علل و عوارض خشکی و خارش پوست در دوران بارداری
2 مرداد

علل و عوارض خشکی و خارش پوست در دوران بارداری

بررسی علل و عوارض خشکی و خارش پوست در دوران بارداری

با بزرگ شدن تدریجی شکم، پوست این ناحیه نیز کشیده و سفت می‌شود. این فرآیند باعث خشکی پوست در بارداری می‌شود که معمولاً با خارش همراه است. اگر در اواخر بارداری به خارش شدید مبتلا شدید که احتمالاً با حالت تهوع، استفراغ، از دست‌دادن اشتها، خستگی مفرط یا زردی همراه بود، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. قصد داریم در مقاله ای که امروز در سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان منتشر شده است به بررسی و مطالعه بیشتر در مورد خشکی و خارش پوست در دوران بارداری خواهیم پرداخت.

این علائم می‌توانند نشانه‌ای از کلستاز (Cholestasis) باشند که با عملکرد کبد مرتبط است. پزشک شما ممکن است برای بررسی اینکه آیا علائم به کلستاز ارتباطی دارند یا خیر، آزمایش خون تجویز کند. از هر ۵۰ خانم باردار، یک نفر ممکن است کلستاز را تجربه کند. البته این عارضه بعد از بارداری مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.

پیشنهاد مطالعه
روش های غیر تخصصی کلاژن سازی پوست

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : بررسی درمان عوامل آسیب به ناخن

اگر خارش شدید است و به بازوها و پاهای شما نیز سرایت کرده است، عارضه به‌وجودآمده ممکن است از نوع پلاک‌ها و پاپول‌های کهیری خارش‌دار (PUPP) باشد. PUPP ها لک‌های قرمز و برجسته‌ای هستند که روی پوست نمایان می‌شوند و با خارش همراه هستند. این لک‌ها پس از زایمان از بین می‌روند. از هر ۱۵۰ خانم باردار، یک نفر ممکن است به این عارضه دچار شود.

علل و عوامل انواع اگزما | بهترین متخصص پوست اصفهان

برای کاهش میزان خارش و خشکی پوست شکم، سعی کنید پوست این ناحیه را مرطوب نگه دارید. همچنین می‌توانید از کرم‌ها و لوسیون‌های ضد خارش برای کمک به تسکین بیشتر استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه
اگزما پوستی(درماتیت) چیست؟

کلستاز را می‌توان با مصرف دارو درمان کرد. برای کمک به کاهش علائم PUPP نیز پزشک شما، رژیمی دارویی شامل داروهای خوراکی و کرم‌های ضد خارش تجویز می‌کند. حمام با جو دوسر نیز می‌تواند در درمان برخی از ناراحتی‌های پوستی مانند PUPP مؤثر باشد.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

بارداری با تغییرات بسیاری در بدن همراه است. این تغییرات شامل پوست و مو، خلق ‌و خو و تقریباً تمام جنبه‌های جسمی و روحی شما می‌شوند. بسیاری از این تغییرات پس از زایمان از بین می‌روند و بدن شما به حالت عادی خود باز می‌گردد. اما برخی دیگر تا همیشه با شما می‌مانند.

پیشنهاد مطالعه
مقایسه تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

در این میان، مهم این است که شما تصویر بدنی مثبتی داشته باشید، تا حد امکان تمرین‌های ورزشی را انجام دهید تا هرچه بیشتر وضعیت بدنتان را به دوران قبل از بارداری برگردانید و در نهایت اینکه تغییرات اندکی که پس از زایمان محو نمی‌شوند را بپذیرید. همین چند خط روی شکم، گواه بر شجاعتی کم‌نظیر است که شما برای گذراندن دوران بارداری و به دنیا ‌آوردن یک نوزاد دوست‌داشتنی به خرج داده‌اید.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

علل و علائم بروز آلرژی به آفتاب

بررسی انواع آلرژی پوست به نور خورشید

روش های درمان گودی زیر چشم بدون جراحی و تزریق ژل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *