دلایل کاهش سرعت رشد ریش
22 مهر

دلایل کاهش سرعت رشد ریش

بررسی دلایل کاهش سرعت رشد ریش

در برخی از مردان، با گذشت یک یا دو ماه، ریش آنها به میزان قابل توجهی رشد می‌کند. با این حال، در برخی از افراد، رشد ریش بسیار اندک است. دانستن اینکه چرا برخی از ریش‌ها سریع رشد می‌کنند و برخی دیگر به کندی رویش می‌یابند، ممکن است به شما در درک بهتر شرایط رشد موهای صورت و شاید حتی تسریع سرعت رشد آنها کمک قابل توجهی کند. در ادامه این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس به مطالعه و بررسی دلایل کاهش سرعت رشد ریش خواهیم پرداخت.

شایع ترین علل کندی ریش در مردان

از جمله علل احتمالی کاهش سرعت رویش ریش، عبارت‌اند از؛

مصرف رژیم غذایی ناکافی و نامناسب

رشد موهای صورت یک فرآیند نیازمند به مصرف انرژی است. به عبارت دیگر، برای جوانه زدن موها از صورت، مقدار زیادی کالری (انرژی) لازم است. به خصوص اگر می‌خواهید موهای صورتتان سریع رشد کنند، باید انرژی کافی برای رویش مو وجود داشته باشد.

علاوه بر این، هورمون‌هایی که میزان رشد موهای صورت شما را تنظیم می‌کنند، در صورتی که از یک «رژیم غذایی مناسب برای حفظ تناسب اندام» با کالری بسیار کم استفاده می‌کنید و گرسنگی می‌کشید، ممکن است کاهش یابد. براساس نتایج یک مطالعه طولانی ۷ ساله، مردانی را که رژیم‌های غذایی کم کالری (با محدودیت کالری) مصرف می‌کردند، بررسی و آن‌ها را با مردانی که به طور معمول میزان کافی غذا می‌خوردند (با کالری سر‌به‌سر یا مقدار مازاد انرژی) مقایسه کرد.

نتایج این مطالعه نشان داد که در مردانی که کمتر غذا می‌خورند، نسبت به مردانی که به طور معمول مانند سایر افراد عادی، به میزان کافی غذا می‌خورند، سطح تستوسترون به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر است. از آنجایی که تستوسترون هورمون کلیدی برای تنظیم سرعت رشد ریش شما است، باید بدانید که کم خوردن می‌تواند سرعت رشد موهای صورت شما را کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه
پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوییچ

مطالعه بیشتر : علل و علائم بروز انوع مختلف تاول دست

عدم دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم

بیشتر فعالیت‌های بدن انسان به وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی به عنوان فاکتورهای آنزیمی نیاز دارد. رشد ریش و تولید هورمون‌هایی که برای رویش مو در صورت ضروری هستند، از جمله این موارد‌ اند. اگر رژیم غذایی مصرفی شما فاقد ویتامین‌های محلول در چربی A، E، D و K2 باشد، باید انتظار این مسئله را داشته باشید که ریش شما کند‌تر رشد کند.

البته همین امر در مورد ویتامین‌های B کمپلکس (و به ویژه بیوتین که برای رشد موهای صورت مهم است) صدق می‌کند. ‌ناگفته نماند که روی، بور، منیزیم، کلسیم، سلنیوم و تعدادی دیگر از مواد مغذی که بدن شما برای حفظ میزان تولید طبیعی هورمون های رشد ریش از آنها استفاده می‌کند نیز بسیار مهم‌اند.

خوشبختانه اطمینان از دریافت ریزمغذی های لازم اصلاً کار سختی نیست. به طوری که اگر ریش شما به علت وجود یک کمبود غذایی ساده در رژیم غذایی به کندی رشد می‌کند، فقط با مصرف یک رژیم غذایی متعادل پر از غذاهای مورد‌نیاز و شاید مصرف یک مکمل مولتی ویتامین، بتوان سرعت رشد موهای صورت را افزایش داد. برای تکمیل رژیم غذایی، نیاز نیست ویتامین‌های خاصی را مصرف کنید. مصرف مکمل مولتی ویتامین می‌تواند برای شما مفید و کافی باشد.

اثر تغییرات سطح هورمون‌ها بر کاهش سرعت رویش ریش

ریش دارای موهای آندروژنی است و رشد آن توسط دو هورمون کلیدی مردانه تحریک و تنظیم می‌شود. تستوسترون (T) و دی هیدروتستوسترون (DHT)، نام این دو هورمون مردانه کلیدی است. به طور خاص، T فولیکول ها را پر می‌کند و DHT مسئول رشد خطی موها است.

اگر رشد ریش شما به طور ناگهانی متوقف شده است یا به تازگی، بسیار کند رشد می‌کند، یکی از علل محتمل بروز این حالت، این مورد است که سطح T، DHT یا هر دو در بدن شما کاهش پیدا کرده است. علل مختلفی می‌توانند باعث شوند که سطح این دو هورمون در بدن شما کاهش پیدا کند. از جمله اینکه برخی از اساسی‌ترین علل، شامل موارد زیر است:

  • عدم تحرک
  • افزایش سن
  • افزایش وزن
  • کمبود خواب
  • رژیم غذایی نامناسب
  • کمبود ویتامین و مواد معدنی و غیره
پیشنهاد مطالعه
پاسخ به ده پرسش رايج در مورد پوست و مو

بهترین تزریق بوتاکس اصفهان, بهترین تزریق ژل اصفهان, بهترین متخصص پوست اصفهان, بهترین متخصص پوست در اصفهان, بهترین متخصص پوست لیزر و زیبایی, بهترین متخصص پوست مو زیبایی در اصفهان, بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر, بهترین متخصص زیبایی اصفهان, بهترین متخصص ژل و بوتاکس, دکتر جویا, متخصص پوست اصفهان, متخصص پوست و مو اصفهان

رسیدن ریش به طول نهایی خود

اگر ریش بلندی گذاشته‌اید، ممکن است در برخی مواقع به نظر برسد که سرعت رشد آن کند یا رشد آن به طور کامل متوقف شده‌است. این وضعیت به علت رسیدن طول ریش به طول نهایی خود ایجاد می‌شود. پاسخ این سوال که این حالت چگونه اتفاق می‌افتد ساده است.

در هر زمان معینی از روز، اکثر موهای ریش در مرحله رشد آناژن (که به طور متوسط ۲ تا ۶ سال طول می‌کشد) رشد می‌کنند. هنگامی که فاز آناژن به پایان می‌رسد، مو به فاز استراحت کاتاژن و سپس به فاز تلوژن وارد می‌شود که در نهایت دچار ریزش می‌شود.

سپس فولیکول مو «بازنشانی» می‌شود و دوباره از مرحله آناژن جدید شروع به رشد می‌کند. در واقع یک موی جدید شروع به تقسیم و رشد از آن فولیکول می‌کند. وقتی ریش شما واقعا بلند است و بسیاری از موها به پایان فاز آناژن خود نزدیک می‌شوند، ممکن است به نظر برسد که رشد ریش شما متوقف یا کند شده‌است.

بنابراین اساساً هر یک از موهای صورت شما، طول عمر بالقوه‌ای بین دو تا شش سال دارند و با ریزش موهای قدیمی، این چرخه با شروع رشد موهای جدید تکرار می‌شود.

مراقبت تهاجمی از ریش

مسائل زیادی وجود دارند که ممکن است به ریش افراد آسیب برسانند و سرعت رشد طبیعی آن را سرکوب کنند. اکثر پسرها بدون اینکه بدانند این کارها را انجام می‌دهند. مردانی که ریش فرفری دارند، ممکن است از سشوار بر روی ریش خود استفاده کنند. اما اگر این کار را با حرارت زیاد، روی ریش ۱۰۰% مرطوب و یا از نزدیک انجام دهند، آسیب ساختاری زیادی به فولیکول ها و ریش وارد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
مدیریت و پیشگیری از شیلیت زاویه ای

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

علاوه براین، مردانی که از صاف‌کننده‌های ریش استفاده می‌کنند نیز در صورت استفاده زیاد از برس گرم‌کن، اتوهای مینی و غیره، با حرارت خیلی زیاد و بدون استفاده از اسپری‌های محافظت کننده در برابر حرارت، می‌توانند به شدت به ریش خود آسیب برسانند. این وضعیت، به پتانسیل رشد آنها آسیب می‌رساند.

علاوه براین، بسیاری از مردان نمی‌دانند که کرم‌های صاف‌کننده ریش با شکستن پیوندهای کراتین در الیاف موهای صورت عمل می‌کنند و باعث وارد شدن آسیب ساختاری شدید می‌شوند. این موارد، جزو شایع ترین روش‌های آسیب دیدن ساختار موهای صورت هستند. با این حال، موارد دیگری نیز می‌توانند باعث ایجاد این آسیب‌ها شوند. از جمله این موارد، عبارت‌اند از:

شانه کردن بیش از حد ریش

  • استفاده بیش از حد از محصولات مربوط به ریش و مسدود‌ کردن منافذ پوست
  • شستن بیش از حد ریش که تمام روغن‌های طبیعی موجود در ساختار مو را از بین می‌برد.
    اگر گمان می‌کنید که ریش‌های بلند و مردانه، می‌توانند در برابر فشار‌های مکانیکی مقاومت داشته باشند، باید بدانید که موهای صورت جزو ساختار‌های آسیب پذیر به حساب می‌آیند‌. اگر در نگهداری از ریش خوب عمل نکنید و گمان کنید که موهای صورت در برابر شرایط نامساعد مقاوم هستند، به زودی شاهد کاهش کیفیت و سرعت رشد آنها خواهید بود‌.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

علل و علائم بروز خشکی لب

مزیت درمان های طبیعی برای مو

آنچه از رشد دوباره ناخن پا باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *