علل و علائم بروز آلرژی به آفتاب
29 تیر

علل و علائم بروز آلرژی به آفتاب

بررسی علل و علائم بروز آلرژی به آفتاب

یکی از مواردی که می‌تواند در یک مسافرت تابستانی یا حتی یک گردش کوتاه، اوقات ما را تلخ کند، عود کردن آلرژی به نور خورشید است. برای افرادی که پوست‌شان مستعد این آلرژی باشد، مشکل حساسیت به نور خورشید می‌تواند با مدت کمی قرار گرفتن زیر نور آفتاب هم به وجود بیاید. در برخورد با این مشکل اولین سؤالی که در ذهن شکل می‌گیرد این است که چرا این اتفاق برای پوستمان افتاده است و باید با آن چه کنیم؟ اگر خود یا اطرافیانتان دچار این آلرژی هستید یا احتمال می‌دهید مشکل پوستی شما ناشی از این آلرژی باشد. مقاله ای که امروز در سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان برای شما منتشر شده به بررسی علل و علائم بروز آلرژی به آفتاب خواهد پرداخت.

نحوه ایجاد آلرژی به آفتاب

آلرژی در واقع عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن در مواجهه با نور آفتاب است که اغلب هم به شکل بثورات پوستی قرمز رنگِ خارش‌دار دیده می‌شود. این عارضه بیشتر در قسمت جلوی گردن، پشت دست‌ها، سطح بیرونی بازوها و ساق و روی پاها دیده می‌شود. البته در موارد نادر ممکن است واکنشِ پوست شدید باشد و باعث ایجاد کهیر یا تاول‌های کوچک در سایر قسمت‌های بدن نیز بشود.

پیشنهاد مطالعه
کریسمس مبارک

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : روش های درمان گودی زیر چشم بدون جراحی و تزریق ژل

شایع‌ترین شکل آلرژی به آفتاب “بثورات نوری پلی مورفیک” نام دارد که به آن مسمومیت نوری یا آفتاب‌زدگی هم گفته می‌شود. موارد خفیف این آلرژی ممکن است بدون درمان برطرف شوند، ولی موارد شدید آن با کمک داروهایی مانند کرم‌ها و یا قرص‌های استروئیدی درمان می‌شوند. در افراد دارای پوست حساس که دچار نوع حاد آلرژی به نور خورشید می‌شوند، پیشگیری و محافظت پوست در برابر نور آفتاب، مهم‌ترین و اصلی‌ترین قدم در کنترل این بیماری است.

علل و علائم بروز آلرژی به آفتاب | بهترین متخصص پوست اصفهان

علائم آلرژی به نور خورشید

آگاهی از علائم مشکلات پوستی, علاوه بر اینکه باعث می‌شود بتوانید در صورت بروز مشکلات جزئی، اقدام لازم را انجام دهید، کمک می‌کند نشانه‌های بیماری‌ها و مشکلات جدی نظیر علائم سرطان پوست را در اسرع وقت تشخیص دهید و برای درمان آن به موقع اقدام کنید. در مورد برخی انواع آلرژی خورشیدی نیز سرعت تشخیص علائم مهم است.

پیشنهاد مطالعه
پیشگیری از آسیب ‌های مو

نشانه‌های ظاهری آلرژی به نور خورشید، در شرایط مختلف متفاوت است و همیشه علائم یکسانی ندارد. این تفاوت، به دلایل بروز این بیماری بستگی دارد، اما به طور کلی علائم و نشانه‌های این بیماری عبارت‌اند از:

  • قرمزی پوست
  • خارش یا درد
  • برآمدگی‌های کوچکی که ممکن است با هم ادغام شوند و توده‌های بزرگی را ایجاد کنند
  • پوسته پوسته شدن پوست و ایجاد دلَمه یا خون‌ریزی
  • تاول یا کهیر

معمولاً این علائم و نشانه‌ها بعد از چند دقیقه تا چند ساعت از قرار گرفتن زیر نور آفتاب خود را نشان می‌دهند.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

علت بروز حساسیت پوست به نور خورشید

به طور کلی مشخص نیست که چرا برخی افراد به نور آفتاب آلرژی دارند و برخی دیگر ندارند؛ اما می‌توان گفت تغییراتی که در پوست پس از مواجهه با نور خورشید، ایجاد می‌گردد، باعث تحریک و بروز این نوع آلرژی می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
تغییرات پوست پس از لایه برداری

در واقع سیستم ایمنی بدن، بعضی اجزای پوست را که در مواجهه با نور خورشید تغییر یافته‌اند، به عنوان جسم خارجی شناسایی کرده و سیستم‌های دفاعی بدن را برای مقابله با آن‌ها فعال می‌کند. این واکنش بدن باعث بروز پاسخ آلرژیک و به وجود آمدن بثورات پوستی، تاول‌های ریز و در موارد نادر، انواع دیگری از ضایعات پوستی می‌شود.

با این وجود هنوز دلیل قطعی بروز این واکنش مشخص نیست. البته عوامل ژنتیکی می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند و علاوه بر آن مصرف برخی داروهای خاص، مواجهه با مواد شیمیایی و مبتلا بودن به برخی بیماری‌ها هم می‌توانند باعث حساسیت بیشتر پوست نسبت به نور آفتاب شوند.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

علل و پیشگیری از بروز ماسک حاملگی

علل و علائم آسیب ها و مشکلات ناخن ها

بررسی علل گودی زیر چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *