کاربردهایی تزریق چربی
20 آبان

کاربردهایی تزریق چربی

بررسی کاربردهایی تزریق چربی

امروزه روش های تزریقی از شایع ترین روش های مورد استفاده برای جوانسازی پوست هستند و چربی از پرکاربرد ترین مواد در این روش است . تزریق چربی مانند سایر روش ها منجر به کاهش یا از بین رفتن چین و چروک ها می شود . در این مقاله به بررسی کاربرد های تزریق چربی می پردازیم .

در مقایسه با سایر فیلر ها ، چربی می تواند در حجم بیشتری تزریق شود در نتیجه تزریق چربی می تواند علاوه بر برطرف کردن خطوط ناشی از پیری و خطوط اطراف چشم ها ، صورتی پر تر و جوان تر و نمای بهتر و پوستی صاف تر را ایجاد کند . تزریق چربی به لایه های عمقی بافت صورت ، ظاهر لاغر و استخوانی صورت را از بین می برد . وقتی چربی با سایر فیلر ها مقایسه می شود ، عمده ترین مزیت آن این است که از بدن خود فرد گرفته می شود و میتوان حجم زیادی تزریق کرد.

در تزریق هایی با حجم بیش از ۱۰ سی سی و در لایه های عمقی ، اولین انتخاب چربی است . همچنین اغلب اوقات ماندگاریچربی بیشتر از بسیاری از فیلر های قابل جذب مثل هیالورونیک اسید است . در این روش با برداشت سلول‌ های چربی از قسمت‌ هایی از بدن شخص که به اندازه کافی چربی دارند و تصفیه این سلول‌ ها و تزریق آن به بدن خود فرد ، افزایش حجم صورت می‌ گیرد.

پیشنهاد مطالعه
عوامل ایجاد سرطان پوست

کاربردهای تزریق چربی

قسمت هایی از پوست صورت که دچار کاهش حجم می شوند مثل گونه ها ، گودی زیر چشم ، اطراف چشم ، پشت چشم ، زیر چشم ، پلک ، خط خنده ، شقیقه ها ، لب ها ، چانه و حتی قسمت هایی از بدن مانند پشت دست ها ، سینه ، واژن و … را می توان با تزریق چربی پر نمود و کاهش حجم را اصلاح کرد . فرورفتگی‌ های ناشی از افزایش سن یا چاله‌ های ناشی از آکنه و جوش هم به خوبی با این روش قابل درمان است . تزریق چربی برای جوان سازی صورت نسبت به سایر نقاط بدن بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است .

موارد درمان با استفاده از تزریق چربی :

 • رفع خطوط ناشی از پیری در نواحی خطوط خنده ، خط اخم ، پلک ، اطراف چشم و …
 • برجسته سازی اجزای صورت مثل گونه و چانه
 • پرکردن بعضی از انواع اسکار و بهبودی ظاهر آنها
 • صدمات بافت نرم

کاربردهایی تزریق چربی | متخصص پوست اصفهان

برجسته سازی باسن :

افرادی که می‌خواهند باسنی پر و با انحنای بیشتری داشته باشند می‌توانند از روش « لیفت باسن برزیلی » استفاده کنند . این روش نوعی تزریق چربی است که بدون نیاز به ایمپلنت ، باعث افزایش انحنا و حجم باسن می‌شود .

پیشنهاد مطالعه
علل و عوامل بوجود آمدن کبودی

جوانسازی و پرتر شدن ظاهر پشت دست : برای جوانسازی پوست دست ، افزایش حجم و پوشاندن تاندون‌ ها و عروق سطحی که در سنین بالا در پشت دست قابل مشاهده هستند ، می‌ توان از تزریق چربی استفاده کرد .

برجسته سازی سینه :

تزریق چربی می تواند کمی حجم سینه ها را افزایش دهد ولی باید توجه داشت که برای این کار پستان ها باید شکل و بافت پوستی مناسبی داشته باشد . در صورتی که افتادگی پستان ها زیاد باشد ، قوام پوست پستان ها ضعیف باشد یا افزایش حجم زیادی مورد انتظار باشد تزریق چربی چندان گزینه مناسبی نیست . برای بهبود حجم یا شکل پستان ها بعد از ایمپلنت سینه می توان از تزریق چربی استفاده کرد . همچنین اگر در اثر لامپکتومی به دلیل سرطان سینه ، پستان‌ ها دچار مشکلی شده باشند ، تزریق چربی روش بسیار مناسبی برای پر کردن و رفع نقایص ایجاد شده خواهد بود .

نقاط مناسب برای برداشت چربی :

مناسب ترین چربی برای استخراج ، در مناطقی است که نسبت به ورزش و رژیم مقاوم تر هستند و پس از برداشت و تزریق به قسمت های دیگر هم به سرعت تحلیل نمی روند . باسن ، قسمت بیرونی ران ، شکم و پهلو ها مناطق مناسبی برای برداشت چربی هستند .

نقاط مناسب برای تزریق چربی :

بهتر است چربی در مناطقی تزریق شود که تحرک کمتر و خون رسانی بیشتری دارند ، در این صورت ماندگاری تزریق چربی بیشتر است . گونه‌ ها ، خط خنده ، زیر چشم ، شقیقه‌ ها و پشت دست‌ ها نقاط مناسبی برای تزریق چربی هستند . برای برجسته سازی لب ها و از بین بردن خطوط اخم ، به دلیل تحرک زیاد این نواحی ، بهتر است از تزریق ژل استفاده شود .

پیشنهاد مطالعه
مزایا و معایب بوتاکس صورت و پیشانی

مزایای تزریق چربی :

 • در تزریق چربی از چربی های بدن خود فرد استفاده می شود در نتیجه میتوان حجم زیادی تزریق کرد
 • نتایج تزریق چربی اغلب ماندگار ، طبیعی و ایمن است .
 • روشی موثر و کم تهاجمی برای جوانسازی پوست است .

معایب تزریق چربی :

 • مراحل آماده سازی و تزریق چربی نسبت به تزریق ژل زمان بیشتری لازم دارد
 • محل تزریق حدود یک تا دو هفته پس از تزریق چربی متورم است
 • حدود سه ماه پس از تزریق بخش عمده ای از چربی تزریق شده جذب میشود
 • اثرات تزریق چربی نسبت به تزریق ژل اغلب ماندگار تر است ولی هزینه بیشتری دارد
 • برای افزایش حجم سینه‌ ها یا باسن ، ممکن است به چندین جلسه‌ درمانی نیاز باشد

متخصص پوست اصفهان | دکتر جویا را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر:

روش های درمان بیماری زونا

بیماری‌های قابل درمان با اسکلروتراپی

عوارض جانبی بیماری زونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *