دوران نقاهت تزریق بوتاکس
23 فروردین

دوران نقاهت تزریق بوتاکس

از دوران نقاهت تزریق بوتاکس چه میدانیم؟

تزریق بوتاکس از جمله عمل‌های زیبایی غیر تهاجمی است که در کلینیک‌های تخصصی و زیبایی با هدف رفع خطوط سطحی و پیشگیری از چین و چروک بیشتر بر روی پوست انجام می‌شود. در این نوشته از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس به بررسی دوران نقاهت تزریق بوتاکس خواهیم پرداخت. با اینکه عمل تزریق بوتاکس بسیار ساده و کاملا سرپایی است با این حال رعایت برخی نکات و مراقبت‌ها بعد از آن توصیه می‌شوند. دوران نقاهت بعد از بوتاکس بسیار کوتاه بوده و افراد می‌توانند در طول این مدت به انجام کارهای روزانه و سبک خود بپردازند. اگر دوره نقاهت بعد از بوتاکس با دقت و توجه بالایی دنبال شود کاندیدهای انجام آن می‌توانند خیلی سریع نتایج مثبت نهایی را مشاهده کرده و از آن‌ها نهایت لذت را ببرند.

دوران نقاهت تزریق بوتاکس چیست؟

در طول تاریخ مردم به دنبال راه‌هایی برای دستیابی به ظاهری جوان‌تر و البته به دنبال بهبود ظاهر پوست خود بوده‌اند. در این راستا روش‌های بسیاری از جراحی تا تزریق مواد پرکننده مورد استفاده قرار گرفته است. تزریق بوتاکس که همان سم بوتولینوم نوع A است یکی از همین شیوه‌ها به شمار می‌رود که بیش از یک دهه برای درمان خطوط و سایر چین و چروک‌ها (که گاهی به آن چین و چروک پویا نیز می‌گویند) به کار بسته شده است.

در یک نگاه کلی تزریق بوتاکس برای مواردی نظیر خطوط پیشانی، بین ابرو و اطراف چشم، بین چانه و لب پایینی و حتی در گونه‌ها مورد استفاده قرار می‎گیرد. به همین دلیل است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته و البته نتایج خوبی را نیز به همراه دارد. این اقدام زیبایی، زمان بهبودی و نقاهت خاصی ندارد زیرا روش انجام آن سرپایی و بدون نیاز به برش خاص و زخم است. با این وجود در ادامه مطلب به بررسی روش انجام آن و دوران نقاهت پس از تزریق بوتاکس پرداخته شده تا برای کسانی که تصمیم به بوتاکس دارند، تصمیم‌گیری آسان‌تر شود و آگاهی پیرامون این روش رایج افزایش یابد.

نحوه انجام تزریق بوتاکس و عملکرد آن در بهبود چین و چروک

برای آنکه در مورد نقاهت تزریق بوتاکس بدانید، ابتدا لازم است تا به نحوه انجام و عملکرد آن پرداخته شود. دوز‌های کوچک از سم بوتولینوم نوع A مستقیماً به عضلاتت تزریق می‌شوند که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک شده‌اند. این کار منجر به فلج موقت عضلات شده و در نتیجه عدم حرکت آن‌ها باعث جلوگیری از افزایش چروکیدگی پوست خواهد شد. تزریق‌های بوتاکس را می‌توان در مدت زمان ۱۰ دقیقه انجام داد و زمان بهبودی برای این روش بسیار کم است. غالبا مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی در جهت رسیدن به نتایج بهینه می‌تواند از سه تا ۱۴ روز طول بکشد. همچنین اثرات آن از دو تا پنج ماه به طول می‌انجامد و ممکن است در بعضی افراد طولانی‌تر باشد.

پیشنهاد مطالعه
مقایسه نانوفت با تزریق چربی

 

هنگام وارد شدن سوزن و تزریق بوتاکس، مقدار کمی ناراحتی احساس می‌شود. این احساس تقریباً پنج ثانیه طول می‌کشد. بوتاکس به نقاط مختلفی از صورت تزریق می‌گردد. سوزن بسیار کوچک است و در هر زمان فقط مقدار کمی مایع به محل هدف وارد خواهد شد. در نتیجه به ندرت از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. پس از آن، این درمان می‌تواند عارضه خفیف سردرد بعد از تزریق بوتاکس را به دنبال داشته باشد که توصیه می‌شود از استامینوفن استفاده گردد.

دوران نقاهت تزریق بوتاکس | بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر

دوران نقاهت پس از تزریق بوتاکس

از آنجایی که به دلیل ریز بودن سوزن‌های مورد استفاده و زمان کم، در اغلب موارد از دارو‌های آرام بخش یا بی‌حسی استفاده نمی‌شود، می‌توانید بعد از تزریق بوتاکس به فعالیت‌های عادی برگردید. البته متخصص پوست توصیه می‌کند که بعد از درمان، سه تا چهار ساعت استراحت کنید تا از جابجایی مواد تزریق شده به دیگر عضله‌ها جلوگیری شود. حداقل زمان بازیابی و نتایج سریع، دو ویژگی جذاب بوتاکس هستند. زمان نقاهت و بهبودی بسته به نوع درمانی که دریافت می‌کنید متفاوت خواهد بود. با این وجود، زمان بهبودی فراتر از چند روز نخواهد بود.

نکات مراقبتی در دوران نقاهت پس از تزریق بوتاکس

 • همانگونه که اشاره شد برای جلوگیری از تورم صورت و مهاجرت بوتاکس به دیگر نقاط، از خوابیدن یا خم شدن بیش از حد، حداقل چند ساعت پس از درمان خودداری کنید.
 • تا چند روز اول، در زمان استراحت، از دراز کشیدن کامل خودداری کنید به گونه‌ای که باید سر زاویه 45 درجه با بدن داشته باشید.
 • برای ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس از تمرینات ورزشی خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند باعث مهاجرت بوتاکس شده و تورم ایجاد کند.
 • دارو‌های رقیق‌کننده خون را برای چند روز مصرف نکنید. این دارو‌ها می‌توانند خون را رقیق کنند و باعث کبودی در محل تزریق شوند.
 • حداقل چند روز روز بعد از انجام تزریق بوتاکس، از سیگار کشیدن نیز خودداری کنید. اولین هفته بعد از انجام بوتاکس، نتایج قابل مشاهده خواهد بود و تنها در عرض چند روز، پیشرفت چشمگیری در کاهش خطوط و چین و چروک‌های معالجه شده مشاهده خواهید کرد.
 • با توجه به دوز تزریق، ممکن است پزشک شما مواردی چون کاهش فعالیت بدنی تا حدود ۲۴-۴۸ ساعت بعد از تزریق را توصیه کند.
 • حداقل تا یک هفته نباید به محیط‌های خیلی گرم بروید. قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید تاثیر منفی بر نتیجه تزریق بوتاکس دارد.
پیشنهاد مطالعه
انواع لیفت صورت بدون جراحی

بروز عوارض در دوران نقاهت تزریق بوتاکس

 • ممکن است مقدار کمی کبودی در مناطق تحت درمان دیده شود اما عارضه کاملاً موقتی است.
 • یکی دیگر از عوارض جانبی که به ندرت رخ می‌دهد، افتادگی جزئی ابرو یا پلک فوقانی است که طی دو تا سه هفته برطرف خواهد شد.
 • برخی عوارض جانبی خفیف هستند که ممکن است برای چند ساعت آن‌ها را حس کنید که شامل بی‌حسی جزئی، سوزن سوزن شدن و تورم در اطراف محل تزریق می‌شود.
 • برخی از افراد ممکن است با علائم کوتاه مدت مانند سردرد یا حالت تهوع و علائم خفیف مانند آنفولانزا، یک واکنش آلرژیک یا حساسیت را تجربه کنند.
 • این عوارض جانبی موقتی بوده و باید تنها چند ساعت به طول انجامد. تنها در صورت ادامه‌دار شدن عوارض باید به طور حتم به پزشک مراجعه کرد.

افراد مناسب برای تزریق بوتاکس

با آنکه محدودیت سن برای تزریق بوتاکس وجود ندارد اما گفته می‌شود بهترین کاندید برای انجام بوتاکس افراد بین ۳۰ تا ۶۵ سال هستند. در بسیاری از موارد، چین و چروک در افراد بالای ۶۵ سال به دلیل کشش عضلات ایجاد می‌شود که بوتاکس اثر کمی بر روی آن‌ها دارد. با این حال، شرایط هر فرد متفاوت است و باید توسط متخصص پوست، آمادگی فرد برای این کار ارزیابی شود. برای حفظ اثرات تزریق بوتاکس، این اقدام باید تکرار شود که البته این مورد هم باید تحت نظر و طبق تشخیص پزشک صورت بگیرد. نکته دیگر اینکه در مورد بیماری‌ها و شرایط جسمی خود به طور حتم با پزشک خود صحبت کنید تا در صورتی که تزریق بوتاکس مناسب شرایط شما نیست راه‌حلی مناسبی برای شما انتخاب شود.

پیشنهاد مطالعه
اگر دستمان پوست پوستی شود در زمان کرونا ویروس چه باید کرد؟

سخن نهایی درباره نقاهت و بهبودی بوتاکس

بسیاری از افراد بعد از تزریق بوتاکس بدون مراقب و به تنهایی تا خانه رانندگی می‌کنند. همین امر نشان می‌دهد که بوتاکس به دوران نقاهت خاصی نیاز ندارد. اما این سخن نباید باعث سهل‌انگاری در مراقبت از خود شود. عمل به تمام توصیه‌های پزشک برای دوران بهبودی پس از تزریق بوتاکس، به کاستن از عوارض جانبی و کمک به ظاهر شدن سریع‌تر نتایج منجر می‌شود. کمی صبر لازم است تا یکی دو هفته بعد از تزریق بوتاکس شاهد محو شدن و یا کاهش چشمگیر چین و چروک‌های صورت باشید. البته مهارت پزشک در کمتر شدن زمان نقاهت و اثربخشی بهتر این تزریق بسیار موثر خواهد بود.

برای همین توصیه می‌شود که در قدم اول برای تزریق بوتاکس به دنبال پزشک دارای مهارت و مجوز‌های لازم باشید. نکته دیگر در مورد دوران نقاهت مربوط به عوارض جانبی است. همانگونه که ذکر شد عوارض جانبی بوتاکس معمولاً در حد خفیف و ‌گذار هستند. چنانچه این عوارض حالت ماندگار پیدا کردند باید حتما به پزشک مراجعه شود زیرا قدرت آن را دارند که نتایج مثبت بوتاکس را تحت تأثیر خود قرار دهند.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

راه های ارتباط با متخصص ژل و بوتاکس


مطالب پیشنهادی:

مزایای هیالورونیک اسید (HA) برای پوست

تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی و عوارض آن

ایجاد عوارض جانبی با مصرف هیالورونیک اسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *