پیشگیری از عوامل ایجاد کننده آکنه پوست سر
3 مهر

پیشگیری از عوامل ایجاد کننده آکنه پوست سر

راه های پیشگیری از عوامل ایجاد کننده آکنه پوست سر

به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد برخی افراد نسبت به سایرین بیشتر به آکنه مبتلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. آکنه روی پوست سر، شبیه آکنه در سایر قسمت های بدن است. حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث ایجاد جوش روی پوست سر هم شود. اغلب اوقات، استفاده از محصولات نامناسب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث شعله ور شدن و بدتر شدن این جوش ها شود. قصد داریم در ادامه این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به مطالعه و بررسی پیشگیری از عوامل ایجاد کننده آکنه پوست سر خواهیم پرداخت.

بدترین مشکل در مورد آکنه روی پوست سر این است که درمان آن اغلب سخت تر از آکنه سایر قسمت های پوست بدن است. چون آکنه های روی پوست سر اصولا با مو پوشیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و قابل شناسایی نیستند.

عوامل ایجاد جوش در پوست سر

آکنه پوست سر به جوش هایی گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که روی پوست سر یا خط مو ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر موهای خود را مرتب نشویید یا مرتباً از روسری استفاده کنید که باعث ایجاد اصطکاک در پوست سر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، منافذ پوست ممکن است مسدود شوند.

برخی از افراد ممکن است هنگام استفاده از شامپوها، نرم کننده ها یا اسپری های خاص مو، برجستگی یا جوش روی پوست سر خود ایجاد کنند. به این نوع خاص از جوش، آکنه آرایشی گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که به آکنه پوست سر اشاره دارد که با استفاده از محصولاتی که در تماس با مو یا پوست هستند ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

آکنه پوست سر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از نظر ظاهری متفاوت باشد. گاهی اوقات، آنها شبیه جوش های کوچک یا زگیل های روی پوست سر هستند. این لکه ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند در پشت سر ایجاد شوند و احساس خارش و درد داشته باشند. در موارد دیگر، فرد ممکن است در امتداد خط موی خود جوش هایی ایجاد کند یا برجستگی ها یا کیست های دردناک زیر پوست داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه
سوالات متداول قبل از تزریق بوتاکس

مطالعه بیشتر : دلایل خشک و وز شدن موها با افزایش سن

آکنه یک شبه روی پوست سر ایجاد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اما، استفاده از محصولات بدون نسخه نادرست و انتخاب سبک زندگی خاص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سرعت بروز آنها را افزایش دهد. جوش‌ها معمولاً به دلیل وجود روغن‌های فراوان و سلول‌های مرده پوست تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. این نوع مواد زائد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به سرعت فولیکول های مو را مسدود کنند.

تجمع بیش از حد بافت چربی و سلول های پوستی باعث بروز رشد باکتری و ایجاد آکنه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در حالی که افراد دارای پوست سر چرب یا افرادی که زیاد عرق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند، اما همه افراد ممکن است آنها را تجربه کنند.

تشخیص آکنه پوست سر

افراد مبتلا ممکن است متوجه برخی علائم زیر بر روی پوست سر خود شوند:

  • برجستگی های ریز در امتداد خط مو، روی پیشانی یا پشت گردن
  • جوش های سر سفید روی پوست سر یا خط مو
  • برجستگی روی پوست سر که دردناک است.
  • برخی از افراد نیز ممکن است برجستگی هایی داشته باشند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند احساس کنند اما قادر به دیدن آنها نیستند.

راهکارهای رفع مشکلات اساسی ریشه و ساقه مو | بهترین متخصص ژل و بوتاکس

نحوه جلوگیری از آکنه پوست سر

بهداشت پوست سر نقش بسیار مهمی در جلوگیری از مسدود شدن منافذ دارد. برای درمان آکنه پوست سر و جلوگیری از شعله ور شدن بیشتر، فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند راهکارهای زیر را در نظر بگیرد:

  • پوشیدن روسری گشادتر برای بهبود وضعیت تهویه پوست سر
  • شستن موها بلافاصله بعد از ورزش
  • اجتناب از استفاده بیش از حد از محصولات مو، مانند اسپری مو و ژل
  • داشتن رژیم غذایی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به تقویت و سلامت پوست کمک کند.
  • مصرف محصولات مراقبت از موی طبیعی و ضد حساسیت
پیشنهاد مطالعه
روش های نوین جوان سازی پوست

برای برخی افراد، شستن نادرست و کم موهایشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث آکنه پوست سر شود. از طرفی هم شستن بیش از حد موها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سبوم محافظ پوست را از بین ببرد، که ممکن است خطر تحریک پوست سر را افزایش دهد. در این شرایط فرد بهتر است با یک متخصص پوست و مو مشورت کند تا بهترین محصولات را برای موهای او تجویز و توصیه کند.

انواع مختلف آکنه پوست سر

آکنه های پوست سر ممکن است در انواع مختلف ظاهر شوند، از جمله:

خفیف:

معمولاً شامل جوش‌های سرسفید و سر سیاه می‌شود که منافذ مسدود شده در پوست هستند.

متوسط:

این افراد جوش های ملتهب به نام پاپول دارند که روی سطح پوست قابل مشاهده است. همچنین ممکن است فرد دارای جوش هایی باشد که با چرک پر شده است.

شدید:

فردی که آکنه شدید دارد، پاپول‌ها و پوسچول‌های بیشتری دارد و پوست سر ممکن است ندول‌ها و کیست‌ها ایجاد کند که می‌تواند دردناک باشد.

مواد ایجاد کننده آکنه در محصولات مو

وجود برخی ترکیبات ممکن است باعث بروز جوش بر روی پوست سر شما شود. اگر مکررا دچار آکنه های مختلف بر روی پوست سر خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوید بهتر است برچسب روی محصولاتی را که اغلب استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید را بخوانید. اگر آنها حاوی برخی از مواد زیر باشند، ممکن است مصرف آنها باعث بروز آکنه روی پوست سر شما شود:

فرآورده های جانبی وازلینی:

این محصولات در محصولات مراقبت از مو بیشتر از آنچه انتظار دارید یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. آنها به عنوان مرطوب کننده استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. اما اغلب به تارها می‌چسبند و به مو اجازه تنفس نمی‌دهند. همچنین شستن کامل آنها بسیار دشوار است. بنابراین، آنها روی موهای شما (و پوست سر) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانند و در نهایت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند فولیکول های مو را مسدود کنند. این نه تنها آکنه را تحریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، بلکه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند رشد مو را محدود کند.

پیشنهاد مطالعه
ترک پوستی یا استریا و درمان آن

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

سدیم لوریل سولفات (SLS):

این ماده معمولاً به محصولات مو اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا به آنها خاصیت کف کنندگی بدهد. با این حال، تحقیقات ثابت کرده است که این ماده شیمیایی خاص در صورت استفاده در غلظت های بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث ایجاد آکنه شود. متأسفانه، بیشتر شامپوهای آرایشی حاوی سدیم لوریل سولفات هستند تا زیاد کف کنند. اگر مستعد ابتلا به آکنه در جای دیگری از بدن خود هستید، احتمالاً بهتر است از محصولات حاوی این ماده به طور کامل اجتناب کنید.

روغن ها:

محصولات مبتنی بر روغن در بین افرادی که موهای خشک و آسیب دیده دارند محبوب هستند. متأسفانه، اگر مستعد آکنه هستید، روغن‌ها بیشتر از آنکه مفید باشند، مضر هستند. پوست سر شما به طور طبیعی روغنی به نام سبوم تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. تولید بیش از حد این روغن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث تجمع چربی شود. اگر به آن روغن طبیعی چیزی مانند روغن جوجوبا یا نارگیل اضافه کنید، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند وضعیت پوست شما را بدتر کند. این مواد به خودی خود مضر نیستند. آنها در واقع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند برای افرادی که با خشکی پوست سر دست و پنجه نرم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند بسیار مفید باشند. اما، اگر پوستی به طور طبیعی چرب دارید، به احتمال زیاد باعث پوسته پوسته شدن پوست سر شده و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث شوره سر و آکنه شود.

 

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

روش های درمانی ریزش مو در مردان

بررسی اثرگذاری فولیک اسید بر رشد مو

تاثیر استفاده از ترکیبات شیمیایی بر مراقبت از ساقه مو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *