پیشی گرفتن درمان آکنه از ایزوترتینوئین
18 تیر

پیشی گرفتن درمان آکنه از ایزوترتینوئین

بررسی پیشی گرفتن درمان آکنه از ایزوترتینوئین

مطلبی که امروز در سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان منتشر شده است. به مطالعه پیشی گرفتن درمان آکنه از ایزوترتینوئین می پردازیم.  مطالعه ای نشان می دهد که یک داروی قدیمی آکنه ممکن است یک عامل کلیدی در دستیابی به درمان جدیدتر و ایمن تر برای آکنه باشد. ایزوترتینوئین شکلی از ویتامین آ است و سال های زیادی است که برای درمان آکنه نسخه می شود.

این دارو با کاهش چربی پوست به پیشگیری از بروز آکنه کمک می کند. یک مزیت دیگر داروی ایزوترتینوئین اخیرا مشخص شده است. این دارو ترکیب باکتری های پوستی در افراد مبتلا به آکنه را به نحوی تغییر می دهد که بسیار نزدیک به این ترکیب در پوست افرادی باشد که به آکنه دچار نیستند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : درمان عفونت های پوستی و تنفسی آنتی بیوتیک اوماداسایکلین

ماکدونکا میتروا استاد دانشکده پزشکی، و دکتر ویلیام مک کوی، متخصص پوست و مدرس پزشکی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس اظهار می دارند که این کشف ممکن است راهی را برای یافتن راه های درمانی بر پایه باکتری برای آکنه باز کند. با این که ایزوترتینوئین در درمان آکنه موثر است، این دارو می توناد موجب نقایص مادرزادی شدید شود بنابراین مصرف آن در خانم هایی در سنین باروری قرار دارند خطرناک است و باید از جایگزینی بدین منظور استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه
عوامل و درمان درماتیت اتوپیک یا اگزمای سرشتی

پیشی گرفتن درمان آکنه از ایزوترتینوئین | بهترین متخصص پوست اصفهان

آنتی بیوتیک ها اغلب برای مورد هدف قرار دادن باکتری هایی به نا کوتی باکتریوم آکنه یا پروپیونی باکتریوم آکنه مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال این داروها موجب شکل گیری گونه های مقاوم باکتری ها شده و ممکن است باکتری های مفید را نیز از بین ببرند. ایزوترتینوئین یک آنتی بیوتیک نیست. تصور بر این است که این دارو با خشک کردن پوست که آن را حیط نامناسبی برای تکثیر باکتری های آکنه می کند، به درمان آکنه کمک می نماید. محققین تاکید می کنند که ایزوترتینوئین تنها دارو برای درمان آکنه است که به طور واقعی در طولانی مدت آکنه را برطرف می سازد.

پیشنهاد مطالعه
مزایای استفاده از لیزر لیپولیز نسبت به سایر روش ها

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

در این مطالعه، محققین نمونه باکتری هایی را از پوست 17 بیمار که تحت درمان با ایزوترتینوئین قرار گرفته اند برداشتند. آن ها این باکتری ها را با نمونه هایی که از هشت بیمار که تحت درمان قرار نگرفته بودند (چهار نفر از آن ها پوست نرمان و 4 نفر به آکنه دچار بودند) مقایسه کردند. در بیمارانی که این دارو را برای درمان آکنه دریافت کرده بودند، افزایش گوناگونی در باکتری های پوستی مشاهده شد. توالی یابی دی ان ای چهار نوع از باکتری هایی که با مصرف ایزوترتینوئین ایجاد شده بودند را شناسایی کرد. هیچ یک از آن ها قبل از بهبودی آکنه وجود نداشتند. با مصرف این دارو مقدار باکتری های آکنه نیز کاهش یافته بود در حالی که گوناگونی باکتری ها بیشتر شده بود.

پیشنهاد مطالعه
مزوتراپی چربی چیست؟

دانشمندان معتقدند که با فهم نحوه عملکرد ایزوترتینوئین، امکان تولید یک داروی مشابه یا اثرگذاری بیشتر و بدون عوارض جانبی وجود دارد. خانم ها اغلب درمانی را برای آکنه در دوران بارداری دریافت نمی کنند؛ زیرا روش های درمانی مناسبی که به طور کامل برای استفاده در این دوران ایمن باشند وجود ندارند.

این افراد به گزینه های دیگری برای درمان آکنه نیاز دارند. مطالعه ما نشان می دهد که باید راهی برای کمک به افزایش رشد میکروب های مفید در سطح پوست وجود داشته باشد.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

عوارض و خطرات لایه برداری پوست با لیزر

کاربردهای روش آی پی ال چیست؟

علل و عوامل انواع اگزما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *