مزایای ضد باکتری یون‌های روی چیست؟
2 اردیبهشت

مزایای ضد باکتری یون‌های روی چیست؟

بررسی مزایای ضد باکتری یون‌های روی

مطالعات نشان داده‌‌اند که زینک می‌تواند باکتری‌هایی که به منافذ پوستی هجوم می‌برند و ایجاد آکنه می‌کنند را از بین ببرد. این باکتری‌ها به پروپیونی باکتریوم معروف هستند. زینک همچنین می‌تواند از تولید مجدد یا رشد باکتری‌های نهفته پیشگیری کند. نوشته امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان که برای شما عزیزان آماده شده است. به بررسی مزایای ضد باکتری یون‌های روی خواهیم پرداخت.

روی یا آنتی‌بیوتیک؟

نکته بسیار جالب در مورد زینک این است که اکثر باکتری‌ها و قارچ‌ها نمی‌توانند سویه‌های مقاوم به آن ایجاد کنند، چرا که زینک یک ماده معدنی است و نه یک آنتی‌بیوتیک شیمیایی.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از یک تحقیق که در سال 2015  انجام شد، اکثر باکتری‌های مولد آکنه، نسبت به آزیترومایسین (یک آنتی‌بیوتیک مناسب برای از بین بردن جوش‌ها) مقاوم هستند، اما استفاده از زینک میزان مقاومت این باکتری‌ها را کاهش می‌دهد. به این ترتیب زینک می‌تواند به از بین بردن جوش‌ها در افرادی که پوست‌شان نسبت به آنتی‌بیوتیک مقاوم است، کمک کند.

پیشنهاد مطالعه
فیلر مو چیست؟

زینک روی فلور میکروبی روده‌ تأثیر منفی ندارد، یعنی اختلالی در فعالیت باکتری‌های مفید روده ایجاد نمی‌کند؛ به همین دلیل بسیاری از متخصصین استفاده از روی را به عنوان یک ماده معدنی، ایمن‌تر از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌دانند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند باعث از بین بردن باکتری‌های مفید روده شود.

مزایای ضد باکتری یون‌های روی چیست؟ | بهترین متخصص پوست اصفهان

زینک، جایگزینی برای کورتون‌درمانی آکنه

این ماده یک جایگزین مناسب و مؤثر برای کورتیکواستروئیدها (کورتون‌ها) و دیگر داروهای تزریقی رایج برای برطرف کردن آکنه است. لازم به یادآوری است که استروئیدها تورم و التهاب را در موارد اضطراری و در زمان بروز شدیدترین نوع آکنه‌های باکتریایی کاهش می‌دهند، ولی مقادیر زیاد آن‌ها می‌تواند سبب بروز مشکلاتی مثل افزایش فشار خون یا ناراحتی‌های گوارشی شود. زینک به شکل طبیعی یک ضد میکروب است و می‌تواند به تدریج باکتری‌های ایجادکننده آکنه را با عوارض کمتری از بین ببرد.

پیشنهاد مطالعه
کاهش ریزش مو در پسوریازیس پوست‌ سر

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : درمان مشکلات پوستی با زینک و زینک-PCA

زینک و اثر ضد آکنه رتینول

زینک همچنین به پروتئین‌های بدن کمک می‌کند تا ویتامین A را به شکل «رتینول» (شکل قابل استفاده برای بدن) درآورند. تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیبات حاوی رتینول می‌توانند باکتری‌های مولد آکنه را از بین ببرند و از رشد چندین نوع ارگانیسم در منافذ بسته پوست جلوگیری کنند. رتینول همچنین می‌تواند به ترمیم زخم‌ها و از بین رفتن جای جوش‌ها کمک کند.

“روی” اثر داروهای موضعی حاوی رتینول را هم تقویت می‌کند و همچنین می‌تواند ویتامین A ذخیره شده در کبد را به بافت هدف انتقال دهد.

همکاری زینک و ویتامین E

زینک به افزایش جذب و انتقال ویتامین E که یک ماده مغذی محلول در چربی است و برای پوست خواص درمانی دارد، کمک می‌کند. متخصصین پوست ممکن است از ترکیب زینک، ویتامین E و سلنیوم استفاده کنند تا غشای آسیب‌دیده سلول‌ها یا غدد چربی ملتهب را ترمیم کنند.

پیشنهاد مطالعه
بیماری پوستی لک و پیس (ویتیلیگو)

ZINC و پیشگیری از التهاب و عفونت پوست

ماده معدنی زینک همچنین می‌تواند به افزایش گلبول‌های سفید خونی که مسئول مبارزه با ارگانیسم‌های مهاجم و پیشگیری از عفونی شدن منافذ پوستی هستند، کمک کند. بر اساس اطلاعات به دست آمده از یک تحقیق که در سال 2012 در ژورنال درماتولوژی زیبایی بالینی به چاپ رسید، مشخص شد که مکمل‌های خوراکی زینک التهاب را کاهش می‌دهند و میزان سرایت باکتری‌های مولد آکنه را محدود می‌کنند. زینک موضعی همچنین می‌تواند حساسیت سطحی پوست و جای جوش را از بین ببرد.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر را در اینستاگرام دنبال کنید

راه های ارتباط با متخصص ژل و بوتاکس


مطالعه بیشتر:

میزان ماندگاری تزریق چربی به چانه

بررسی ساختار و ماندگاری ژل آلاینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *