بعد از پاک کردن تاتو با لیزر چه نکاتی را رعایت کنیم؟
15 فروردین

بعد از پاک کردن تاتو با لیزر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

مراقبت های بعد از پاک کردن تاتو با لیزر

در این مطلب از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس نکاتی را خدمت شما عرض خواهیم کرد که بعد از پاک کردن تاتو با لیزر باید آنها را رعایت کنید:

  • بلافاصله بعد از پاک کردن خالکوبی با لیزر، روی آن پماد مخصوص مالیده شده و روی آن پوشانده می‌شود و این ناحیه باید تمیز نگه داشته شود. تا 48 ساعت پس از لیزر نباید از دارو و یا مواردی که پوست را به اشعه تحریک می کند مانند هیدروکینون و لایه بردارها و .. استفاده کرد.
  • به تمامی توصیه‌هایی که بعد از جلسه‌ی لیزر، به شما می‌شود به طور کامل عمل کنید.
  • مراجعه کننده می‌تواند روز بعد دوش بگیرد اما به هیچ عنوان نباید روی تاتوی خود را لیف بکشد.
  • در صورت بروز زخم سطحی در ناحیه ی لیزر معمولا پس از 4 تا 5 روز از بین می رود. این زخم ها نباید تحت هیچ شرایطی کنده شود زیرا ممکن است باعث بوجود آمدن لک دائمی شود
  • برای حداقل 6 هفته، ناحیه لیزر شده را باید از قرارگیری در معرض نور آفتاب و نور‌های شدید (مانند نور مخصوص برنزه کردن پوست) حفظ کرد و از ضد آفتاب های با اس پی اف بالای 30 استفاده کرد.
پیشنهاد مطالعه
تشخیص و علل سرطان سلول بازال

 مضرات استفاده از لیزر

ممکن است در اثر استفاده از این لیزر ایجاد لک های سفید خونریزی های بسیار خفیف و جذب هموگولوبین است، این اثرات بین هفت تا ده روز ادامه داشته و از بین می روند.
شایعترین عوارض جانبی مزمن درمان لیزر، هیپوپیگمانتاسیون (تیرگی) است. این خطر در افراد مبتلا به تیرگی پوست تحت درمان با لیزرهای QSR یا اکسانریت 4 است و در هر بیمار با توجه به تعداد جلسات درمان افزایش می یابد.
در برخی موارد که در مواد تاتو فلزاتی نظیر آهن بکار برده شده باشد ممکن است با لیزر واکنش داده و زنگ بافت تیره تر شود. برای جلوگیری از این عارضه باید علاوه بر تعیین نوع تاتو در نقطه بسیار کوچکی از ناحیه تست انجام گیرد.
به طور کلی برای به حد اقل رساندن عوارض جانبی بایست حداقل چهار هفته فاصله بین جلسات لیزر در نظر گرفته شود. از آنتی سپتیک موضعی نیز می توان برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه
خصوصیات و مزایای پوست خشک

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا

عکس العمل های آلرژیک

تاتو حاوی فلزات نمکی – جیوه (قرمز)، کادمیوم (زرد)، کروم (سبز) یا کبالت (آبی) – ممکن است به یک واکنش پوستی آلرژیک یا عکس آلرژی زده شود. واکنش آلرژیک موضعی قبل از آن ممکن است با درمان لیزیک تشدید شود ، که باعث ایجاد التهاب یا واکنش آلرژیک سیستمیک می شود. خال کوبی باید با کورتیکواستروئیدها درمان شود و یک متخصص آلرژی مشورت شود. بعضی از ارائه دهندگان توصیه می کنند که افراد از لیزر درمانی اجتناب نکنند. واکنش های آلرژیک همچنین می توانند با کورتیکواستروئیدهای موضعی یا اینترلویزیون درمان شوند.

پیشنهاد مطالعه
مزایا و عوارض بوتاکس چانه چیست؟

بعد از پاک کردن تاتو با لیزر چه نکاتی را رعایت کنیم؟ | بهترین متخصص ژل و بوتاکس

اگر پاک کردن تاتو با لیزر امکان پذیر نبود چه کنیم؟

درصورتی که لیزر قادر به پاک کردن این نوع تاتو نباشد باید از روش جراحی برای حذف ناحیه ی مورد نظر استفاده کرد. در برخی از موارد به علت نازکی پوست یا میزان شدت لیزر با توجه به طول موج لیزر ممکن است تولید تاول در سطح پوست شود، که برای جلوگیری از آن می توان از خنک کننده ها استفاده کرد.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر:

چگونه قرمزی و التهاب گونه ها را درمان کنیم؟

روش های درمان ریزش سکه ای ریش و موی سر

مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی نانوفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *