راه های مقابله با آکنه
24 شهریور

راه های مقابله با آکنه

برای مقابله با آکنه تنها استفاده از لوسیون های ضد آکنه موثر نیست در صورتی که روشهای ساده زیر را انجام دهید و تغییر در زندگی روزانتان ایجاد کنید وضعیت آکنه بهتر می شود.

1.بیشتر بخوابید

بر اساس مطالعاتی که در رابطه با خواب انجام شده هر 1 ساعت کم خوابی باعث افزایش 14% استرس می شود.

ارتباط آن با آکنه چیست؟

استرس باعث افزایش تولید گلوکوکورتیکوئیدها شده و این خود موجب اختلالاتی در عملکرد ساختارهای پوست و انسداد منافذ پوستی می شودکه منجر به تشدید آکنه می شود.

2.مراقب رژیم غذایتان باشید

بعضی از غذا ها باعث می شوند قند خون شما سریعا افزایش یابد که این خود موجب تولید انسولین می شود افزایش بیش از اندازه انسولین در خون موجب تغییراتی در بدن شده و  نهایتا منجر به انسداد منافذ پوست می شوداز طرف دیگر افزایش انسولین باعث تحریک فعالیت غدد چربی می شود بنابراین تغییراتی در غذاهایتان ایجاد کنید و بیشتر از حبوبات غلات و سبزیجات استفاده کرده و مصرف پاستا برنج و کربوهیدراتها و شکر را کاهش دهید .

3.بیشتر ورزش کنید

ورزش به شماکمک می کند که استرس خود را مهار کرده و از این طریق آکنه را مهار کنید ورزش  باعث افزایش جریان خون در پوست شما شده  که به این ترتیب اکسیژن بیشتری به سلولهای پوست می رسند و سلولهای مرده و عوامل زاید را دفع می کند.

پیشنهاد مطالعه
راه های درمانی ریزش ریش و سبیل

ولی در نظر داشته باشید که تعریق در اثر ورزش می تواند باعث تشدید آکنه شود بنابراین به شکل مرتب پس از ورزش دوش بگیرید

4.زیاد آب بنوشید

افزایش مصرف آب منجر به دفع سموم بدن و آبرسانی به پوست شما می شود ، اگرچه مطالعه ایی دقیق در رابطه با اثر توکسینهای بدن بر روی آکنه موجود نیست اما تحقیقات نشان داده اند مصرف دو فنجان آب باعث افزایش جریان خون به پوست شما می شود.

5.مرتبا از ضد آفتاب استفاده کنید

ممکن است تصور کنید که با عدم مصرف ضد آفتاب می توانید  از تشدید آکنه خلاص شوید اما التهاب پوستی ایجاد شده در اثر آفتاب باعث تشدید آکنه و ایجاد نقاط تیره و لک بر روی پوستتان می شود.

از طرف دیگر عدم استفاده از ضد آفتاب منجر به افزایش ریسک سرطان پوست می شود

ترکیبات ضد آفتابتان را که در قسمت پشت جلد آن نوشته شده مطالعه نمایید

و در صورتی که مستعد آکنه هستید از انواع مخصوص پوستهای مستعد آکنه این ترکیبات ، ترکیباتی سبک تر هستند که برای پوستهای مستعد آکنه مناسبند.

آووبنزون، اکسی بنزون، اکتوسیلن ، زینک اکساید و غیره از دسته ترکیبات مناسب در ضد آفتاب هستند

پیشنهاد مطالعه
راه های موثر برای رفع تیرگی قوزک پا

بهتر است از ترکیبات  با لیبل غیر کومدوژنیک استفاده کنید ،

6.از اسیدهای حاوی امگا 3 استفاده کنید

به نظر می رسد که ترکیبات امگا 3 موجب کنترل مولکولهایی می شود که تولید سبوم را کاهش داده لذا از ایجاد آکنه التهابی جلوگیری می کند .

امگا 3 در مکمل ها و غذاهای چون ماهی سالمون ، آجیل ها ، آوواکادو و غیره موجود است .

7.پوستتان را دو بار در روز تمیز کنید

صورت نسبت به سایر نواحی بدن غدد تولید کننده چربی بیشتری دارد .

استفاده از میکاپ ، تعریق ، غبار و آلودگیهای موجود در هوا همگی منجر به انسداد منافذ پوست و ایجاد آکنه می شود، بنابراین انسداد و پر شدن منافذ پوست منجر به ایجاد آکنه های التهابی و سر سیاه می شود، در صورتی که روزانه دو مرتبه دوش نمی گیرید بهتر است صورتتان را با 1 شوینده ملایم و غیر کومدوژنیک صبح و شب بشویید .

8.لایه برداری کنید

اگرچه تولید بیش از حد چربی باعث ایجاد آکنه می شود اما در پوستهای خشک به دلیل خشکی و ترکهای ایجاد شده در سطح پوست باکتری از این ترکها وارد شده و باعث انسداد منافذ پوست می شود، با 1 لایه برداد ملایم چندین بار در هفته پوستتان را اسکراب کنید ، پس از اسکراب ملایم از یک ترکیب غیر کمودوژنیک استفاده کنید .

پیشنهاد مطالعه
تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

9 . گوشی همراهتان را از جرم  و باکتری بزدایید

مطالعات متعددی نشان داده اند که تلفن همراه حاوی باکتری های زیادی است و با هزاران باکتری در طول روز آلوده می شود و از طریق دستان و سایر سطوح به صورت منتقل می شوند، از طرفی دیگر گرمای تولید شده توسط تلفن شما محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کند.

بنابراین برای پیشگیری از انتقال باکتریها به صورتتان روزانه صفحه تلفن همراه تان را با 1 مایع ضد عفونی کننده دست پاک کنید.

بهتر است  برای مکالمات روزمره از هدفون استفاده نمایید .

10.مقابله با آکنه ایجاد شده توسط محصولات مو

برخی از انواع آکنه در اثر استفاده از محصولات و حالت دهنده های مو شامل نرم کننده ها شامپوها ، ژل ها و اسپری های مو ایجاد می شوند این فرم از آکنه زمانی ایجاد می شود که این محصولات به پوست صورت نشت می کنند خصوصا در نواحی خط رویش موها ، باعث انسداد منافذ و به دام افتادن باکتری می شوند ، 1 راه مقابله با این مشکل  استفاده از این محصولات قبل از شستشوی صورت است ، راه دیگر استفاده از محصولات مو که فاقد چربی هستند می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *