نحوه درمان پارگی مویرگ صورت
8 آذر

نحوه درمان پارگی مویرگ صورت

بررسی نحوه درمان پارگی مویرگ صورت

اگر از نظر ژنتیکی مستعد پارگی مویرگ صورت هستید، هیچ درمان دائمی برای بیماری وجود ندارد. با این حال، روش های درمانی وجود دارد که می تواند فراوانی و شدت مشکل را کاهش دهد. برنامه درمانی باید بر اساس تشخیص، تجویز شود. در ادامه مقاله امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به بررسی نحوه درمان پارگی مویرگ صورت خواهیم پرداخت.

در اینجا برخی از مداخلات رایج برای درمان مویرگ های شکسته استفاده می شود:

درمان های موضعی پارگی مویرگ صورت

اگر از تلانژکتازی برجسته رنج می برید، می توانید به طور قابل توجهی از این گزینه های درمانی موضعی بهره مند شوید که به تدریج علائم قابل مشاهده این اختلال را محو می کند:

پمادهای رتینوئید

رتینوئیدها ترکیبات مشتق شده ای از ویتامین A هستند و به طور علمی ثابت شده که تولید کلاژن، مهم ترین و فراوان ترین پروتئین ساختاری در سلول های پوست را افزایش می دهند. کلاژن، منجر به تولید و تکثیر زیاد سلول های پوستی کرده که به ترمیم سریع تر پوست کمک می کند. به علاوه کلاژن به پوست ناحیه تحت درمان حجم می دهد.

پمادهای ترمیم کننده

کرم های ترمیم کننده موضعی مانند بریمونیدین با کوچک کردن موقت رگ های خونی زیرین ،در کاهش قرمزی و کبودی موثر هستند.

مطالعه بیشتر : عوارض آلوپسی یونیورسالیس

پمادهای پپتیدی

کرم های پپتید برای کمک به ضخیم شدن پوست، کمیت و کیفیت تولید کلاژن را افزایش می دهند. این به طور خودکار دید مویرگ های شکسته روی سطح پوست را کاهش می دهد. به عنوان مثال، پالمیتول تری پپتید-۸ اثرات قابل توجهی بر روی مویرگ ها نشان داده و تعداد عروق گشاد شده را تا ۳۰٪ و وسعت گشاد شدن را تا ۵۱٪ کاهش می دهد. این به کاهش فراوانی و شدت بیماری کمک می کند.

پمادهای ویتامین K

ویتامین K باعث ترمیم و تسکین پارگی مویرگ صورت و در نتیجه به کاهش التهاب ناشی از تلانژکتازی و تسریع روند بهبودی کمک می کند.

درمان های پزشکی برای پارگی مویرگ صورت

پارگی رگ های خونی در مقایسه با لکه های خورشیدی یا زخم ها مشکلی بسیار عمیق تر است. گاهی اوقات برای رفع کامل این بیماری به درمان های فشرده تری نیاز است. گزینه های درمانی زیر در مطب بسیار فشرده هستند و نیاز به تجربه کافی پزشک دارند:

پیشنهاد مطالعه
کاربردهای روش آی پی ال چیست؟
درمان با نور پالسی شدید (IPL)

درمان IPL یکی از محبوب ترین انتخاب های درمانی برای درمان تلانژکتازی صورت است. از نور پالسی شدید به این علت که از لایه سطحی پوست می گذرد و مستقیماً به لایه دوم زیرین نفوذ می کند، استفاده می شود. به رگ های خونی شکسته این لایه آسیب زده و آنها را متلاشی می کند. از آنجایی که انرژی نور پالسی در ناحیه هدف بزرگ تری توزیع می شود، این درمان بخش های بزرگ تری از پوست را در یک جلسه پوشش می دهد.

لیزر درمانی

لیزردرمانی برای گرم کردن رگ های خونی آسیب دیده با پالس های متوسط نور استفاده شده که منجر به فروپاشی رگ ها، بدون آسیب رساندن به پوست اطراف می شود. پس از درمان، بافت رگ های فرو ریخته فقط حل می شود و هیچ اثری از تلانژکتازی روی پوست باقی نمی ماند.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یک روش غیر تهاجمی است که در آن مواد شیمیایی اسکلروز کننده مانند تترادسیل سولفات، پولیدوکانول و محلول های نمکی هیپرتونیک به رگ های خونی آسیب دیده تزریق می شوند تا آنها را پاک کنند. عوامل اسکلروز کننده ،جریان خون در رگ های خونی را مسدود می کنند و در نهایت باعث جذب مجدد آنها توسط بدن می شوند. این درمان هیچ اثری از مویرگ های شکسته در ناحیه باقی نمی گذارد.

متخصص پوست اصفهان | درمان واریس صورت

نحوه تشخیص پارگی مویرگ صورت

مویرگ های پاره شده باعث کبودی مشخصی می شوند که پزشکان می توانند آن را به سادگی با مشاهده آنها شناسایی کنند. بنابراین، پزشکان برای تشخیص شکستگی مویرگ ها و تعیین میزان آسیب، کبودی را از نزدیک بررسی می کنند.

این معاینه احتمال دارد با یک سری سوالات در مورد سبک زندگی، محصولاتی که برای پوست خود استفاده می کنید، داروهایی که مصرف کرده اید و رژیم غذایی شروع می شود. پاسخ های شما به پزشک کمک می کند تا دلیل این آسیب عروقی را درک و سپس درمان مناسب را بر این اساس توصیه می کند.

درمان های طبیعی پارگی مویرگ صورت

این نوع درمان ها اغلب اولین دوره درمانی است که افراد برای شکستگی رگ های صورت انجام می دهند. درمان های طبیعی معمولاً عاری از خطرات قابل توجه هستند، مگر اینکه به هیچ ماده ای حساسیت داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه
کار با لیزر فرکشنال

طیف وسیعی از گزینه‌های درمانی در دسترس است. اما همه درمان‌ها برای همه کارآمد نیستند. بنابراین یک فرد مبتلا به رگ‌های عنکبوتی شاید لازم باشد چندین گزینه درمانی را امتحان کند.

درمان های بسیار ساده زیر از موادی که به راحتی در خانه خود دارید استفاده می کنند. با این حال، همچنان توصیه می شود که یک پچ تست برای بررسی علائم حساسیت یا آلرژی به هر یک از ترکیبات موجود در داروها انجام دهید.

کمپرس سرد

اعمال دمای سرد رگ های خونی زیرین را کوچک کرده تا جریان خون در آن ناحیه کاهش یابد. این به نوبه خود به تسکین التهاب مویرگ ها کمک می کند. با کاهش التهاب، مویرگ ها کمتر و قرمزی پوست محو می شود.

اگرچه این اثر کوتاه مدت است، اما پوست پس از هر جلسه بسیار طبیعی تر به نظر می رسد. چند تکه یخ را در یک تکه پارچه تمیز بپیچید.این را به عنوان کمپرس روی نواحی مورد نظر پوست قرار دهید.

احتیاط: کمپرس سرد را هر بار بیش از ۱۰ دقیقه قرار ندهید و از قرارگیری مستقیم یخ روی پوست خودداری کنید. انجام این کار ممکن است آسیب را به جای کاهش آن افزایش دهد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که قرمزی و التهاب ناشی از مویرگ ها را کاهش می دهد. همچنین پوست را آبرسانی می کند تا رنگ پوستی سالم به نظر برسد. 2 تا 3 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا خالص را با 2 قاشق غذاخوری روغن ویتامین E مخلوط کنید.چند دقیقه صورت خود را با این مخلوط به آرامی ماساژ دهید.اجازه دهید مواد به مدت 20 تا 25 دقیقه در پوست نفوذ کند و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

ویتامین C

ویتامین C به تقویت دیواره رگ ها و انعطاف پذیری بیشتر آنها کمک می کند. بنابراین، مویرگ های ملتهب بهتر می توانند در برابر فشار و انبساط بیش از حد مقاومت کرده و از شکستگی پیشگیری کنند. ویتامین C همچنین تولید کلاژن را که برای ساخت مویرگ های جدید و جایگزینی مویرگ ها لازم است، تحریک می کند.

مصرف ویتامین C خود را از طریق منابع غذایی طبیعی مانند پرتقال، کلم پیچ، کلم بروکلی، توت فرنگی، گواوا، فلفل قرمز و گریپ فروت افزایش دهید. همچنین می توانید از پزشک خود بخواهید که مکمل ویتامین C را تجویز کند و آن را با دوز مناسب مصرف کنید.

پیشنهاد مطالعه
کاندیدای مناسب میکروبلیدینگ سر

آرنیکا

آرنیکا نه تنها یک عامل ضد التهابی طبیعی است، بلکه گردش خون را بهتر می کند. هر دوی این ویژگی ها به کاهش التهاب مویرگ ها و در نتیجه پیشگیری از پارگی آنها و کاهش قرمزی پوست کمک می کند. آرنیکا همچنین به رطوبت پوست کمک و آن را انعطاف پذیر و یکنواخت می کند. ½ فنجان گل آرنیکا خشک و یک فنجان روغن زیتون در یک شیشه بریزید. درب شیشه را محکم ببندید و به مدت ۲ هفته در مقابل آفتاب قرار دهید.

گل های خشک شده آرنیکا را خارج کنید و مخلوط روغن حاصل را صاف کنید. این معجون را به آرامی روی نواحی مورد نظر ماساژ دهید.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

عصاره دانه شاه بلوط اسبی

شاه بلوط اسبی حاوی ترکیبی به نام اسسین است که می تواند به تسکین التهاب مویرگ ها و همچنین تقویت آنها کمک کند. هر دوی این اثرات به دلیل انبساط بیش از حد، مویرگ ها را از خطر پارگی محافظت می کنند. به علاوه، خواص ضد التهابی آن به کاهش قرمزی و التهاب پوست کمک می کند.

۱ قاشق غذاخوری عصاره دانه شاه بلوط اسب را در یک کاسه بریزید و با ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا خالص و ½ قاشق غذاخوری فندق جادوگر مخلوط کنید.مخلوط را به صورت خود بمالید و بگذارید یک شب بماند.صبح صورت خود را با آب ولرم یا یک دستمال گرم تمیز کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب ممکن است مانند یک ماده قابض در صورت عمل کند. می تواند پوست را سفت کند تا قرمزی را کاهش دهد. این ممکن است به ظاهر رگهای عنکبوتی در برخی افراد کمک کند. آغشته کردن یک تکه پنبه به سرکه و مالش آن به ناحیه ممکن است به کاهش علائم ترکیدگی عروق خونی در صورت کمک کند.

فندق جادوگر

فندق جادوگر یک قابض طبیعی است که ممکن است به کاهش ظاهر رگ‌های عنکبوتی کمک کند. این حاوی تانن است که دارای خواص آنتی اکسیدانی است و ممکن است به کوچکی منافذ کمک کند.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

پیشگیری و درمان اگزمای زمستانی

روش های تشخیص و درمان علائم ماداروزیس

تشخیص و درمان اگزمای گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *