دلایل و علائم ریزش ریش و موی صورت
2 شهریور

دلایل و علائم ریزش ریش و موی صورت

بررسی دلایل و علائم ریزش ریش و موی صورت

درست مانند موهای سر، موهای ریش و سبیل هم دارای یک چرخه طبیعی رشد است. چرخه‌ی رشد موهای ریش هم دقیقا مانند مراحل رشد موهای سر شامل سه‌فاز آناژن (مرحله اول رشد موهای صورت)، فاز کاتاژن (مرحله گذار غیرفعال) و فاز تلوژن است که عموما ریزش طبیعی ریش‌ها در این مرحله است. می خواهیم تا در ادامه این مقاله از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به بررسی دلایل و علائم ریزش ریش و موی صورت بپردازیم.

فاز آناژن معمولا دو سال طول می‌کشد. بااین‌حال فاز کاتاژن و تلوژن کمی کوتاه‌ترند. بر خلاف چرخه رشد موهای سر، این دوره‌های رشد موی صورت بسیار کوتاه‌تر است. هر یک از تارهای موی صورت در یکی از این فازها به سر می‌برند. حال بسته به الگوی ریزش ریش، نشانه‌های متفاوتی ممکن است در هر یک از این فازهای رشدی بروز کند. اگر تمام موهای صورت در فاز تلوژن باشند، همه آنها دچار ریزش می‌شوند که این ریزش بخشی از چرخه طبیعی رشد آنهاست.

علل ریزش موی صورت آقایان

دلایل بسیار متعددی را می‌توان برای ریزش موی صورت آقایان در نظر گرفت. یکی از علل ریزش مو در مردان ایجاد لکه‌های طاسی یا لکه‌های روش ریش، آلوپسی است. آلوپسی باربا یکی از این موارد است. این آلوپسی در واقع نوعی از آلوپسی آره آتا است. آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی است و می‌تواند باعث ریزش مو در مردان، از جمله ریزش موهای صورت آنها شود.

معمولا الگوی طاسی آلوپسی آره آتا در کودکی در افراد ظاهر می‌شود. این حالت از ریزش مو، یک بیماری مسری نیست. در این شرایط سیستم دفاع طبیعی بدن علیه فولیکول‌های مو فعال‌شده و با حمله به آنها موجب ریزش موها خواهد شد. این حالت ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر شود. درصورتی‌که آلوپسی آره آتا ریش‌ها را تحت تأثیر قرار داده و موجب ریزش ریش در مردان شود، به آن آلوپسی باربا گفته می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
نتایج درمان رادیوفرکانسی چه مدت طول می‌کشد؟

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : نکات مراقبتی مو در تابستان

جوش‌های صورت و آلودگی پوستی نیز علت ریزش ریش در مردان است. درماتوفیتوز دلیل مهم دیگر ریزش موی صورت در مردان است. قارچ‌ها می‌توانند با ایجاد Ringworm در صورت، یک عفونت پوستی بسیار شایع را ایجاد کنند که ریزش ریش و سبیل هم یکی از عوارض این بیماری است. این حالت از ریزش ریش در مردان حالت مسری دارد و می‌تواند از طریق حوله، مسواک، برس مو و وسایل مشترک به دیگران انتقال یابد. حتی حیوانات نیز می‌توانند عامل انتقال این عفونت پوستی به انسان باشند.

عدم رعایت بهداشت فردی، اتاق‌خواب مرطوب، عدم استفاده از حوله و روبالشتی های تمیز و آفتاب‌خورده، استفاده از وسایل اصلاح آلوده و غیربهداشتی صورت و شرایط آب‌وهوایی گرم و مرطوب دلایل دیگر ریزش ریش در مردان است.

شیمی‌درمانی دلیل مهم دیگر ریزش موی صورت آقایان است. آلوپسی ناشی از شیمی‌درمانی در آقایان که می‌تواند موجب ریزش موی مردان شود، ممکن است در صورت و روی ریش‌ها اثر بگذارد. ریزش ریش می‌تواند به دنبال پسوریازیس و واکنش‌های آلرژیک پوستی هم اتفاق بیفتد.

دلایل و علائم ریزش ریش و موی صورت | متخصص پوست اصفهان

علائم ریزش ریش

اولین موضوع مهم این است که بر اساس چه نشانه‌ها و علائمی می‌توان ریزش ریش را تشخیص‌داد و متوجه شد موهای صورت در حال ریختن است. به‌صورت‌کلی علائم ریزش ریش تقریبا با علائم ریزش مو در مردان یکی است. ممکن است ریش‌ها به‌صورت دسته‌ای در یک منطقه شروع به ریزش کنند یا الگوی ریزش به‌صورت طاسی و ریزش سکه‌ای ریش باشد.

پیشنهاد مطالعه
بررسی مزایای استفاده از ژل رووفیل

برای مثال در الگوی ریزش موی آلوپسی باربا، الگوی ریزش و نشانه‌های ریزش ریش و سبیل به‌صورت ناگهانی و یک جا اتفاق می‌افتد. لکه‌های طاسی ممکن است در تکه‌های دایره‌ای‌شکل کوچک (ریزش سکه‌ای ریش) ایجاد شوند. در ادامه با ازدست‌دادن بیشتر موها، این دایره بزرگ‌تر هم می‌شود. در مواردی این دایره‌های سکه‌ای شکل، با هم هم‌پوشانی پیدا می‌کنند.

درست مانند ریزش موهای سر، ریزش موی ریش‌ها هم می‌تواند با سفید شدن ناگهانی موها شروع شود. معمولا موهای سفید در اطراف لبه‌های این دایره‌ها مشاهده می‌شوند. از دیگر نشانه‌های ریزش موی صورت، خارش، جوش، درد، حساس‌شدن، سوزش، التهاب و قرمزی در ناحیه ریزش است. پوست زبر و پوسته‌پوسته هم از دیگر نشانه‌های ریزش موی صورت است. ریزش ریش در جای جوش هم یکی از حالت‌های ریزش موهای صورت است.

رشد موهای عجیب و غریب با الگویی متفاوت، رشد موهایی بسیار باریک در قسمت‌های پایینی صورت و گاهی هم درون دایره‌های طاسی از دیگر نشانه‌های ریزش موی صورت است. ریزش ریش می‌تواند با هر یک از این نشانه‌ها خود را نمایان کند.

نحوه تشخیص ریزش ریش آلوپسی باربا

برای تشخیص آلوپسی باربا باید از پزشک و متخصص پوست و مو کمک گرفت. بر اساس نشانه‌های ریزش ریش در مردان، از جمله ریزش سکه‌ای ریش می‌توان آلوپسی باربا را تشخیص داد. برای تشخیص ممکن است پزشک از تست‌ها و آزمایش‌های تخصصی نیز کمک بگیرد.

پیشنهاد مطالعه
جراحی لاغری بدن و تناسب اندام

برای مثال ممکن است نمونه‌های مو را در زیر میکروسکوپ به‌صورت دقیق بررسی کند. گاهی برای تشخیص آلوپسی باربا به بیوپسی پوست سر یا آزمایش خون نیاز است. حتی باید نشانه‌های یک عفونت یا بیماری زمینه‌ای مانند یک بیماری خودایمنی در فرد بررسی شود.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

حتی بررسی هورمون‌های تیروئید و دنبال‌کردن اختلالات و بیماری‌های غدد تیروئید به همراه تست و بررسی عفونت‌های قارچی هم برای تشخیص ریزش موی صورت مدنظر قرار می‌گیرد. تمام این تست‌ها و آزمایش‌ها می‌توانند برای تشخیص ریزش مو با الگوی ریزش سکه‌ای به متخصص پوست و مو کمک کنند.

پیشگیری از ریزش ریش و سبیل

در بسیاری از مواقع امکان جلوگیری از ریزش ریش و سبیل وجود ندارد و این امر اجتناب‌ناپذیر است. خصوصا در مواردی که ریزش موهای صورت به دلیل یک بیماری زمینه‌ای و خودایمنی اتفاق می‌افتد. بااین‌حال با رعایت برخی موارد می‌توان احتمال ریزش ریش و سبیل را کاهش داد. مواردی زیر می‌تواند در جلوگیری از ریزش ریش و سبیل مؤثر باشد:

  • رعایت بهداشت فردی
  • استفاده از وسایل پوست صورت تمیز و بهداشتی
  • عدم استفاده از حوله و وسایل شخصی مشترک با دیگران
  • درمان عفونت‌های باکتریایی و قارچی پوست صورت.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

بررسی سؤالات متداول مربوط به میخچه و پینه

کنترل و درمان حساسیت به نور خورشید

پرسش هایی متداول در مورد چروک پیشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *