علت، مراقبت و درمان ترک لب ها
10 تیر

علت، مراقبت و درمان ترک لب ها

بررسی علت، مراقبت و درمان ترک لب ها

شما ممکن است فکر کنید که ترک خوردن لب ها حالتی است که تنها در فصل زمستان اتفاق می افتد. در حالی که در صورت عدم مراقبت و درمان، لب ها ممکن است در هر موقع از سال دچار ترک، زخم و پوسته پوسته شدن گردند. لب ها فاقد غدد تولید کننده چربی هستند و تقریبا همیشه در معرض عناصر محیطی قرار دارند. بنابراین باید بدانیم که مراقبت از لب ها همیشه ضروری خواهد بود. در مقاله امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به مطالعه علت، مراقبت و درمان ترک لب ها می پردازیم.

اقدامات حیاتی برای مراقبت از لب ها

استفاده از بالم لب

یک بالم لب خوب از پوست ظریف لب های شما در مقابل عناصر محیطی محافظت می کند. بالمی را انتخاب کنید که حاوی مقدار زیادی نرم کننده باشد. ترکیبات بالم را برای داشتن پترولاتوم که رطوبت را تامین می کند و دایمتیکون که موجب ترمیم ترک ها و شکاف ها در لب های خشک می شود چک کنید. پماد های لب نیز انتخاب های مناسبی هستند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : روش های درمان موضعی اگزما

استفاده سریع و مداوم از محافظ لب

قبل از استفاده از مواد آرایشی بر روی لب، از بالم یا پماد لب استفاده کنید. برای محافظت بیشتر از لب ها، به طور مرتب از ترکیبات محافظ لب استفاده کنید. برای راحتی در استفاده از پماد لب، می تواند یک تیوب را در منزل، محل کار و یا ماشین خود داشته باشید.
محافظت از لب ها در محیط خارج از خانه

پیشنهاد مطالعه
روتین مراقبت از پوست آقایان | بخش اول

همان طور که دست ها و پاهای خود را زمانی که دمای هوا پایین است می پوشانید، لب های خود را نیز از هوای سرد محافظت کنید. زمانی که در هوای سرد به بیرون از خانه می روید از یک شال یا ماسک برای پوشاندن لب ها و دهان خود استفاده کنید. بالم لب مناسبی را برای حفاظت از خورشید در تمام طول سال انتخاب کنید.

آب و رطوبت کافی برای لب ها

فاکتور های داخلی و خارجی می توانند موجب خشکی لب های شما شوند. برای مرطوب نگه داشتن لب ها چه می کنید؟

آب بنوشید

نوشیدن آب فراوان می تواند با دهیدراتاسیون و در نتیجه ترک خوردن لب ها پیشگیری کند.

از یک دستگاه مرطوب کننده خانگی استفاده کنید

این دستگاه رطوبت لب ها و به طور کلی پوست شما را تامین می کند. داشتن این دستگاه در خانه و محل کار خصوصا در فصل زمستان بسیار مناسب خواهد بود. آن را در شب برای بازیابی پوست خود در حالی که خواب هستید، استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه
همه چیز درباره لیپوما که نمیدانستید

علت، مراقبت و درمان ترک لب ها | بهترین متخصص پوست اصفهان

لب های خود را با زبان مرطوب نکنید

در حالی که این کار بسیاری از اوقات ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، حرکت دادن زبان بر روی لب ها عملکرد مناسبی برای مرطوب نگه داشتن آن ها نخواهد بود. در حالی که بزاق موجود روی لب ها خشک می شود، رطوبت بیشتری از پوست شما می گیرد. به جای این کار شما می توانید از بالم لب برای تامین رطوبت آن ها استفاده کنید.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

راه های درمان ترک لب ها

لب پوسته پوسته شده خود را گاز نگیرید

پوست روی لب های شما بسیار نازک و ظریف است. دستکاری و کندن این پوست موجب خونریزی و آسیب به آن می شود، بهبودی را کند می کند و موجب تحریک پذیری بیشتر می گردد.

پوسته ها را جدا نکنید

جدا کردن پوسته ها در ترک لب ها، موجب آسیب بیشتر به لب ها می گردد. در عوض می توانید از مقدار زیادی بالم یا پماد لب استفاده کنید و دستگاه مرطوب کننده را به راه بیاندازید.

پیشنهاد مطالعه
علل پیتریازیس آلبا و علائم آن
وضعیت لب های خود را در نظر بگیرید

برخی درمان ها برای ترک لب ها، ممکن است وضعیت را تشدید کنند. مواد موثره ای مانند اوکالیپتوس، منتول و کافور می توانند موجب خشکی لب ها و تحریک آن ها شوند. از تماس با این مواد خودداری کنید خصوصا اگر پوست شما خشک است. اگر شما به روغن ها و مرطوب کننده های گیاهی مانند موم زنبور عسل، روغن درخت قلم، روغن کرچک و روغن سویا حساسیت دارید می توانید از محصولات ژلی با پایه پترولم استفاده کنید.

به متخصص پوست مراجعه کنید

اگر مشکل شما در ترک خوردگی لب ها ادامه دار شد، به متخصص پوست مراجعه کنید. ترک لب ها که علی رغم استفاده از بالم لب، بهبود نمی یابد می تواند نشانه ای از یک عفونت و یا یک مشکل جدی تر مانند سرطان یا شرایط پیش سرطان به نام اکتینیت چیلیتیس باشد.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

اقدامات اولیه بروز تاول

ویروس Molluscum Contagiosum چیست؟

بررسی راه های درمان شوره سر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *