مزایای هیالورونیک اسید (HA) برای پوست
21 فروردین

مزایای هیالورونیک اسید (HA) برای پوست

مزایای هیالورونیک اسید (HA) برای پوست

اگر نام هیالورونیک اسید را شنیده‌اید، احتمالاً در مورد مراقبت از پوست اطلاعات خوبی دارید. با این حال، آشنایی کامل با این ماده، می‌تواند به شما برای مراقبت بهتر از پوست‌تان کمک کند. هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid) ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در نقاط مختلف بدن مانند چشم‌ها، پوست و مفاصل یافت می‌شود. این ماده رطوبت را در خود نگه داشته و باعث لغزنده شدن بافت‌ها و مفاصل بدن می‌گردد. دانشمندان می‌توانند این ماده را به کمک باکتری‌ها در محیط آزمایشگاهی تولید کنند. این نسخه آزمایشگاهی به طیف وسیعی از عملکردهای بدن کمک می‌کند. مطلب امروز وبسایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس مزایای هیالورونیک اسید (HA) برای پوست را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

نزدیک به نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست وجود دارد؛ به گونه‌ای که ترکیب اصلی ساختار پوست محسوب می‌شود و به پوست ما ظاهری پُر و شاداب می‌دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینید که چگونه می‌توانید این ماده شگفت‌انگیز را به روتین پوستی خود اضافه کنید و زیبایی و سلامت را برای پوست‌تان به ارمغان بیاورید.

فواید هیالورونیک اسید (HA) برای پوست

هیالورونیک اسید تنها یک ترکیب جدید نیست که مصرف آن امروزه فراگیر شده باشد. این ماده یکی از ترکیبات اصلی برای روتین مراقبت از پوست شما محسوب می‌شود. HA خواص بسیاری برای پوست دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضد پیری
 • مرطوب‌کننده
 • ترمیم‌کننده زخم
 • ضد چین ‌و چروک
 • ترمیم‌کننده اگزما
 • برطرف‌کننده قرمزی پوست صورت
 • افزایش‌دهنده خاصیت کشسانی پوست

دلیل منحصربفردی HA

هیالورونیک اسید می‌تواند تا 1000 برابر وزن خود به مولکول‌های آب متصل شود. به ‌عبارت ‌دیگر این مولکول می‌تواند مانند یک جذب‌کننده رطوبت (هومکتانت) عمل کند، مولکول‌های آب را در سطح پوست نگه دارد و از این طریق پوست را هیدراته و شفاف نماید. اکنون زمان آن رسیده است که به شکل دقیق‌تری با خواص هیالورونیک اسید برای پوست آشنا شویم.

آبرسانی پوست

هر زمان که درباره پوست شاداب صحبت می‌کنیم، منظور ما پوستی حاوی آب فراوان است. آبرسانی از راه نوشیدن آب کافی هم ممکن است، اما حفظ این آب در لایه‌های پوستی اهمیت ویژه‌ای دارد. شاید شما هم عبارت اتلاف آب ترنس اپیدرمال یا به‌ اختصار TEWL را شنیده باشید. این عبارت در واقع یک اصطلاح تخصصی است که مقدار آب تبخیرشده از سطح پوست را بیان می‌کند.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت های قبل و بعد از انجام کربوکسی تراپی

هنگامی ‌که محصولی از هدررفت آب از سطح پوست جلوگیری می‌کند، به این معناست که این محصول از طریق مهار تبخیر آب از سطح پوست، آن را هیدراته نگه می‌دارد. هیالورونیک اسید نیز از طریق چنین مکانیسمی باعث کاهش سرعت تبخیر آب از پوست و حفظ شادابی آن می‌شود.

ترمیم زخم

چندین مطالعه علمی نشان داده‌اند که این ماده علاوه بر خاصیت آبرسانی مؤثر، از قابلیت ترمیم زخم نیز برخوردار است. هیالورونیک‌اسید، پوست را مرطوب نگه داشته و به روند بازسازی بافت دخیل در بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. نتایج یک مطالعه انجام‌شده در سال 2016 نشان می‌دهد که استفاده از این ماده روی زخم سبب تسکین التهاب شده و روند ترمیم بافت را نیز تنظیم می‌کند.

لطافت و صافی پوست

هنگامی که فرد -به‌ویژه با بالا رفتن سن- متوجه تغییراتی در پوست خود می‌شود، نه تنها از جنبه زیبایی، بلکه از نظر روانی و اجتماعی نیز ممکن است دچار عوارض ناخوشایندی شود. مطالعه‌ای در این زمینه حاکی از آن است که هیالورونیک اسید می‌‌تواند باعث کاهش زبری پوست شده و قابلیت کشسانی آن را افزایش دهد.

اثرات ضد پیری

همان‌طور که اشاره شد، نزدیک به نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست یافت می‌شود. و بنابراین کاهش این مقدار به دلایل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش، می‌تواند سبب بروز چین‌ و چروک‌های پوستی شود. این ماده به میزان قابل‌‌توجهی عمق چین ‌و چروک‌ها را کاهش داده و باعث افزایش قوام و کشسانی پوست می‌شود. در یک مطالعه علمی که در سال 2014 انجام شد، از خانم‌های شرکت‌کننده خواستند که از هیالورونیک اسید به طور مرتب دو بار در روز به مدت 8 هفته استفاده کنند. بر اساس نتایج این مطالعه، عمق چین ‌و چروک‌های پوستی افرادی که از هیالورونیک اسید استفاده کرده بودند. تا 40 درصد کاهش یافته و قوام و کشسانی پوست آن‌ها نیز تا 55 درصد بیشتر شده بود.

مزایای هیالورونیک اسید (HA) برای پوست | بهترین متخصص ژل و بوتاکس

کاهش درماتیت (التهاب پوست)

هیالورونیک اسید می‌تواند به بهبود علائم اگزمای خفیف تا متوسط کمک کند. بر اساس نتایج مطالعه‌ای در سال 2011، برای بهبود علائم اگزما، مصرف هیالورونیک اسید به صورت فوم بسیار خوشایندتر و مؤثرتر از کرم‌های امولسیونی حاوی سرامید بوده است.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت از کودکان مبتلا به آبله مرغان

علت اضافه کردن روتین مراقبت از پوست هیالورونیک اسید (HA)

درست است که هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است و در نقاط مختلفی از بدن وجود دارد، اما با گذر زمان و بالا رفتن سن، میزان HA به‌طور طبیعی شروع به کاهش می‌کند. پیری زودرس معمولاً به دلیل قرار گرفتن مکرر و طولانی‌مدت در معرض پرتوهای فرابنفش رخ می‌دهد. تقریباً 80 درصد از پیری پوست صورت ناشی از مواجهه با اشعه‌های UV است. بنابراین تصمیم خوبی است که برای تقویت بیشتر پوست و مقابله با علائم پیری، محصولات حاوی هیالورونیک اسید را در روتین پوستی خود بگنجانید. البته اگر با کاهش حجم و شلی پوست دست‌ و پنجه نرم می‌کنید، استفاده از هیالورونیک اسید تزریقی، روش درمانی موثرتری برای ترمیم چروک‌های عمیق خواهد بود.

علت تفاوت وزن‌‌های مولکولی اسید هیالورونیک

شاید تا به ‌حال دیده باشید که وزن‌های مولکولی متفاوتی بر روی برچسب سرم‌ها و کرم‌های حاوی این ماده نوشته شده است. هیالورونیک‌اسید در اندازه‌های مختلفی وجود دارد. به هر مولکول یک وزن مولکولی خاص نسبت داده می‌شود. که به صورت معکوس با قدرت نفوذ مولکول به عمق پوست ارتباط دارد. هر چه وزن مولکولی پایین‌تر باشد، توانایی مولکول برای نفوذ به نواحی عمیق‌تر پوست بیشتر است.

هیالورونیک اسیدهای با وزن مولکولی بالا به احتمال زیاد به ‌جای نفوذ به نواحی عمیق‌تر پوست، تنها روی سطح پوست لایه‌ای ایجاد می‌کنند. به ‌عبارت ‌دیگر این نوع اسید هیالورونیک در مقایسه با همتای خود (با وزن مولکولی پایین‌تر) اثربخشی کوتاه‌‌مدت‌تری دارد. یک مطالعه منتشرشده در سال 2011 این موضوع را تأیید می‌کند. در این مطالعه پس از بررسی وزن‌های مولکولی مختلف این ماده، محققان دریافتند که مصرف محصولات حاوی HA با وزن مولکولی پایین‌تر، با کاهش قابل ‌توجه عمق چروک‌های پوستی همراه است که این امر می‌تواند ناشی از قابلیت نفوذپذیری بهتر آن‌ها باشد.

وزن مولکولی این ماده به جرم و میزان بزرگی مولکول آن اشاره دارد. این مقادیر به ‌وسیله مقیاسی به نام یکای جرم اتمی یا دالتون (به ‌اختصار kDa) اندازه‌گیری می‌شود. هیالورونیک اسیدهای با وزن مولکولی بین 50 تا 1000 کیلو دالتون برای پوست خواص بسیاری دارند و بر اساس جدیدترین مطالعه انسانی، هیالورونیک اسید با وزن مولکولی 130 کیلو دالتون بهترین انتخاب در بین گزینه‌های موجود است.

پیشنهاد مطالعه
لیفتینگ صورت با نخ

دنبال چه ترکیباتی در محصولات بهداشتی باشیم؟

نمک هیالورونات را می‌توان در ترکیبات مولکولی مختلفی یافت. این ترکیب روی برچسب محصولات مراقبت از پوست با نام‌‌های مختلفی دیده می‌شود. که عبارت‌اند از:

 • هیالورونیک اسید هیدرولیز شده
 • هیالورونات سدیم استیله
 • سدیم هیالورونات (شکلی از آن که معمولاً وزن مولکولی پایین‌تری دارد)

نکته مهم: کرم‌های مرطوب‌کننده حاوی مواد جاذب رطوبت (هومکتانت) بسیار زیاد، باعث افزایش اتلاف آب از سطح پوست می‌شوند. به قول معروف «بیشتر، همیشه لزوماً بهتر نیست». بنابراین خوب است به ‌جای جستجو برای یافتن محصولی با غلظت هیالورونیک اسید بیشتر، به دنبال یک برند قابل ‌اطمینان برای خرید محصولات مراقبت از پوست باشید. همچنین هر مرطوب‌کننده مطلوبی باید بتواند از هدررفت و تبخیر آب از سطح پوست جلوگیری کند. مؤثرترین مرطوب‌کننده‌‌ها حاوی ترکیبات دیگری به نام پوشاننده‌ها (Occlusive) هستند که دقیقاً همین کار را انجام می‌‌دهند.

انواع ترکیبات پوشاننده

 • کره‌‌هایی مانند شی باتر و کره کاکائو
 • روغن‌هایی مانند آووکادو
 • موم زنبور عسل و موم کارنوبا (موم نخل)
 • لانولین و اسیدهای استئاریک

نحوه استفاده از هیالورونیک اسید

همیشه بهترین راه این است که دستورالعمل روی محصول را بخوانید. و محصول را به‌‌آرامی و به‌تدریج استفاده کنید. به ‌طور کلی به دلیل احتمال آلرژی‌زایی بسیار پایین، شما می‌توانید. با آرامش خاطر از محصولات حاوی این ماده، طبق دستورالعمل آن‌ها استفاده کنید.

زمان مشاهده نتیجه مصرف اسید هیالورونیک

با توجه به فرمولاسیون متفاوت محصولات، زمان مشاهده اثر هر محصول با محصول دیگر فرق می‌کند. از آنجا که محصولات موضعی حاوی این ماده دارای اثرات موقتی هستند، ممکن است در مدت چند دقیقه متوجه شوید. که پوستتان شاداب‌تر، پُرتر و مرطوب‌تر به نظر می‌رسد؛ اما اگر مایلید که خطوط ریز و سایر علائم پیری را کمتر در پوست خود ببینید، شاید لازم باشد که چند ماه صبر کنید.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

راه های ارتباط با متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر


مطالب پیشنهادی:

روش های مراقبتی برای رفع پف زیر چشم

تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی و عوارض آن

مراحل تزریق چربی به چانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *