آشنایی با بیماری پسوریازیس
8 دی

آشنایی با بیماری پسوریازیس

برخلاف باور عامه مردم، پسوریازیس یک بیماری پوستی کاملا غیرواگیر است. قسمتهایی از پوست افراد مبتلا به این بیماری، ضخیم، قرمز و پوشیده از پوسته هایی به رنگ نقره ای یا سفید صدفی است. پسوریازیس، به دلیل رشد سریعتر از حد معمول سلولهای پوستی، به علت کاهش قدرت ایمنی بدن فرد مبتلا، اتفاق می ا فتد بنابراین نمیتواند نوعی بیماری واگیردار باشد.

آیا پسوریازیس فقط پوست را درگیر می کند ؟
نه، پسوریازیس انواع بسیار مختلفی دارد و میتواند به شکل پوسته های ضخیم، تاول یا حتی لکه های قرمز پوستی خودش را نشان دهد. با این حال، این بیماری فقط یک ناراحتی پوستی نیست و میتواند به شکل ورم مفاصل پسوریاتیک هم ظاهر شود. این ورم بسیار دردناک است و باعث خشک و دردناک شدن مفاصل میشود.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت های لازم بعد از تزریق چربی

آیا میتوان پسوریازیس را با لیزر درمان کرد ؟
بله، لیزرهای مختلف پزشکی میتوانند مناطقی از پوست که درگیر پسوریازیس خفیف یا متوسط شده است، هدف قرار دهند و ضایعات ناشی از بیماری را تاحد قابل قبولی از بین ببرند.البته لیزردرمانی برای از بین بردن ضایعات ناشی از پسوریازیس در یک جلسه ممکن نیست و به جلسات درمانی متعددی با توجه به شدت و وسعت ضایعات، نیاز است. پسوریازیس خفیف و متوسط با استفاده از کرمها، پمادها، لوسیونها و حتی قرصها و آمپول هم قابل درمان و کنترل خواهدبود. نوردرمانی هم از دیگر راههای درمانی برای این بیماری است. بد نیست بدانید که تابش اشعه ماورای بنفش به ضایعات ناشی از پسوریازیس میتواند سرعت رشد سلولهای عامل بیماری را کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه
پیشگیری از عوامل ایجاد کننده آکنه پوست سر

ضایعات ناشی از بیماری پسوریازیس در اثر گرمای هوا بدتر می شوند ؟
نه، ضایعات ناشی از این بیماری در اثر تماس با هوای سرد و خشک، وضعیت بدتری پیدا میکنند. از این رو، بیماران مبتلا به پسوریازیس در فصل زمستان که هوا سردتر و نور آفتاب کمتر است، شرایط نامطلوبتری پیدا میکنند. معمولا بیشتر این بیماران،در تابستان که نور آفتاب به پوست آنها میتابد،حال و روز بهتری دارند. به طور کلی به افراد مبتلا به پسوریازیس توصیه میشود در فصل پاییز و زمستان، هوای خانه را با استفاده از دستگاههای بخور گرم و پوست خود را هم با استفاده از کرمهای نرم کننده، مرطوب نگه دارند.

پیشنهاد مطالعه
چند نکته برای افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *