روش های درمانی خونریزی زیر پوستی
20 مرداد

روش های درمانی خونریزی زیر پوستی

روش های درمانی خونریزی زیر پوستی چیست؟

در ادامه این مقاله سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس به بررسی روش های درمانی خونریزی زیر پوستی خواهیم پرداخت. نوع درمان که پزشک انتخاب می‌کند بستگی به علت خونریزی زیر پوستی دارد. بزرگسالان مبتلا به خونریزی زیر پوستی ترومبوستوپنیک خفیف، ممکن است بدون هیچ گونه مداخله‌ای بهبود یابند.

اگر بیماری ایجاد کننده‌ی خونریزی زیر پوستی به تنهایی بهبود نیابد، به درمان نیاز خواهید داشت. درمان شامل: دارودرمانی (به شرح ذیل)، و گاهی در صورت نیاز اسپلینکتومی (جراحی برداشتن طحال) است. همچنین یکی از مراحل درمانی شامل قطع مصرف داروهایی که عملکرد پلاکتی را کاهش می‌دهند مانند آسپیرین، رقیق کننده‌های خون و ایبوپروفن، است.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : راه های پیشگیری و درمان بیماری سفلیس

کورتیکواستروئیدها

داروهای کورتیکواستروئید با کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن، باعث افزایش تعداد پلاکت‌ها می‌شوند. معمولا دو تا شش هفته طول می‌کشد تا تعداد پلاکت‌ها به حد نرمال برسد که پس از نرمال شدن تعداد پلاکت‌ها پزشک دارو را قطع می‌کند. مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید‌ها عوارض جانبی زیادی از جمله: افزایش وزن، آب مروارید و کاهش تراکم استخوانی را به دنبال دارد، لذا برای مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید‌ها، با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه
هایفو تراپی

ایمونوگلوبولین داخل وریدی

ایمونوگلوبولین داخل وریدی یا (IVIG) در موارد خونریزی زیر پوستی شدید که باعث خونریزی شده یا در صورت نیاز به افزایش سریع تعداد پلاکت‌ها قبل از عمل جراحی، استفاده می‌شود. این درمان معمولا در افزایش تعداد پلاکت‌ها مؤثر است، اما اثر آن معمولا کوتاه مدت است و عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و تب را ایجاد می‌کند.

سایر داروها

آخرین داروهایی که برای درمان کمبود پلاکت در افراد مبتلا به خونریزی زیر پوستی ترومبوسیتوپنیک مزمن ایدیوپاتیک یا بدون علت استفاده می‌شوند عبارتند از: رومیپلوستیم (Romiplostim) و الترومپوبگ (Eltrombopag). این داروها باعث تحریک مغز استخوان برای ایجاد پلاکت‌های بیشتر می‌شود که خطر خونریزی و کبودی را کاهش می‌دهد. عوارض جانبی بالقوه‌ی داروها عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • درد مفصلی یا عضلانی
 • استفراغ
 • افزایش خطر لخته شدن خون
 • سندرم زجر تنفسی حاد

تشخیص علل خونریزی زیر پوستی یا پورپورا | متخصص پوست اصفهان

روش های بیولوژیک

درمان بیولوژیک مانند داروهای ریتوکسیماد، می‌تواند به کاهش پاسخ سیستم ایمنی کمک کند. این دارو بیشتر برای درمان بیماران مبتلا به خونریزی زیر پوستی ترومبوسیتوپنیک شدید و بیمارانی که درمان کورتیکواسترویید در آنها موثر نیست استفاده می‌شود. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • فشار خون پایین
 • گلو درد
 • بثورات پوستی
 • تب
پیشنهاد مطالعه
مزوتراپی چیست؟ونمونه های کاربرد آن

اسپلنکتومی (جراحی برداشتن طحال)

اگر داروها در درمان خونریزی زیر پوستی ترومبوسیتوپنیک موثر نباشند، پزشک ممکن است اسپلنکتومی (برداشتن طحال) را توصیه کند. برداشتن طحال یک راه سریع برای افزایش تعداد پلاکت‌ها است، چون طحال ارگان اصلی مسئول تخریب و حذف پلاکت‌ها در بدن است. با این حال، اسپلنکتومی (برداشتن طحال) در همه‌ی افراد موثر نیست و جراحی نیز با خطراتی مانند افزایش دائمی ریسک عفونت همراه است.

در موارد اضطراری، زمانی که خونریزی زیر پوستی باعث خونریزی شدید می‌شود، انتقال خونی پلاکت تغلیظ شده، کورتیکواستروئیدها و ایمونوگلوبولین، در بیمارستان لازم می‌شود. با شروع درمان، پزشک برای بررسی موثر بودن درمان سطح پلاکتی خون را نظارت می‌کند و با توجه به اثر بخشی درمان، در مورد ادامه یا تغییر روند درمانی تصمیم می‌گیرد.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

پیشگیری

گاهی اوقات لکه‌های ناشی از خونریزی زیر پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند. بعضی از داروها و فعالیت‌ها می‌توانند این لکه‌ها را بدتر کنند. برای کاهش خطر ایجاد لکه‌های جدید و یا بدتر شدن این لکه‌ها، باید از داروهایی که باعث کاهش تعداد پلاکت‌ها می‌شوند، اجتناب کنید، که این داروها شامل آسپرین و ایبوپروفن هستند. همچنین باید فعالیت‌هایی که فشار کمی به بدن وارد می‌کند را انتخاب کنید و از انجام فعالیت‌های با فشار بالا اجتناب کنید.

پیشنهاد مطالعه
نحوه رفع چروک پوست با مزوتراپی

فعالیت‌های با فشار بالا می‌تواند خطر آسیب دیدگی، کبودی و خونریزی را افزایش دهد. همچنین در نظر داشته باشید، مقابله با بیماری مزمن می‌تواند دشوار باشد. به علاوه ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن با افراد دیگری که این اختلال را دارند، می‌تواند کمک کنده باشد، هم چنین گروه‌های پشتیبانی آنلاین که می‌توانید از طریق آن‌ها با دیگر افراد مبتلا به خونریزی زیر پوستی ارتباط برقرار کنید.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

راهکارهای درمانی برای از بین‌ بردن چروک پیشانی

مشکلات رایج پوستی در دوران بارداری

عوامل تشخیص آلرژی به آفتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *