بررسی علل اختلال آکرودرماتیت پاپیولار کودکی
3 تیر

بررسی علل اختلال آکرودرماتیت پاپیولار کودکی

علل اختلال آکرودرماتیت پاپیولار کودکی چیست؟

آکرودرماتیت پاپیولار کودکی یا Papular Acrodermatitis of Childhood یا PAC که به نام سندرم Gianotti–Crosti شناخته می شود. نوعی اختلال پوستی منحصر به فرد است که با شروع ناگهانی بثورات پوستی در اندام های تحتانی، تنه ها و صورت مشخص می شود. این بیماری نوعی درماتوز شایع می باشد که در سرتاسر جهان کودکان 2 تا 6 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. در نوشته امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به بررسی علل اختلال آکرودرماتیت پاپیولار کودکی خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : بیماری دست- پا- دهان چیست؟

این بیماری نخستین بار در سال 1953 توسط Gianotti مشخص شد. و در کودکانی با راش های اریتماتوز مونومورف تایید شد. که سطح بازوها و پاها را تحت تاثیر قرار داده بود. بعد از یافتن آنتی ژن سطحی هپاتیت بی در سرم کودکان مبتلا به این نوع از بثورات پوستی باور بر این بود که PAC تظاهری از عفونت هپاتیت بی می باشد. به هر حال ویروس اپشتین بار به عنوان شایع ترین عامل مرتبط با سندرم Gianotti–Crosti در آمریکا شناخته شده است.

پیشنهاد مطالعه
علت تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد

عوارض پوستی ویروس واریسلا و هرپس زوستر | بهترین متخصص پوست اصفهان

به هر حال ویروس ها و عوامل عفونی دیگری نیز با این بیماری ارتباط دارد. که از جمله آن می توان به ویروس هپاتیت آ، سیتومگالوویروس، پاروویروس B19، ویروس سنسیتیال تنفسی، ویروس پاراانفلوآنزا نوع یک و دو و Molluscum Contagiosum یا MC اشاره کرد.

 

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

پاتوژنز این سندرم هنوز به درستی درک نشده است اما احتمالا به صورت الگوی واکنشی قابل شناسایی در پاسخ به محرک های عفونی مختلف درک شده است. به لحاظ بالینی PAC با پاپولار مونومورف قرینه روی گونه ها، اندام های تحتانی و نواحی gluteal مشخص می شود. برخی اوقات این پاپول ها می تواند به پلاک های بزرگ تری تبدیل شود و با خونریزی همراه باشد. ضایعات معمولا ظرف سه تا چهار هفته از بین می رود.

پیشنهاد مطالعه
لیفت ابرو با اندوتاین

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

عوارض پوستی ویروس واریسلا و هرپس زوستر

علل بروز بثورات پوستی چیست؟

آشنایی با هرپتیکوم اگزما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *