کرایوتراپی یا سرما درمانی برای بیماری های پوستی
22 اسفند

کرایوتراپی یا سرما درمانی برای بیماری های پوستی

بررسی کرایوتراپی یا سرما درمانی برای بیماری های پوستی

دستگاه کرایو دارای مخزنی دو جداره و عایق شده می باشد که حاوی ازت مایع یا نیتروژن مایع (Liquid Nitrogen Cryo) است. هنگامی که نیتروژن مایع به درجه 320- تا 346- فارنهایت برسد هر چیزی که در نزدیکی آن قرار بگیرد منجمد می‏ شود. در نتیجه حتما باید برای بافت ‏های مخرب استفاده شود تا از بین بروند. برای تومورهای خارجی، نیتروژن مایع به طور مستقیم به سلول‏ های سرطانی اسپری می شود. در مطلب امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس کرایوتراپی یا سرما درمانی برای بیماری های پوستی را مورد بررسی قرار می دهیم.

ضایعه پوستی اسپری شده، به مدت چند روز به صورت تاول سفید یا قرمز و کبود رنگ مشاهده شده و بعد از پوسته پوسته شدن ضایعه مذکور از بدن جدا خواهد شد. در طی این روند بدن با تولید سلول های جدید بافت جدیدی را جایگزین ضایعه فریز شده خواهد کرد. در نتیجه اثری از ضایعه مذکور باقی نخواهد ماند، جز در برخی موارد که ممکن است محل درمان به صورت لکه سفید کم رنگ یا اسکار باقی بماند.

مراحل درمان با کرایوتراپی

مکانیسم کرایوتراپی را در ۳ فاز می توان تشریح کرد:

مرحله نخست، فاز انتقال حرارت:

رایج‌ترین ماده مورد استفاده در کرایو، نیتروژن مایع است که باید به صورت اسپری و یا پروب روی ضایعه استفاده شود تا نقطه جوشی معادل ۱۹۶- درجه سانتی گراد ایجاد کند و با استفاده از آن بر روی ضایعه یک فاز انتقال حرارت سریع از پوست به مایع فریز کننده اتفاق افتاده و مقدمات تخریب سلولی در محل ضایعه فراهم می شود.

پیشنهاد مطالعه
درمان های رایج انواع کیست
مرحله دوم، فاز تخریب سلولی:

فریز ضایعه به سبب شرایط هیپراسموتیک داخل سلولی، تخریب ناگهانی و سریع سلولی را به دنبال دارد. مطالعات نشان داده است که پس از یک تخریب سریع، توانایی تولید کلاژن فیبروبلاست ها به حداقل می رسد و این موجبات درمان ضایعاتی نظیر کلوئیدها را به بهترین وجه فراهم می کند.

محله سوم، فاز التهابی:

این التهاب با ادامه قرمزی و گاهی تاول همراه است و پاسخ طبیعی به فرآیند مرگ سلولی می باشد.

نکته:

لازم به ذکر است که برودت ۱۹۶- درجه فقط در صورت استفاده ازت مایع و استمرار اسپری آن بر روی ضایعه ایجاد می شود و در صورتی که ازت مایع را با سواپ روی ضایعه بزنیم فقط برودتی معادل ۲۰- درجه منتقل می شود و در بسیاری از موارد باعث عدم موفقیت در درمان یا درمان ناقص می شود.

کاربردهای کرایوتراپی

کرایوتراپی یا سرمادرمانی با ازت مایع، یکی از روش‌های رایج برای درمان ضایعات و بیماری های پوستی، خال، زگیل (تناسلی و غیرتناسلی) زوائد و لک های پوستی، هموروئید، بعضی سرطان ها مانند سرطان پروستات و کبد، بیماری های دهان و تومورهای استخوانی است. این روش بر مبنای تخریب سلول‌های هدف با سرد کردن ناگهانی آن‌ها پایه ریزی شده است و برای طیف وسیعی از بیماری ها کاربرد دارد. این روش درمان می تواند روی بافت های خارجی (روی پوست) و بافت های داخلی (داخل بدن) استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه
عوامل کبودی پوست | بخش دوم

محاظت از پوست

سایر کاربردهای کرایوتراپی در درمان بیماری های پوستی:

 • تغییر رنگ پوست (پیگمانتاسیون ها): مانند لک‌های ناشی از آفتاب و لنتیگو.
 • سالک
 • برخی ضایعات پیش بدخیمی: مانند کراتوز آکتینیک.
 • ضایعات عروقی مانند: انواع همانژیوم‌ها از جمله سارکوم کاپوزی..
 • برخی ضایعات ویروسی مثل زگیل و مولوسکوم کنتاژیوزوم.
 • کیست‌ها و ضایعات توموری خوش خیم مانند: میلیا، زائده‌های گوشتی (skin tag) و کراتوز سباسه.
 • اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدها.
 • از طریق کرایو می‏ توان برای کاهش لک‏ های پوستی و کمرنگ کردن تاتو نیز استفاده کرد.
 • بیماری های پوستی مانند زگیل، لکه های تیره و زوائد پوستی

روش های مختلف کرایوتراپی

روش های کرایوتراپی متنوعی برای منجمد کردن بافت ها وجود دارد و روش مورد استفاده به محل بافتی که نیاز به درمان دارد، بستگی دارد.

خارجی

اگر بافت مورد نظر روی سطح پوست قرار داشته باشد، پزشک از دستگاه اسپری و سواب پنبه ای برای اعمال انجماد استفاده می کند. همچنین برای ایجاد حالت انجماد بیشتر از نیتروژن مایع استفاده می شود.

داخلی

برای درمان بیماری های داخل بدن مانند سلول های پیش سرطانی یا تومورها، پزشک از کرایو پروب استفاده می کند.

چگونگی درمان تومور با کرایوتراپی

کرایوتراپی برای درمان تومور و ضایعات اضافی روی سطح پوست به کار می ‏رود. از این روش برای درمان تومورهای داخلی مانند تومورهای استخوانی استفاده می‏ شود. در این حالت نیتروژن مایع یا گاز آرگون از طریق یک محفظه تو خالی (پروب کرایو) که در نزدیکی تومور قرار می‏ گیرد به جریان درمی ‏آید. پزشک از طریق سونوگرافی یا MRI پروب کرایو را هدایت می ‏کند و بر میزان انجماد سلول‏ ها نظارت دارد. بنابراین آسیبی به بافت ‏های سالم اطراف نمی‏ رسد. پس از جراحی بافت یخ زده ذوب می‏ شود و از طریق بدن آن را جذب یا حل می‏ کند.

پیشنهاد مطالعه
کاشت ابرو برای چه افرادی مناسب است؟

دکتر ابوالفضل جویا بهترین متخصص ژل و بوتاکس را در اینستاگرام دنبال کنید

کرایوتراپی برای درمان سرطان

سرما درمانی برای چندین سرطان مختلف کاربرد دارد. علاوه بر سرطان کبد و پروستات برای سرطان پوست در مراحل اولیه نیز تاثیرگذار است. محققان سرمادرمانی را برای بهبود بسیاری از سرطان‏های دیگر مانند سرطان سینه، روده بزرگ و کلیه ارزشمند و موثر می ‏دانند. همچنین در صدد ترکیب این روش درمانی با دیگر تکنیک‏ های دیگر مانند هورمون درمانی، شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند.

قابل ذکر است که برای درمان سرطان پروستات تنها زمانی از کرایو استفاده می‏ شود که سرطان از غدد پروستات بیرون نرفته باشد. در صورت گسترده شدن آن استفاده از کرایو توصیه نمی ‏شود.

به طور خلاصه این روش در درمان سرطان های زیر قابل استفاده می باشد:

 • سرطان استخوان.
 • سرطان دهانه رحم، سرطان کبد، سرطان پروستات.
 • سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم (انتهای پایین رحم).
 • سلول های پیش سرطانی و در مراحل اولیه سرطان پوست شامل کارسینوم سلول سنگ فرشی (Squamous Cell Carcinoma) و کارسینوم سلول بازال ( Basal Cell Carcinoma).
 • رتینوبلاستوما (Retinoblastoma) که سرطان شبکیه چشم در کودکان است.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

دلایل التهاب و قرمزی گونه ها

دلایل افتادگی پلک (پتوز)

عمل بوکال فت برای زاویه سازی گونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *