (درماتولوژیست) ارجاع دهد. پزشک معالج برای تشخیص در مورد سابقه بیماری فرد بیمار سؤالاتی پرسیده و پوست و دهان فرد بیمار را با دقت مورد معاینه قرار خواهد داد.

پزشک ممکن است از تشخیص دقیق تر از آزمایش های زیر استفاده کند:

  • نمونه برداری پوستی (بیوپسی). در این آزمایش یک تکه از بافت تاول برداشته شده و در زیر میکروسکوپ مورد آزمایش و بررسی قرار خواهد گرفت.
  • آزمایش خون. یکی از هدف های انجام این آزمایش تشخیص وجود آنتی بادی های شناخته شده در بروز بیماری پمفیگوس در داخل خون فرد مراجعه کننده است.
  • آندوسکوپی. در صورتی که به بیماری ولگاریس پمفیگوس دچار شده باشید، پزشک احتمالاً برای بررسی زخم های موجود در گلو آندوسکوپکی تجویز خواهد کرد. این فرآیند شامل قرار دادن یک لوله انعطاف پذیر (اندوسکوپ) در داخل گلوی فرد بیمار خواهد بود.
پیشنهاد مطالعه
درمان جای زخم با دستگاه پلکسر

بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر | دکتر جویا را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر:

علل ایجاد آرگیریا یا آبی شدن پوست

عوارض آرگیریا برای افراد مبتلا

عوامل و عوارض بیماری پمفیگوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *