آشنایی با هرپتیکوم اگزما
1 تیر

آشنایی با هرپتیکوم اگزما

هرپتیکوم اگزما چیست؟

مطلب امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به بررسی هرپتیکوم اگزما خواهد پرداخت. هرپتیکوم اگزما فرم شدید از عفونت HSV جلدی می باشد که در افراد مبتلا به آتوپیک درماتیت و بیماری های پوستی مانند پمفیگوس، بیماری داریر (Darier disease) اتفاق می افتد. ترشح ناقص سیتوکین و کاهش ایمنی سلولی در پوست مبتلا به آتوپیک درماتیت در پاتولوژی هرپتیکوم اگزما نقش دارد.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : پیشگیری از عوارض خشکی پوست

بیماران در بثورات پوستی دچار وزیکل های نافدار می شود که از نواحی با درماتیت فعال پیشرفت می کند. بخش بالایی بدن شایع ترین بخش برای عفونت می باشد و عفونت اغلب در گردن و سر مشخص می شود. تب و ضعف نیز اغلب وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه
چگونه می توان تخلیه چربی صورت را انجام داد؟

آشنایی با هرپتیکوم اگزما | بهترین متخصص پوست اصفهان

تشخیص افتراقی عبارت است از بثورات پوستی مانند واریسلا، زوستر و زرد زخم. عوارض هرپتیکوم اگزما عبارت است از ویرمیا، عفونت باکترایی ثانویه و کراتوکونژکتیویت (Keratoconjunctivitis). در برخی موارد هرپتیکوم زوستر می تواند عفونت خطرناکی باشد و نرخ مرگ و میر در آن تا قبل از وجود داروهای آنتی ویرال 75 درصد بود.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

تشخیص به صورت بالینی انجام می شود اما تایید تشخیص با استفاده از Tzanck Smear انجام می شود (بررسی سلول های بزرگ چند هسته ای). درمان شامل استفاده از آسیکلوویر سیستمیک می باشد. ممکن است بیمار برای درمان بثورات پوستی هرپتیکوم اگزما در بیمارستان بستری شود و از آنتی ویرال های وریدی برای درمان استفاده شود. علاوه بر این توصیه می شود از استروئیدهای موضعی و مرطوب کننده ها مرتبا استفاده شود تا پوست ترمیم گردد.

پیشنهاد مطالعه
زوائد پوستی چیست؟

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

عوارض پوستی ویروس واریسلا و هرپس زوستر

علل بروز بثورات پوستی چیست؟

روبلا یا سرخک آلمانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *