نکات شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس
22 اسفند

نکات شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس

بررسی نکات مهم هنگام شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس

در این مطلب از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به مطالعه نکات شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس می پردازیم پس تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

شستشوی صورت تا چند ساعت بعداز بوتاکس امکانپذیر است؟

خبر خوش این است که نیاز به صبر زیاد نیست و تمام پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا ۲۴ ساعت شست و شو بعد از تزریق بوتاکس انجام نشود. با این حال اگر در موقعیتی ضروری قرار گرفتید که مجبور به شستن صورت شدید، بهتر است که بسیار آرام آب را روی صورت بریزید و به هیچ‌وجه پوست را ماساژ ندهید.

برای انجام شست و شوی صورت بعد از بوتاکس می‌توانید از یک اسفنج یا گلوله پنبه بزرگ که با آب خیسانده شده است استفاده کنید و آن را به آرامی و بدون کوچکترین فشاری، روی صورت خود بمالید. هدف این است که تحت هیچ شرایطی پوست ناحیه تزریق تکان نخورد تا مبادا بوتاکس به قسمت‌های اطراف نواحی تزریقی گسترش یابد (این موضوع در مواقعی که نواحی اطراف چشم مورد تزریق بوتاکس قرار می‌گیرند مهم‌تر است).

نحوه صحیح شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس

یکی از سوالات رایج پس از تزریق بوتاکس، نحوه صحیح شستشوی پوست بدون وارد کردن آسیب و تأثیر منفی برر روی نتایج آن است. در مورد نکات مهمی که برای شستشو باید رعایت کرد اشاره به موارد زیر ضروری است:

حمام نکنید

تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید دوش گرفت و نباید از حمام بسیار گرم استفاده کنید. صورت خود را نیز در آب گرم فرو نبرید. فقط از آب سرد برای شستن صورت استفاده نمایید. همچنین از نشستن در وان و ماندن طولانی مدت زیر دوش هم باید خودداری شود.

با مواد ملایم شستشو و مراقبت از پوست صورت را انجام دهید

شستشوی صورت باید در روز‌های بعد از بوتاکس با روش و مواد ملایم باشد. با این وجود، هنوز هم می‌توانید از همان پاک‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌هایی که همیشه استفاده می‌کنید را مصرف نمایید. این محصولات به نتایج بوتاکس شما آسیب نمی‌رسانند و حتی اگر این محصولات باعث بهبود بافت و درخشش پوست شما شوند، می‌توانند نتیجه را ارتقا بخشند. اما اگر روال مراقبت از پوست شما شامل میکرودرم ابریژن یا لایه‌برداری شیمیایی است، باید حداقل یک هفته پس از درمان بوتاکس برای استفاده مجدد از آن‌ها صبر کنید. همچنین استفاده از کرم‌هایی که در مواد تشکیل‌دهنده خود ویتامین K دارند برای کاهش کبودی ناشی از بوتاکس بسیار مناسب است.

پیشنهاد مطالعه
علل و مشخصات تبخال چیست؟

بهترین متخصص ژل و بوتاکس

نکات شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس | متخصص پوست اصفهان

شستشوی صورت به نحوه صحیح

نحوه صحیح شست و شوی صورت بعد از تزریق بوتاکس هم باید به این شکل باشد که از پایین آوردن سر به شدت خودداری شود و برای شستن صورت هیچ فشار و ماساژی توسط دست بر روی پوست صورت اعمال نگردد تا بوتاکس به دیگر عظلات کوچ نکرده و عوارضی چون کبودی و تورم نیز اوج نگیرد. همچنین در حین شستن باید از آب گرم نیز مانند زمان استحمام استفاده نشود زیرا باعث تحریک پوست شدهو جریان خون بیشتر خواهد شد که در نتیجه کبودی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

نکات مراقبتی پوست پس از تزریق بوتاکس

طی یک هفته از انجام بوتاکس، پوست نرم و جوان‌تر به نظر می‌رسداما می‌توانید با مراقبت مناسب از پوست بعد از تزریق، نتایج خود را بهتر کنید. در روز‌های بعد از تزریق، باید از فعالیت‌های خاصی که می‌تواند پوست شما را ملتهب یا تحریک کند و حالاتی مانند استرس و اضطراب به صورت را کاملا دور نمایید. نباید از دارو‌های ضد التهابی مانند Tylenol یا Advil Rub استفاده کنید و یا صورت خود را ماساژ دهید، نباید مشروبات الکلی بنوشید و موارد دیگری که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

پیشنهاد مطالعه
خال هاى ديسپلاستیک

مالش محل تزریق ممنوع

حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس در صورت مردان و زنان، احساس درد وجود خواهد داشت. بعضی از افراد تمایل به مالش یا ماساژ آن منطقه دارند. این کار می‌تواند باعث عفونت شود. فراموش نکنید هنوز هم امکان انتقال باکتری‌ها از دست شما به صورت و به ویژه جای سوزن امکان‌پذیر است. در صورت مالیدن آن، کبودی ناحیه نیز بیشتر خواهد شد. اگر بعد از تزریق احساس درد کردید، تایلنول مصرف کنید، اما از مصرف آسپرین خودداری نمایید زیرا خون را رقیق می‌کند.

استفاده کمپرس یخ

برای کاهش کبودی پوست بهتر است که از کمپرس یخ در ناحیه مورد نظر استفاده نمایید. برای جلوگیری از تحریک پوست هم می‌توانید محل مورد نظر را با یک پارچه تمیز بپوشانید و سپس کمپرس را بر روی صورت خود نگه دارید.

دراز کشیدن ممنوع

بعد از تزریق چهار ساعت دراز نکشید. می‌توانید در یک صندلی راحت بنشینید و پا‌های خود را بالا بگذارید اما بالا تنه شما باید با صورت در یک راستا باشد. این کار نه تنها به جلوگیری از کبودی کمک می‌کند بلکه بوتاکس را در وضعیت صحیح قرار می‌دهد.

ورزش ممنوع!

ورزش شدید حداقل ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس کاملاً ممنوع است زیرا این کار می‌تواند احتمال کبودی را افزایش دهد.

ریلکس باشید

با حرکت ندادن صورت خود بعد از درمان می‌توانید به حفظ نتیجه تزریق کمک کنید.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

اگر چه نور خورشید برای کسب ویتامین دی و سلامت مفید است اما بعد از بوتاکس می‌تواند به شما آسیب برساند و چین و چروک‌های پوست را بدتر کنید. وقتی خارج از خانه هستید، از ضد آفتاب و یا کلاه استفاده کنید. از آفتاب گرفتن و یا روش‌های دیگر برای برنزه کردن به شدت خودداری نمایید.

پیشنهاد مطالعه
بهترین متخصص ژل و بوتاکس

سیگار کشیدن ممنوع

سیگار کشیدن می‌تواند عوارض جانبی بوتاکس را بدتر کند. همچنین به سلول‌های پوستی شما آسیب می‌رساند و باعث پیری زودرس می‌گردد. پپس بهتر است نتایج این کار را با مصرف دخانیات به ویژه سیگار کمرنگ نکنید.

آخرین نکته

نکته انتهایی اینکه پزشک با توجه به نکاتی که در جلسه مشاوره پیش از تزریق بوتاکس از فرد و شرایط جسمی او می‌پرسد، نکات مراقبتی از نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس، عوارض جانبی، استحمام، شست و شوی صورت بعد از بوتاکس، فعالیت بدنی و حتی آرایش را متذکر می‌شود که رعایت همگی آن‌ها ضروری است.

در واقع نتایج این عمل زیبایی تزریق تا حد زیادی وابسته به نکات مهمی است. که باید رعایت شود. با توجه به تمام نکاتی که گفته شد و استقبال از بوتاکس به دلیل نتایج فوری و قابل مشاهده، نیمی از مسیر درمان در دستان خود فرد است. در واقع با رعایت نکات مراقبتی می‌توان به آسانی این نتایج را قوت بخشید و پر رنگ‌تر کرد.

البته نباید فراموش کنید که مهارت و تجربه پزشک نیز در نتایج موثر است. به همین دلیل توصیه می‌شود. که پیش از تصمیم برای این کار مهم، درمورد کلینیک زیبایی و تبحر فرد تزریق‌کننده به طور کامل تحقیق کنید.

تجربه و اعتبار مرکز درمانی و پزشک در کنار اینکه باعث اثربخشی بهتر تزریق بوتاکس خواهد شد. به فرد کمک می‌کند تا عوارض جانبی کمتر و با مدت زمان بسیار کوتاه‌تری را تجربه نماید.

بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر | دکتر جویا را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر:

مزایای تزریق چربی به چانه

فواید تزریق بوتاکس به گونه

تزریق چربی از شکم به صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *