کرونا و ریزش مو
1 اسفند

کرونا و ریزش مو

کرونا و ریزش مو

پاسخ به سوال یکی از مراجعین پیرامون کرونا و ریزش مو


سلام ارادت
آقای دکتر بعد از کرونا خانمم یکم احساس میکنه موهاش داره کم میشه، به نظرتون چکاری کنیم یا چی بخوره خوبه؟


پاسخ دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان
با سلام دو ماه بعد از کرونا ریزش مو شروع میشه باید
Hair vit
کپسولشو بخورن روز ی یکی و شامپو‌ضد ریزش لابورن
و محلول ضد ریزش لامینین شبا بزنن


ریزش مو: یکی دیگر از تأثیرات طولانی مدت COVID-19؟

محققان در حال افزودن به لیست حقایق خسته کننده ذهن در مورد COVID-19 هستند. که آیا COVID-19 همچنین می تواند باعث ریزش موقت مو شود. بله ، طبق نظرسنجی انجام شده توسط دکتر ناتالی لمبرت از دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا و نظرسنجی گروه Survivor Corp در گروه فیس بوک ، مشخص شد که ریزش مو در بین ۲۵ علامت اصلی است که توسط افراد مبتلا به بیماری بسیار عفونی تشخیص داده شده است.

پیشنهاد مطالعه
گال و راه های جلوگیری از آن (2)

این نظرسنجی بر روی بیش از ۱۵۰۰ نفر از بازماندگان این بیماری که تحت تأثیر طولانی مدت COVID-19 بودند ، انجام شد. این بیماران بهبود یافته به عنوان بیمارانی که دچار بیماری طولانی مدت بوده اند، شناخته می شوند. این بررسی همچنین نشان داد که افراد حامل طولانی مدت، بیش از حالت تهوع و گرفتگی بینی، دچار ریزش مو شده اند (دو علامتی که توسط سازمان های پزشکی مانند CDC ) مشخص گشته است.

 

COVID-19 یا کرونا ویروس چگونه باعث ریزش مو می شود؟

یکی از دلایل عمده ای که می تواند منجر به ریزش مو در بیماران COVID-19 شود . می تواند استرس شدید مبارزه با بیماری باشد. از نظر علمی این نوع ریزش موقت به نام تلوژن افلوویوم”Telogen effluvium” ، موقعی اتفاق می افتد که بدن شما به دلیل آسیب ، شوک یا بیماری دچار استرس زیادی شود.

پیشنهاد مطالعه
درمان واریس

با این حال ، با توجه به طبیعت جدید این بیماری مسری ، تشخیص دقیق یک دلیل مستقل برای ریزش مو دشوار است. علاوه بر این ریزش مو می تواند به دلیل کمبود رسیدن مواد مغذی ناشی از اختلال سیستم هضم غذا و از دست دادن اشتها در بیماران باشد. این ویروس همچنین فشار روحی و جسمی زیادی را بر روی بدن وارد می کند ، که می تواند خود منجر به ریزش مو شود. لازم به ذکر است که علاوه بر علائم ویروس کرونا مانند تب شدید (که ممکن است باعث ریزش موی بعد از تب شود) ، سطح پایین ویتامین D3 و فریتین نیز ممکن است منجر به ریزش مو بیشتر در بیماران مبتلا به کرونا یا COVID-19 شود.

پیشنهاد مطالعه
تزریق میدفیس چیست؟

برای مقابله با ریزش مو ناشی از COVID-19 چه کاری می توانید انجام دهید

کارشناسان بر این عقیده اند که ریزش مو به طور عمده “گذرا” است. و تمرکز باید بر روی کاهش سطح استرس ، خواب خوب و مراقبت از نیازهای تغذیه ای بدن شما باشد. در نهایت همچنین ، سیستم ایمنی بدن و پاسخ بدن شما به ویروس تعیین می کند. که آیا شما پس از ابتلا به COVID-19 دچار ریزش مو می شوید یا خیر.

 


دکتر ابوالفضل جویا

متخصص پوست اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست و مو اصفهان کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  :

مزایای بوتاکس زیر بغل

راکوتان و ریزش مو

درمان آکنه و انواع آن

مزوتراپی و ریزش مو

کوکتل های درمانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *