جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ
21 تیر

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ : Percutaneous Collagen Induction Therapy روشی برای ترمیم پوست میباشد. این روش مبتنی بر تحریک کلاژن سازی است. میکرونیدلینگ باعث بازسازی باقت آسیب دیده میگردد. همچنین باعث تغییر بافت پوست و ترمیم آن میگردد. میکرونیدلینگ همان طور که از اسمش پیداست توسط سوزنهای بسیار ریز در اپیدرم و درم ایجاد کانال مینماید.

استفاده از این سوزن های بسیار ریز به داخل پوست باعث نفوذ فاکتورهای رشد از قیبروبلاست به پلاکت خونی میگردد. همچنین باعث افزایش کلاژن به وسیله فیبروبلاست میگردد. همچنین کراتینوسیت ها در محل تزریق در اپیدرم منتقل گشته و در آنجا تکثیر گشته و منجر به افزایش ضخامت اپیدرم میشوند.

پیشنهاد مطالعه
علل تزریق چربی صورت

در میکرونیدلینگ خونریزی های ظریف پوستی حین نفوذ سوزن به داخل پوست ایجاد میشود . اپیدرم سوراخ میشود ولی تخریب نمیشود، همچنین پس از مدت زمان کوتاهی ترمیم میگردد .

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ یکی از به روز ترین متدها میباشد. این متد غیر تهاجمی بوده و به کمک سوزن های بسیار ریزی انجام میگیرد. ترک های پوستی ناشی از زایمان، چاقی ، لاغری و یا بلوغ توسط این روش قابل درمان میباشند. همچنین درمان محل و رد سوختگی پوست، درمان لک های پوستی، رفع جای زخم و رفع اسکار توسط این روش امکان پذیر است.

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ روش مناسبی می باشد ؟

اگر بخواهیم به تاریخچه میکرونیدلینگ برگردیم، میتوانیم بگوییم در مصر باستان استفاده از ماسک های خراش دهنده مرسوم بوده است. دکتر اورنتریک در سال ۱۹۹۵ و همکاران ایشان اولین افرادی بودند که این روش را معرفی نمودند.

این روش به قسمی بود که در مجاورت محل چروک خورده زخمی کنترل شده ایجاد میکردند. این کار باعث جدا شدن پوست از قسمت چسبنده به بافت های عمیق میشد. وقتی زخم رو به بهبود میرفت با تشکیل بافت همبند جدید ، فرورفتگی ناشی از چروک ها برطرف میشد.

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ یک روش غیرتهاجمی

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ روشی غیر تهاجمی برای از بین بردن مشکلات پوستی به حساب می آید. مدت زمان این پروسه هر جلسه بین چند دقیقه تا یک ساعت میباشد که با توجه به نوع پوست و نوع بیماری توسط پزشک تعیین میگردد.

فاصله جلسات جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

بهتر است بین جلسات چهار تا شش هفته فاصله باشد تا پوست فرصت کافی برای کلاژن سازی در اختیار داشته باشد. بیمارانی که در خصوص رفع جای جوش از روش میکرونیدلینگ استفاده مینمایند بهتر است ۴ جلسه بر این متد مداومت داشته باشند تا نتایج لازم را بگیرند.

همچینی برای زخم های ناشی از سوختگی پنج جلسه درمانی تجویز میگردد. این روش هیچ محدودیتی در خصوص رنگ پوست و حساس بودن پوست ندارد . همچنین در مورد نواحی حساس پوستی از جمله اطراف چشم و بینی و گوش نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

روش کار جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

وسیله کار در جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ، یک غلطکی متشکل از سوزن های بسیار ریز به قطر نیم میلیمتر و یا حداکثر دو و نیم میلی متر است. با کشیده شدن بر روی پوست و ایجاد زخمی کاملا سطحی بر روی لایه میانی پوست، یه زخم کاملا سطحی با خون ریزی کنترل شده ایجاد میگردد. بدن در این خصوص شروع به واکنش مینماید . با ایجاد بافت جدید شروع به ترمیم و بازسازی بافت مینماید.

در میکرونیدلینگ عمق و سرعت سوزن ها بر اساس نیاز بیمار و زیر نظر پزشک متخصص تنظیم میگردد. گفتنی است در این پروسه کلاژن و الاستین ترشح شده در پوست به مرور جای زخم و جای جوش و چین و چروک موجود بر روی پوست را از بین خواهد برد.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *