نگهداری از پلک ها بعد از جراحی بلفاروپلاستی
15 بهمن

نگهداری از پلک ها بعد از جراحی بلفاروپلاستی

چه مراقبت هایی پس از جراحی بلفاروپلاستی نیاز است ؟

در پایان جراحی بلفاروپلاستی محل برش و بخیه ها با پماد چرب می شود و نیازی به پانسمان و بسته شدن چشم وجود ندارد . پس از آنکه اثر داروی بی حس کننده از بین رفت ممکن است احساس کنید که پلک ها تحت کشش و دردناک هستند .

این حالت معمولاً خفیف است و با مصرف مسکن های معمولی برطرف می شود . در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید .

معمولاً توصیه می شود که پس از عمل 24 تا 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید ( برای خوابیدن هم چند بالش زیر سرتان بگذارید ) این اقدامات به کنترل ورم و کبودی محل عمل کمک زیادی می کند . میزان ورم و خون مردگی محل عمل در افراد مختلف متفاوت است .

پیشنهاد مطالعه
بررسی علل و درمان ملانوم

معمولاً ورم و کبودی پس از چند روز به حداکثر می رسد و ظرف 2 تا 4 هفته برطرف می گردد . تا یکی دو هفته پس از عمل ، پلک ها ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی دارند . مصرف قطره های مناسب به رفع این حالات کمک می کند .

در هفته های اول پس از عمل ممکن است اشکریزش ، حساسیت به نور و تغییرات گذرای بینایی ( مثل تاری دید یا دوبینی ) ایجاد شود که به تدریج بر طرف می شود .

بخیه ها معمولاً 5 تا 7 روز پس از عمل برداشته می شود و پس از برداشتن بخیه ها تورم پلک ها کم کم فروکش می کند و فرد ظاهر بهتری پیدا می کند .

پیشنهاد مطالعه
چگونگی انجام جراحی پلک فوقانی و تحتانی

بیشتر بدانید : سوالاتی در مورد بلفاروپلاستی

چه زمانی می توان فعالیت های عادی و روزمره را از سر گرفت ؟

اکثر افراد پس از یکی دو روز می توانند مطالعه کرده یا تلویزیون تماشا کنند . پس از 5 تا 7 روز که همه بخیه ها برداشته شدند و محل زخم تقریباً جوش خورد می توان فعالیت های شغلی را از سر گرفت از این زمان با صلاحدید پزشک می توان از مواد آرایشی برای پنهان کردن کبودی و محل برش استفاده کرد .

معمولاً تا 3 الی 4 هفته پس از جراحی چشم ها به آفتاب ، باد شدید و گرد و غبار حساس هستند . در این مدت بهتر است از یک عینک آفتابی بزرگ و یک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده کرد .

پیشنهاد مطالعه
چه درمان‌هایی برای تغییر رنگ پوست وجود دارد؟

تا 4 الی 5 روز بهتر است فرد فعالیت های خود را محدود کند و در حد امکان استراحت نسبی داشته باشد ، به علاوه 3 تا 4 هفته لازم است از فعالیت های سنگین ( مثل خم شدن ، برداشتن اشیاء سنگین از زمین و ورزش های قدرتی ) اجتناب شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *