روش های جوانسازی و زیبایی صورت
25 شهریور

روش های جوانسازی و زیبایی صورت

بررسی روش های جوانسازی و زیبایی صورت

صورت به عنوان بخش تاثیرگذاری بر زیبایی فرد شناخته می شود که با گذشت زمان دچار تغییراتی همچون کشیدگی و افتادگی پوست و ایجاد چین وچروک می گردد. همین مسئله افراد را ترغیب می کند تا به دنبال راهکارهایی برای بازیابی ظاهر دوران جوانی خود باشند و اثرات افزایش سن را از صورت خود کاهش دهند. در این مطلب از سایت دکتر ابوالفضل جویا بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر روش های جوانسازی و زیبایی صورت را مورد بررسی قرار می دهیم.

تزریق بوتاکس :

تزریق بوتاکس، روشی شناخته شده و معمول است که استقبال زیادی از آن شده است. بوتاکس در حقیقت روشی است که در آن با استفاده از سم میکروبی که موجب بوتولیسم می شود، عضلات صورت بصورت موقتی فلج می شوند. این سم می تواند ارتباط عصب با عضله را مسدود کند و از رسیدن پیام عصبی به عضله جلوگیری کند.

در نتیجه عضله بدون پیام عصبی، تحرکی نخواهدداشت و به اصطلاح فلج خواهدشد. امروزه شکل های مختلفی از این سم بصورت تجاری تولید می شوند و در پزشکی زیبایی به کار برده می شوند. تزریق بوتاکس برای از بین بردن چروک هایی در صورت مناسب است که هنگام حرکت عضلات صورت، مثلا هنگام حرف زدن، خندیدن، اخم و یا عصبانیت ایجاد می شوند. با تزریق بوتاکس به عضله ی موجود در محل ایجاد چین پوستی، این عضله بصورت موقت از کار می افتد بنابراین در هنگام حرکت سایر عضلات نمی تواند موجب ایجاد چروک در صورت شود.

تزریق ژل :

ژل ها در دسته ی فیلرها یا پرکننده ها قرار دارند. تزریق ژل بیشتر برای رفع سیاهی، فرورفتگی و گودی زیر چشم، چروک های ریز و شیارهای پوستی که بخاطر افزایش سن ایجادشده اند بکار می رود. تزریق این مواد به زیر پوست باعث می شود تا آنها حجم از دست رفته ی خود را باز یابند. معمولا تزریق ژل زیر چشم می تواند تمام مشکلات مربوط به اطراف چشم را حل کند. این مسئله در مورد سایر تزریقات ژل صادق نیست. پرکاربردترین ژل استفاده شده هیالورونیک اسید است. ژل ها علاوه بر اطراف چشم، در سایر قسمت های صورت نیز استفاده می شوند. معمولا این روش تاثیر خود را به مدت 6 تا 12 ماه حفظ خواهدکرد. البته این زمان به نوع ژل، محل تزریق و شرایط فرد نیز بستگی دارد و گاهی حتی تا 5 سال نیز اثرات ژل ها و فیلرها باقی می مانند.

پیشنهاد مطالعه
فواید مزوتراپی برای برطرف کردن لک صورت

تزریق چربی :

چربی نیز در دسته ی فیلرها یا پرکننده ها قرار دارد. در این روش ابتدا به یک جراحی نیاز است تا مقداری از چربی اضافی از بدن خود فرد جدا گردد. این چربی پس از جداسازی با روش های آزمایشگاهی تخلیص شده و تغییر می یابد. پس از ایجاد چربی مناسب، این چربی به محل موردنظر در صورت پیوند زده می شود. بافت چربی به دلیل اینکه حاوی سلول های بنیادی است تاثیر طولانی مدتی دارد بطوری که حدود نصف چربی تزریق شده بصورت دائمی در محل تزریق حفظ می شوند و نصف دیگر نیز طی 3 تا 6 ماه جذب بدن می شوند. برای از بین بردن چین و چروک اطراف چشم، تزریق چربی یک راهکار موفق و در عین حال موقتی است.

موارد نیاز به تخلیه و ترمیم ژل تزریق شده | بهترین متخصص ژل و بوتاکس

لیزر :

لیزر نوری با طول موج مشخص و تک رنگ است. انواع مختلف لیزرها در جراحی های زیبایی به کار می روند که اصلی ترین تفاوت آنها در طول موج آنهاست. از لیزرهای مختلف بنا به طول موج خود در شرایط ویژه ای استفاده می شود، بنابراین لیزرها برای اهداف زیبایی مختلفی کاربرد دارند. انواعی از لیزرها برای از بین بردن خطوط پوستی و چین وچروک صورت و اطراف چشم استفاده می شوند. کاربرد دیگر لیزرها ایجاد آسیب کنترل شده در پوست است. این آسیب کنترل شده موجب تحریک سلول ها به تولید کلاژن می شود. کلاژن پروتئینی است که افزایش تولید آن توسط سلول ها به سفتی پوست و یکنواختی سطح آن منجر می شود.

پیشنهاد مطالعه
مزایا و معایب تزریق چربی

علاوه بر نقش لیزرها در ایجاد پوست صاف، از سایر کاربردهای لیزرها در زیبایی صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بین بردن رنگدانه های اضافی پوست
  • از بین بردن رد تتوهای پوستی
  • از بین بردن موهای زائد
  • از بین بردن خال ها و آکنه ها

هایفو :

هایفو (HIFU: High-intensity focused ultrasound) روشی نسبتا جدید در جراحی های زیبایی به شمار می رود. روش هایفو ابتدا برای درمان تومورها استفاده می شده است. این روش اولین بار در سال 2008 میلادی پا به پزشکی زیبایی باز کرد. روش هایفو امیدی برای جایگزینی با جراحی لیفت صورت نیز به شمار می رود. در این روش با استفاده از انرژی امواج فراصوتی، سلول هایی که دقیقا در زیر سطح پوست قرار دارند مورد هدف قرار می گیرند.

این تابش امواج فراصوتی باعث افزایش سریع دما در محل تابش می شود. دمای بالا به تدریج باعث آسیب سلول ها می گردد. آسیب تدریجی سلول ها آنها را تحریک می کند تا کلاژن بیشتری تولید کنند و این کلاژن بیشتر به تدریج باعث می شود تا سطح سلول ها صاف و یکنواخت گردد و چین وچروک پوست از بین برود. این روش می تواند خطوط مختلف موجود در صورت و اطراف چشم را از بین ببرد و ظاهری جوان تر ایجاد کند.

آر اف فرکشنال (RF) :

این روش بر اساس امواج رادیویی (RadioFrequency) است و مانند روش هایفو و لیزری بر اساس تحریک سلول ها به تولید کلاژن و سایر پروتئین های مرتبط با استحکام پوست عمل می کند. همانند روش هایفو، پس از تابش امواج رادیویی دمای سلول ها بالا رفته و تحریک به تولید کلاژن بیشتر می شوند. این روش نیم تا یک ونیم ساعت به طول می انجامد و اثرات آن حداقل 6 ماه باقی می ماند. از این روش برای از بین بردن موقتی چین وچروک اطراف چشم و خط لبخند می توان استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه
علت‌های پف زیر چشم

دکتر ابوالفضل جویا ، بهترین متخصص ژل و بوتاکس را در اینستاگرام دنبال کنید

لیفت صورت (Face lift) :

جراحی ریتدکتومی (Rhytidectomy) که بعنوان لیفت صورت نیز شناخته می شود نوعی جراحی زیبایی است که هدف آن برداشتن چربی اضافی صورت، سفت کردن عضلات شل صورت و کشیدن پوست سطح صورت است. این جراحی می تواند ظاهر صورت را صاف و متعادل گرداند. این جراحی بر روی صورت، گردن یا هر دو انجام می شود. در طی این جراحی، ابتدا پوست و چربی از هم جدا شده و معمولا چربی دور انداخته می شود، سپس پوست به حد مناسب کشیده می شود و اضافی آن برش داده شده و برش های ایجادشده با بخیه بسته می شوند.

جراحی لیفت پیشانی و ابرو :

این جراحی نیز مانند جراحی لیفت صورت است با این تفاوت که در این جراحی تنها پوست پیشانی تحت تاثیر قرار می گیرد و در صورتی که چین وچروک یا افتادگی پوست در سایر قسمت های صورت وجود داشته باشد دچار تغییر نمی شود. این جراحی برای رفع افتادگی ابرو و نیز شیارهای پوستی عمیق در بین دو ابرو به کار می رود. لیفت پیشانی مى تواند همراه با جراحی لیفت صورت صورت می گیرد.

جراحی پلک :

با افزایش سن، ممکن است ساختار پلک دچار کشیدگی و افتادگی شود. جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی پلک می تواند این مشکل را برطرف کند. در طی این جراحی، پوست اضافی که موجب سنگینی و افتادگی پلک شده است برداشته می شود. در صورتی که عضلات پلک نیز از محل خود جابجا شده باشند به محل طبیعی خود بازگردانده می شوند تا پلک ساختار طبیعی خود را بگیرد. این نوع جراحی هم بر روی پلک بالا و هم پلک پایین می تواند انجام بگیرد.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا 


مطالعه بیشتر:

آشنایی با تزریق چربی به پشت دست

اثرات تزریق چربی بر پوست

کاربردها و مزایای تزریق فیلر صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *