اگر آنتی بیوتیک می خورید از این غذاها بپرهیزید
30 مرداد

اگر آنتی بیوتیک می خورید از این غذاها بپرهیزید

تاثیر متقابل مواد غذایی و آنتی بیوتیک ها به سه شیوه اجرا می شود که عبارتند از: غذا جذب دارو رو متوقف میکند، میزان جذب دارو را کند کرده یا در جذب دارو تداخل ایجاد میکند.

برخی از مواد غذایی که باید در حین مصرف آنتی بیوتیک ها از خوردنشان خودداری شود :

غذاها و نوشیدنی های اسیدی

از مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی اسیدی مثل مرکبات، شکلات، نوشیدنی های گاز دار و اونهایی که با گوجه فرنگی درست شده اند مثل سس کچاپ

ماست تنها خوراکی لبنی است که در حین مصرف این داروها میتوانیند میل کنید چون حاوی پروبیوتیک است که رشد باکتری های خوب در روده رو تسریع میکند و باعث جذب بهتر آنتی بیوتیک میگردد

پیشنهاد مطالعه
مزایای درمان با روش رادیوفرکوئنسی

مکمل های کلسیم و آهن

درست مثل کلسیم، آهن هم در جذب دارو تداخل میکند. اگر آنتی بیوتیک خوردید، حداقل سه ساعت صبر کرده و بعد مکمل هاتون رو مصرف کنید.

غذاهایی با فیبر بالا

مواد غذایی با فیبر بالا خیلی سالم هستند، اما وقتی دارو مصرف میکنید بهترین گزینه نیستند. این غذاها سرعت جذب در معده را کند میکنند که این امر برای کاهش وزن عالیست، اما وقتی سرعت جذب دارو کند شود زیاد هم خوب به نظر نمیرسد. غلات سبوس دار، عدس و لوبیاها از جمله این مواد غذایی هستند.

الکل

مصرف الکل با اثر آنتی بیوتیک تداخل نمیکند اما میتواند عوارض جانبی مثل مشکلات دستگاه گوارشی و سرگیجه ایجاد کند. از مصرف الکل خودداری کنید.

پیشنهاد مطالعه
درمان آکنه با مزوتراپی

در نهایت سعی کنید بعد از خوردن تمامی داروها بخصوص انتی بیوتیکها بلافاصله دراز نکشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *