علل انجام ترماژ پوست چیست؟
12 مرداد

علل انجام ترماژ پوست چیست؟

بررسی علل انجام ترماژ پوست

ترماژ روشی غیرتهاجمی و بدون جراحی است، که باعث سفت شدن پوست و از بین رفتن خطوط می‌شود. این روش بیش از ۲۰ سال است، که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش بر اثر ایجاد حرارت کلاژن‌سازی تحریک شده و پوست ترمیم می‌شود. از مهم‌ترین دلایل افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک می‌توان به کم شدن کلاژن در لایه‌های پوست اشاره کرد. قصد داریم در مطلب امروز که در سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان منتشر شده است به بررسی و مطالعه علل انجام ترماژ پوست خواهیم پرداخت.

آر اف ترماژ چیست؟

آر اف ترماژ در واقع نام دیگر این روش درمانی است. از آن‌جایی که در این روش از فرکانس رادیویی (RF) استفاده می‌شود، به این روش آر اف ترماژ هم می‌گویند. انرژی آر اف باعث تحریک لایه‌های پوست شده و کلاژن‌سازی را تحریک می‌کند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : دلایل رشد موی سفید در کودکان و جوانان

می‌توان از این درمان در قسمت‌های مختلف صورت و بدن استفاده کرد. RF ترماژ باعث لیفت صورت و کانتورینگ می‌شود. گونه‌های افتاده، غبغب، افتادگی پلک، شکم یا بازو با این روش به خوبی برطرف می‌شوند. این درمان همچنین رنگ صورت را شاداب‌تر و درخشان‌تر می‌کند.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست

پوست از سه لایه مجزا تشکیل شده است. لایه سطحی که قابل مشاهده است، اپیدرم نام دارد. در لایه زیرین غنی از کلاژن بوده و درم نامیده می‌شود. لایه سوم زیرجلدی نام دارد، که به آن لایه چربی نیز می‌گویند. در این لایه فیبرهای کلاژن جریان دارند.

کلاژن در این لایه‌ها می‌تواند، بر اثر قرارگرفتن در معرض آفتاب مستقیم، وراثت یا افزایش سن تجزیه شود. با تجزیه کلاژن پوست شروع به افتادگی کرده و چین و چروک ایجاد می‌شود. حتی در شرایطی مانند بارداری، کاهش وزن یا استرس نیز تولید کلاژن کم شده و استحکام این بافت از بین می‌رود.

پیشنهاد مطالعه
بوتاکس برای مردان | فواید و عوارض

برای درمان این مشکل و تولید کلاژن در لایه‌های پوست باید این لایه‌ها به میزان کافی انرژِی دریافت کنند. این انرژی باعث تحریک بافت پوست می‌شود. ترمالیفت یکی از انواع روش‌های جوانسازی پوست بوده، که به تحریک این لایه‌ها کمک می‌کند.

نحوه کار ترماژ

در این روش از فناوری فرکانس رادیویی (RF) به نام ترماکول استفاده می‌شود. این روش از نظر بالینی اثبات شده است. ترمالیفت روشی بدون ایجاد برش بوده و بسیار سریع و آسان انجام می‌شود. برخلاف لیزر، این روش را می‌توان روی پوست‌هایی با طیف رنگ و شرایط مختلف انجام داد و نتیجه گرفت.

در سیستم ترماکول دستگاهی قلم مانند به نام ترماتیپ روی ناحیه مورد نظر قرار گرفته و با هر تماس، انرژی کنترل‌شده RF را به لایه‌های پوست منتقل می‌کند. ترماتیپ حجم زیادی از کلاژن در لایه‌های زیرین پوست را گرم می‌کند. در این حین لایه سطحی پوست خنک شده و محافظت می‌شود. این حرارت باعث می‌شود کلاژن‌های نامنظم به سرعت فعال شده و سفت شوند. با گذشت زمان کلاژن‌های جدید تولید شده و فرآیند جوانسازی پوست تکمیل می‌شود. در نهایت پوست ظاهری کاملا سالم و صاف پیدا می‌کند.

علل انجام ترماژ پوست چیست؟ | متخصص پوست اصفهان

انواع مختلف ترماژ

این روش برای ترمیم و جوانسازی پوست در قسمت‌های مختلف بدن و صورت استفاده می‌شود. در ناحیه صورت می‌توان با این درمان پوست نواحی مانند پیشانی، چشم‌ها، گونه و گردن را ترمیم کرد. از این روش می‌توان برای لیفت صورت و آر اف ترماژ غبغب استفاده کرد.

ترماژ صورت

از ترمالیفت برای سفت شدن و کانتورینگ صورت استفاده می‌شود. با این روش افتادگی در قسمت چانه و گردن تا حدودی از بین رفته و سفت می‌شوند. گونه‌های افتاده به میزان قابل توجهی بهبود پیدا می‌کنند. آر اف ترماژ صورت تا حدودی باعث زاویه سازی صورت نیز می‌شود. همچنین رنگ صورت شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت از پوست در بیماری کرونا COVID-19

ترماژ شکم

از ترماژ علاوه بر صورت برای سفت کردن پوست شل بدن نیز استفاده می‌شود. به ویژه در ناحیه شکم این روش بسیار کاربرد دارد. اگر بیمار بعد از بارداری یا کاهش وزن شدید افتادگی پوست پیدا کرده باشد، متخصص با یک جلسه درمان پوست شکم را سفت و محکم می‌کند. برخی از جراحان زیبایی پس از انجام لیپوساکشن درمان با آر اف ترماژ را توصیه می‌کنند. با ترکیب این دو روش هم چربی شکم از بین رفته و هم پوست این ناحیه صاف می‌شود.

ترماژ پلک

یکی از روش‌های بسیار محبوب برای جوانسازی استفاده از ترماژ پلک است. بیشترین علائم پیری در اطراف چشم‌ها قابل مشاهده است. با رفع افتادگی پلک و چین و چروک‌ها آن می‌توان تغییرات زیادی در ظاهر پوست ایجاد کرد. پوست پلک بسیار نازک بوده و با انرژی RF به خوبی واکنش می‌دهد. این واکنش باعث سفت و صاف شدن پوست این ناحیه می‌شود. افتادگی پلک و پف زیر چشم تا حدودی از بین می‌رود. البته نتیجه حاصل از این درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ترماژ بازو

بسیاری از افراد پس از کاهش وزن شدید دچار افتادگی پوست در نواحی مختلف بدن می‌شوند. یکی از شدیدترین افتادگی‌ها مربوط به بازوها است. همچنین ممکن است، برخی افراد به صورت طبیعی پوست شلی داشته باشند. با استفاده از این روش درمانی در ناحیه بازو می‌توان افتادگی را تا حدی برطرف کرد.

مراحل انجام روش آر اف ترماژ

قبل از RF ترماژ باید تمامی مواد آرایشی و مراقبتی از پوست پاک شوند. متخصص پوست پس از تمیز کردن پوست ناحیه مورد نظر را علامت‌گذاری می‌کند، تا درمان مداوم و یکنواخت صورت گیرد. قبل از شروع درمان یک لایه نازک ژل روی پوست قرار می‌گیرد. این ژل از لایه سطحی محافظت می‌کند.

پوست با استفاده از فرکانس رادیویی تحریک شده و روند بازسازی طبیعی شروع می‌شود. در برخی قسمت‌ها برای دستیابی به نتایج رضایت‌بخش باید از ترماتیپ در چند جلسه استفاده شود. به طور کلی این روش برخلاف بسیاری از روش‌های لیزردرمانی در اکثر بیماران با یک جلسه تکمیل می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
عمل بلفاروپلاستی چیست؟

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر تا به حال لیزر موهای زائد انجام داده باشید، احتمالا مسئول لیزر از شما در مورد احساس درد سوال کرده است. در صورتی که هیچ دردی احساس نکنید، درجه لیزر را کمی بالاتر می‌برد. در این روش درمانی نیز برای دستیابی به نتیجه مطلوب و استفاده از بهترین سطح انرژی دکتر پوست باید از بیمار در مورد احساس پالس‌های الکتریکی سوال کند. میزان انرژی باید در حدی باشد، که بیمار درد شدیدی احساس نکند و در عین حال نتیجه مناسب را از درمان دریافت کند. میزان احساس حرارت با توجه به منطقه تحت درمان متفاوت است. ممکن است، در برخی قسمت‌ها کمی درد حس شود. اما قابل تحمل است.

ترماژ سی پی تی چیست؟

ترماژ سی پی تی نسل سوم دستگاه‌های جوانسازی است. این دستگاه ساخت آمریکا بوده و از FDA تاییدیه دریافت کرده است. در واقع بهترین دستگاه ترماژ دستگاه سی پی تی بوده و نتایج حاصل از لیفت پوست با ترماژ سی پی تی بهتر از دستگاه‌های دیگر است. تیپ‌های مختلفی در دستگاه ترماژ cpt تعبیه شده است. به همین دلیل برای نواحی مختلف بدن و صورت کاربرد دارد. تیپ‌ها در واقع سری‌هایی هستند، که روی دستگاه قرار می‌گیرند. این تیپ‌ها در ابعاد مختلف است. ابعاد بزرگ آن برای رفع افتادگی پوست بدن به ویژه شکم کاربرد دارد. کوچک‌ترین تیپ در ناحیه پلک‌ها استفاده می‌شود.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

عوامل و عوارض بروز زرد زخم

بررسی دلایل بروز خشکی مو

علل و علائم بروز انواع میخچه و پینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *