ملاک انتخاب ضد آفتاب مناسب چیست؟
13 فروردین

ملاک انتخاب ضد آفتاب مناسب چیست؟

روش انتخاب ضد آفتاب مناسب

قصد داریم تا در نوشته امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر به طور خلاصه ملاک انتخاب ضد آفتاب مناسب را مطالعه نماییم. وقتی زیر نور آفتاب هستیم، در معرض دو نوع پرتو مضر فرابنفش قرار می‌گیریم: UVA و UVB.

یک ضد آفتاب طیف‌گسترده با SPF 30 یا بالاتر را انتخاب کرده و هر روز از آن استفاده کنید. اگر ساعت‌های طولانی خارج از خانه هستید، SPF بالاتر از 30 (40 یا 50) مناسب است؛ اما اگر بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانید SPF 30 معمولاً کافی است. اگر پوست حساسی دارید، از ضد آفتاب مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید.

فاکتور محافظتی در برابر نور خورشید (SPF)

عدد فاکتور محافظتی در برابر نور خورشید (SPF) باید روی بسته‌بندی محصول ضد آفتاب مشخص باشد تا سطح محافظت در برابر پرتو UVB را نشان دهد.طبق نظر سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از ضد آفتاب مناسب همراه با اقدامات دیگر مانند استفاده از عینک آفتابی و اجتناب از قرارگرفتن در معرض آفتاب در میانه روز، می‌تواند از سرطان پوست جلوگیری کند.

پیشنهاد مطالعه
نکات شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس

SPF یک معیار اندازه‌گیری علمی است و نشان می‌دهد که خطر آسیب رسیدن به پوست با استفاده از ضد آفتاب چقدر کمتر خواهد بود. این عدد همچنین مدت زمان لازم برای عبور پرتو UVB از ضد آفتاب و قرمز شدن پوست را نشان می‌دهد و این زمان را با زمانی مقایسه می‌کند که اگر ضد آفتاب نداشته باشید، دچار این مسأله می‌شوید.

ملاک انتخاب ضد آفتاب مناسب چیست؟ | متخصص پوست اصفهان

 

ضد آفتاب چند درصد از پرتو فرابنفش را مسدود می‌کند؟

  • SPF 15: حدود 93 درصد از کل پرتو فرابنفش B را مسدود می‌کند (محافظت کم)
  • اس پی اف 30: حدود 97 درصد پرتو فرابنفش B را مسدود می‌کند (محافظت قابل قبول)
  • SPF 50: حدود 98 درصد پرتو فرابنفش B را مسدود می‌کند (محافظت تقریباً کامل)
پیشنهاد مطالعه
دلایل تیره شدن پوست بعد از لیزر

اینکه یک کرم با SPF مشخص پرتو UVB را مسدود می‌کند، به این معنا نیست که آن محصول لزوماً از پوست در برابر پرتو UVA هم محافظت می‌کند. به همین دلیل، باید به دنبال یک محصول با SPF مناسب و در عین حال طیف‌گسترده باشید.

ضد آفتاب طیف‌گسترده

این ضد آفتاب‌ها به محافظت از پوست در برابر پرتوهای مضر فرابنفش UVB و UVA کمک می‌کنند. و جزء بسیار مهمی از روتین پوستی سنین میانسالی به حساب می‌آیند. هرچند پرتو UVA مانند UVB به قرمزی پوست منجر نمی‌شود، اما می‌تواند باعث پیری پوست ناشی از نور آفتاب و ایجاد چین و چروک شود. پرتوهای UVA و UVB هر دو خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

پیشنهاد مطالعه
عوارض بوتاکس تقلبی

روی بسته‌بندی یک ضد آفتاب باید مشخص شود که آیا در برابر پرتو UVA هم از پوست محافظت می‌کند یا خیر. «درجه حفاظت در برابر پرتو فرابنفش A» با حروف PA و یک تا چهار علامت (+) روی محصول ضد آفتاب نشان داده می‌شود.

  • کرم‌های ضد آفتاب طیف‌گسترده، پرتو UVA را به همان نسبت مسدود می‌کنند که SPF باعث مهار پرتو UVB می‌شود.
  • ضد آفتاب‌های رنگی طیف گسترده نیز علاوه بر دو نوع پرتو UV، از پوست در برابر مضرات پرتوهای مرئی (مانند چین و چروک پوست) هم محافظت می‌کنند.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

راه های ارتباط با متخصص ژل و بوتاکس


مطالب پیشنهادی:

عوارض آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

مزایا و عوارض بوتاکس چانه چیست؟

مزایای انتقال چربی به خط اخم چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *