عواملی که باعث سیاه شدن ناخن پا می شوند
24 بهمن

عواملی که باعث سیاه شدن ناخن پا می شوند

عواملی که باعث سیاه شدن ناخن پا می شوند

ناخن های پا به طور طبیعی سفید رنگ هستند. اما گاهی اوقات بر اثر استفاده مکرر از لاک ناخن، کمبودهای تغذیه‌ای، عفونت یا ضربه تغییر رنگی در آن‌ها ایجاد می شود. دلایل مختلفی وجود دارند که سبب سیاهی ناخن پا می شوند.

البته برخی از این سیاهی‌ها خود به خود برطرف می‌شوند. اما اگر سیاهی ناخن پا بهتر نشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا علل جدی‌تری که باعث ایجاد این سیاهی شده است را پیگیری کنید، مخصوصا این‌که امکان آسیب ناخن‌های پا از طریق جویدن و … نیز وجود ندارد. بنابراین باید درمان آن جدی گرفته شود.

سیاهی ناخن پا ممکن است در اثر موارد زیر ایجاد شود:

  • بیماری زمینه ای
  • این بیماری زمینه‌ای می‌تواند شامل کم خونی، دیابت، بیماری قلبی یا بیماری کلیوی باشد.
  • عفونت های قارچی

با این که عفونت‌های قارچی اغلب سفید یا زرد به نظر می رسند. اما در اثر جمع شدن بقایای آن ها ممکن است ناخن پا سیاه شود. زیرا ناخن‌های پا در برابر عفونت های قارچی آسیب پذیر هستند. با توجه به این‌که قارچ ها در محیط های مرطوب و گرم رشد می کنند. بنابراین پاها بهترین مکان برای رشد آن‌ها هستند.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت از پوست در بیماری کرونا COVID-19

ملانوم

ملانوم جدی‌ترین نوع از سرطان پوست است که اغلب به شکل یک لکه قهوه‌ای تیره بد شکل ظاهر می شود. چنین لکه هایی می‌توانند زیر صفحه ناخن ها ایجاد شوند.

عواملی که باعث سیاه شدن ناخن پا می شوند | بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر

ضربه

ضربه به ناخن پا معمولاً به دلیل آسیب دیدگی به وجود می آید. این آسیب دیدگی می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی زیر ناخن شود. خونریزی حاصل در زیر ناخن، سیاه به نظر می رسد.

زمان مراجعه به پزشک

سیاه شدن ناخن پا نیازی به مراجعه به پزشک متخصص ندارد. این عارضه در صورتی که به درمان پزشکی نیاز داشته باشد، بستگی به دلیل اولیه ایجاد آن دارد. دانستن این دلیل، می تواند به شما در این تصمیم گیری کمک کند. از سوی دیگر اگر علت سیاهی ناخن پای خود را نمی دانید، اما حدس می‌زنید که که ناخن سیاه انگشت شما نشانه یک بیماری جدی باشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه
کربوکسی تراپی چیست؟

همه موارد قارچ ناخن پا به ویزیت پزشک نیاز ندارند. با این حال اگر دیابت دارید، برای معالجه سیاهی ناخن پا باید به پزشک خود مراجعه کنید. متخصص پوست نیز می تواند به تشخیص و درمان سیاه شدن ناخن پا کمک کند. اگر مشکوک به ملانوم هستید باید به متخصص پوست مراجعه کنید. با این حال اگر سیاهی ناخن انگشت شما به دلیل یک مسئله سلامتی زمینه ای دیگر مانند دیابت ایجاد شده باشد، برای درمان علت باید به پزشک خود مراجعه کنید. در مجموع می‌توان گفت که هر ناخن یا انگشت سیاهی که به خودی خود از بین نرود باید جهت اطمینان توسط پزشک معاینه شود.

پیشنهاد مطالعه
کاربردهای درمانی میکرونیدلینگ صورت

عوارض سیاه شدن ناخن پا

قارچ ناخن پا در صوت عدم درمان می تواند در تمام پا و سایر قسمت های بدن گسترش یابد. این قارچ‌ها همچنین می توانند باعث آسیب دائمی به ناخن شود. بنابراین باید جدی گرفته شوند.

وجود ملانوم در ناخن پا نیز که ممکن است با سیاهی ناخن در اثر ضربه اشتباه گرفته شود، می تواند باعث ایجاد عوارض شود. در صورت مشاهده لکه‌های سیاهی که در سراسر ناخن گسترش یافته‌اند یا با وجود رشد ناخن از بین نمی روند، مراجعه به پزشک الزامی است.

بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر | دکتر جویا را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر:

علائم و انواع کبودی های بدن

علائم همراه رنگ پریدگی پوست

بررسی علل و عوامل تیرگی پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *