گودی گونه بعد از لیفت
25 فروردین

گودی گونه بعد از لیفت

گود رفتگی گونه به چه معناست؟

گونه گود رفته حالتی است که در آن گونه در سمت کناره های صورت مختصری فرورفته است گونه گود رفته یا sunken cheek در کشورهای اروپایی نماد جذابیت محسوب می شود . گرچه زنان آسیایی این حالت را دوست ندارند . گونه گود رفته در برخی افراد جوان قابل توجه نمی باشد اما با افزایش سن آن ها وضوح آن بیشتر می شود.در این نوشته از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر قصد داریم درباره گودی گونه بعد از لیفت توضیحاتی خدمت شما ارائه کنیم.

گاهی برخی بیمارانی که ذاتا دارای گونه های گود رفته هستند ذکر می کنند که پس از لیفت با نخ گونه های آنها گود رفته است یا اینکه می گویند بین سمت چپ و راست غیر قرینگی وجود دارد . این حالت زمانی رخ می دهد که پزشک پیش از انجام لیفت وجود آن را به بیمار گوشزد نمی کند . تنها زمانی پزشک می تواند از این شکایت بیمار پیشگیری نماید که پیش از انجام لیفت از علل و مفهوم بالینی گونه گود رفته آگاهی داشته باشد .

گودی گونه بعد از لیفت | بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر

ساختار آناتومیک

 • گود رفتگی گونه بواسطه وجود لیگامان زایگوماتیک و لیگامان ماستر – پوست ایجاد می شود.
 • محل گونه و زاویه افتادگی آن در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.

اهمیت بالینی

اگر پوست این ناحیه با دست به سمت پایین و خارج کشیده شود ویژگی های جالبی مشاهده می شود . هنگامی که پوست سایر مناطق صورت  با انگشت به سمت بالا یا پایین جابه جا می شود اما زمانی که پوست روی گونه گود رفته به سمت بالا و داخل هل داده شود به همان سمت حرکت می کند ولی موقعی که به سمت پایین و خارج جا به جا می شود می بینیم که پوست به سمت داخل چین می خورد . این حالت ، اثربردار داخلی نامیده می شود

بنابراین با وجود آنکه پوست سایر نقاط صورت در جهت حرکت انگشتان در بردار به سمت بالا یا پایین جا به جا می شود ، پوست این منطقه با بردار به سمت بالا یا داخل جا به جا می گردد.

به دلیل این که این ناحیه چربی کمی دارد و شامل لیگامان ها و بافت های فیبروز می باشد ، عبور از آن در لیفت با نخ دشوار است . بااین وجود  هنگامی که دندانه ها به آن قلاب می گردند فیکس شده و جا به جا نمی گردند  (محکم می شوند) .در نتیجه گود رفتگی حتی پس از لیفت رخ می دهد .

مراقبت ها

 • پیش از انجام لیفت به بیمار تاکید کنید که گونه های گود رفته دارد.
 • اگر هرگونه غیر قرینگی پیش از انجام لیفت در دو طرف صورت در بیمار وجود دارد به وی بگویید.
 • برای بیمار توضیح دهید که حتی اگر لیفت قسمت تحتانی گونه بخوبی انجام شود ، گود رفتگی ممکن است به خوبی برطرف نشود.
پیشنهاد مطالعه
بهبود هایپرپیگمنتیشن با 5 راه طبیعی

فلج موقت عصب صورتی

گاهی هم پزشک و هم بیمار بدنبال غیر قرینه شدن صورت در هنگام تغییر چهره پس از لیفت با نخ غافلگیر می شود . بویژه وقتی بیمار در آینه با چشمان باز نگاه می کند متوجه می شود که ابروها به خوبی بالا نمی روند یا در هنگام تغییرات چهره غیر قرینگی مشاهده می شود . گاهی این حالت یکطرفه و در برخی موارد دو طرفه است.

دلیل

تزریق داروی بی حسی موضعی برای کنترل درد در صورت نه تنها اعصاب حسی را فلج می کند بلکه بر اعصاب حرکتی نیز موثر است . احتمال آسیب زدن به اعصاب با کانولا غیر محتمل است چرا که در فضای بین SMAS  و عضله واقع شده اند . بااین وجود به دلیل انتشار لیدوکائین اعصاب حرکتی نیز فلج می شوند

نشانه های بالینی

بستن چشم ها دشوار است >> (بی حسی عضله گرد چشمی یا اوریکولاریس اکولی ) ← فلج شاخه زایگوماتیک به دلیل بی حسی کمان زایگوماتیک

باز کردن چشم دشوار است >> (بی حسی عضله فرونتالیس ) ← فلج شاخه فرونتال بدلیل بی حس کردن ناحیه گیجگاهی

دهان کج شده است >> (بی حسی عضله زایگوماتیک  ماژور / مینور) ← فلج شاخه بوکال به دلیل بی حسی کنار گونه

اغلب موارد بیماران در مطب و هنگام مشاهده خود در آینه متوجه این حالت می شوند اما گاهی در منزل (2 تا 3 ساعت بعد از لیفت ) متوجه این وضعیت می گردند . در واقع بیمار در مطب ظاهر صورت خود را به شکل کامل بررسی نکرده و هنگامی که در منزل از نزدیک تر به ظاهر خود نگاه می کند ، متوجه مشکل می شود

راه حل

اگر لیفت با نخ ظهر هنگام انجام شده است ، علائم بیمار اغلب موقع عصر ، پیش از رفتن به خواب برطرف می شود اما گاهی علایم تا موقع صبح باقی می مانند .

خلاصه

هنگامی که بی حسی موضعی برای لیفت با نخ و همچنین تزریق بوتاکس پیشانی همزمان انجام می شود.

اگر چند روز پروسیجر در یک زمان انجام شود ، معمولا درمان طولانی تر ابتدا انجام می شود و سپس درمان کوتاه تر صورت گیرد . تزریق بوتاکس در پیشانی نیازمند تعیین مناطق تزریق در هنگام حرکت عضله فرونتالیس و ابروها می باشد اما اگر عضله فرونتالیس جهت لیفت با نخ موقتا فلج شده باشد .تعیین نقاط تزریق در پیشانی دشوار است .

در نتیجه توصیه می شود که ابتدا تزریق بوتاکس در عضلانی که احتمالا بدلیل پروسیجر بعدی دچار فلج می گردند صورت گیرد و سپس لیفت با نخ انجام گردد  .

پیشنهاد مطالعه
بررسی عوامل ابتلا به بیماری سالک

بالا رفتن گوشه خارجی چشم

بالا رفتن گوشه (کانتوس) خارجی چشم تنها زمانی رخ می دهد که از تکنیک های پیشرفته استفاده می شود معمولا این حالت پس از استفاده از تکنیک قلاب کردن تمپورال رخ می دهد و بیماران ذکر می کنند بدنبال بروز این عارضه ظاهر آن ها خشمگین و عصبی بنظر می رسد

دلیل

این حالت زمانی رخ می دهد که فاصله بین نخ چهارم و گوشه خارجی چشم کمتر از پهنای دو انگشت است .

راه حل

نقطه ورود (ورودی) نخ را در مکانی انتخاب کنید که دست کم به پهنای دو انگشت فاصله بین نخ چهارم و گوشه چشم باشد

نخ چهارم را خیلی محکم نکشید (از کشش یکنواخت متوسط استفاده کنید )

پیشگیری

در هنگام طراحی لیفت با نخ باید در مورد احتمال بالا رفتن گوشه چشم پس از لیفت با نخ با بیمار صحبت شود

• بالا رفتن مختصر گوشه خارجی چشم پس از لیفت با نخ طبیعی است و این حالت در عرض 3-2 روز با فروکش کردن تورم رفع می گردد . اما از آنجا    که برخی بیماران واکنش بدی به بالا رفتن گوشه خارجی ابرو نشان می دهند ، احتیاطات لازم در این زمینه باید صورت گیرد.

خلاصه

استفاده مطلوب از بالا رفتن گوشه خارجی چشم

 •  برخی بیماران جوان دوست دارند که گوشه خارجی چشم آن ها بالا رود . در این بیماران با طراحی مناسب لیفت از نظر تعیین محل نخ چهارم می    توان به نتایج رضایت بخشی دست پیدا کرد
 • در افراد میانسال که نگران افتادگی گوشه خارجی چشم یا ابروهای خود هستند. از بالا بردن (لیفت) گوشه خارجی چشم از طریق لیفت با نخ  میتوان عنوان یک روش جوانسازی اطراف چشمی استفاده نمود

عفونت

لیفت ، نخ و عفونت

براساس مطالعه پزشکان در گذشته یعنی زمانی که از نخ های غیر قابل جذب جهت لیفت استفاده می شد. میزان بروز عوارض مزمن التهابی مثل گرانولولوم جسم خارجی و عفونت پایین است .

پزشکان نشان دادند که عفونت و گرانولوم ممکن است در اثر لیفت با نخ رخ دهند اما بااین وجود خوشبختانه بدترین عارضه یعنی عفونت شدید نبوده و براحتی قابل درمان است .پزشکان یک مورد آبسه مایکوباکتریومی را پس از لیفت با نخ در صورت گزارش کردند . این مورد بسیار مهم بوده چرا که نشان داد که گرچه عفونت شدید پس از لیفت با نخ نادر است اما امکان پذیر است .

عفونت پس از لیفت با نخ در صورت استفاده از نخ های قابل جذب شیوع کمتری نسبت به موارد استفاده از نخ های غیر قابل جذب دارد. اگر اتاق انجام پروسیجر بهداشت مطلوبی داشته باشد عفونت پس از لیفت با نخ به راحتی رخ نمی دهد.

پیشنهاد مطالعه
بررسی عوارض و ماندگاری ژل پرفکتا

دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر را در اینستاگرام دنبال کنید

همچنین مواردی که از نخ PDO ( پلی دیوکسانون) استفاده می شود. که شایع ترین نخ قابل جذب نیز محسوب می شود بدلیل این که نخ در موارد با شکل تک رشته ای (مونوفیلامان ) سطح صافی دارد، مقاومت نسبی یشتری را نسبت به عفونت دارا می باشد.

بااین حال بتازگی مواردی از عفونت های مایکواکتریومی پس از لیفت با نخ PDO در کره گزارش شده است .پزشکان یک مورد خانم 47 ساله را گزارش کرده اند که با پلاک قرمز رنگ در دو سمت صورت دو هفته پس از لیفت با نخ  توسط یک فرد غیر پزشک مراجعه کرده بود بیمار به مدت یک هفته در یک کلینیک محلی تحت درمان آنتی یوتیکی قرار گرفته بود و سپس به بیمارستان ارجاع شده بود . در نهایت عفونت با مایکواکتریوم ماسیلینس عنوان تشخیص نهایی تایید شد . بطور کل پزشک انجام دهنده لیفت با نخ را در ذهن مطرح کند و از محیط استریل قل و بعد از لیفت با نخ استفاده کند.

پیشگیری از عفونت

جهت پیشگیری از عفونت ، نواحی اطراف سوراخ ورودی (نقطه ورود) نخ می بایست بطور کامل ضد عفونی شده. و هنگام لیفت با نخ از تکنیک استریل استفاده شود

 • ضد عفونی کردن سوراخ ورودی (نقطه ورود) نخ
 • ضدعفونی کردن پوست تمام مناطقی که در محدوده جابجایی و حرکت کانولا هستند.
 • اگر در نزدیکی محل حرکت یا ورود کانولا مو وجود دارد یا در مواردی که محل ورودی بر روی پوست سر انتخاب می شود ، موها می بایست با   ابزارهای مناسب پرپ و ضدعفونی شود .
 • در هنگام انجام لیفت با نخ ،نباید مو وارد سوراخ ورودی شود.
 • پس از لیفت با نخ یک بار دیگر چک کنید که آیا مو وارد سوراخ ورودی شده است یا خیر
 • آموزش روش های پیشگیری از عفونت در محل سوراخ ورودی و خروجی

درمان

عفونت پس از لیفت با نخ عموما به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک برطرف می شود . گرچه در برخی موارد نادر که در بالا ذکر شد ،یعنی عفونت های مایکوباکتریومی نیاز به درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیک های تزریقی و درمان تخلیه ای (درناژ) می باشد.

در مواردی که عفونت به درمان آنتی بیوتیکی پاسخ نمی دهند ، بیمار را باید به بیمارستان ارجاع داد چرا که نیازمند درمان تهاجمی تر است.

در موارد بروز عفونت با مایکوباکتریوم ماسیلیس پس از تخلیه و انجام درناژ نیاز به درمان طولانی مدت با کلاریترومایسین و امیکاسین می باشد.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

عوارض لیفت با نخ کدام اند؟

جوانسازی پوست با روش prp

لیفت ناحیه اطراف چشم چگونه انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *