دلایل ریزش سکه ای ریش
15 اسفند

دلایل ریزش سکه ای ریش

بررسی دلایل ریزش سکه ای ریش

محققان علت اصلی بروز ریزش موی سکه ای را نمی دانند. با این حال، بیماری ریزش سکه ای مو بیشتر در افرادی که سابقه خانوادگی سایر بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک یا روماتیسم را دارند، اتفاق می افتد. به همین دلیل است که برخی دانشمندان تصور می کنند که ژنتیک ممکن است در بروز آن نقش داشته باشد. در مطلب امروز سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر دلایل ریزش سکه ای ریش را مورد بررسی قرار می دهیم.

ریزش موی سکه ای یک بیماری خود ایمنی است. هنگامی که سیستم ایمنی بدن سلول های سالم بدن را با مواد خارجی و مهاجم اشتباه بگیرند، وضعیت خود ایمنی ایجاد شده و به اشتباه به سلول های خودی حمله خواهند کرد. معمولاً سیستم ایمنی بدن از بدن شما در برابر مهاجمان خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها دفاع می کند. آنها همچنین بر این باورند که عوامل خاص محیطی منجر به تحریک ریزش سکه ای مو در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند، می شود.

در بعضی از موارد این بیماری ممکن است با دیگر بیماری های خود ایمنی همراه باشد:

  • بیماری تیروئید
  • بیماری پیسی
  • بیماری لوپوس
  • آرتریت روماتوئید
  • کولیت زخمی

علائم ریزش مو سکه ای

ریزش مو گسترده:

با گذر زمان، بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا دچار طاسی می شوند. برخی ممکن است تمام موهای بدن خود را از دست بدهند. این حالت از آلوپسی آره آتا شیوع چندانی ندارد. همچنین ریزش مو نواری موهای پشت سر در آلوپسی آره آتا شایع نیست.

پیشنهاد مطالعه
کدام روش جوانسازی مناسب تر است؟
ریزش مو ناحیه ای:

آلوپسی آره آتا اغلب با ریزش مو سکه ای در یک یا چند ناحیه آغاز می شود. شما ممکن است اولین بار با دیدن موهای ریخته شده بر روی بالش یا در حمام متوجه ریزش موی خود شوید. ریزش مو در آلوپسی آره آتا اغلب در سر اتفاق می افتد؛ اما می تواند ابروها، مژه ها، ریش ها و هر ناحیه ای که مو در آن رشد می کند را درگیر کند.

نازک شدن موها:

در بیشتر موارد مو های اطراف حاشیه نواحی که در اثر آلوپسی آره آتا دچار ریزش مو شده اند نازک می شوند.

بهترین تزریق بوتاکس اصفهان, بهترین تزریق ژل اصفهان, بهترین متخصص پوست اصفهان, بهترین متخصص پوست در اصفهان, بهترین متخصص پوست لیزر و زیبایی, بهترین متخصص پوست مو زیبایی در اصفهان, بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر, بهترین متخصص زیبایی اصفهان, بهترین متخصص ژل و بوتاکس, دکتر جویا, متخصص پوست اصفهان, متخصص پوست و مو اصفهان

انواع ریزش مو سکه ای

  • آلوپسی آره آتا منطقه ای
  • آلوپسی توتالیس (تمام موهای سر می ریزند).
  • آلوپسی یونیورسالیس (تمام موهای بدن می ریزند).

علل ریزش سکه ای ریش آقایان

متخصصان علت اصلی ریزش سکه ای ریش را نمی دانند؛ ولی عوامل زیر می تواند عامل تحریک ریزش سکه ای ریش صورت شود:

بیماریهای خود ایمنی:

ابتلا به بیماری های خودایمنی از جمله پسوریازیس ، دیابت نوع 1، لوپوس و ویتیلیگو احتمال ابتلا به آلوپسی باربارا را افزایش میدهد.

پیشنهاد مطالعه
حذف چربی های صورت در روش لیپولیز
سابقه خانوادگی بیماریهای خود ایمنی:

اگر یکی از اعضای خانواده شما به بیماریهای خودایمنی مبتلا باشد احتمال بروز آلوپسی باربارا در شما افزایش پیدا میکند.

عوامل ژنتیکی:

ریزش سکه ای ریش در مردان بیشتر در افراد مبتلا به آسم، آلرژی یا انواع دیگر آلوپسی یا افرادی که خانواده شان به این مشکلات گرفتار هستند، دیده می شود.

استرس و تروما:

با وجودی که این نظریه هنوز اثبات نشده است؛ ولی محققان فکر میکنند که ریزش سکه ای ریش در مردان میتواند توسط یک عامل محیطی مثل استرس و تروما ایجاد شود.

ریزش ریش ممکن است به شکل ناگهانی در طول چند روز بروز کند یا این اتفاق در طول چند هفته صورت گیرد. لکه‌های ریزش ریش به صورت اشکال مدور ظاهر می‌شوند. در هنگام از دست دادن موی صورت احتمال بروز خارش پوستی و درد در پوست وجود دارد. به طور معمول، پوست قابل مشاهده صیقلی می‌شود، اگرچه ممکن است در لمس، زبر احساس گردد. برخی از افراد دچار سرخی، آزردگی و التهاب در نقاط دچار ریزش می‌شوند. گاهی اوقات احتمال رویش موهای نازک در قسمت انتهایی محدوده دچار ریزش و اطراف آن وجود دارد.

دکتر ابوالفضل جویا بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر را در اینستاگرام دنبال کنید

راه های تشخیص ریزش سکه ای ریش و موی سر

پزشک ممکن است بتواند به سادگی و با نگاه کردن به میزان ریزش موی شما و بررسی چند نمونه از تار مو در زیر میکروسکوپ این بیماری را تشخیص دهد. در ریزش موی سر پزشک شما احتمالاً یک آزمایش نمونه برداری از پوست سر تجویز می کند تا امکان ابتلا به سایر بیماری هایی که باعث ریزش مو می شوند از جمله عفونت های قارچی مانند کینه کاپیتیس را رد کند. اگر پزشک به سایر بیماری های خودایمنی مشکوک باشد، آزمایش خون تجویز می کند.

پیشنهاد مطالعه
بیماری‌های قابل درمان با اسکلروتراپی

نوع آزمایش خون به اختلال خاصی مربوط است که پزشک به آن مشکوک شده است. پزشک احتمالاً آزمایش هایی برای بررسی وجود یک یا چند آنتی بادی غیرطبیعی تجویز می کند. اگر این آنتی بادی ها در خون شما یافت شوند، ممکن است به معنی ابتلا به یک بیماری خودایمنی باشد. بر اساس نتایج آزمایش، امکان دارد پزشک آزمایشات بیشتری برای رد سایر بیماری های احتمالی مثل اختلال تیروئید یا عدم تعادل هورمونی تجویز کند.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

ارتباط آکنه و سندروم تخمدان پلی کیستیک

انواع لیزر برای درمان آکنه

دلایل التهاب و قرمزی گونه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *