داروی فیناسه برای روزاسه و جوش های صورت
9 آبان

داروی فیناسه برای روزاسه و جوش های صورت

تاثیر داروی فیناسه برای روزاسه و جوش های صورت

آیا داروی فیناسه برای روزاسه و جوش های صورت موثر است؟ در این مطلب از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به این سوال پاسخ میدهیم. فیناسه برای روزاسه و جوش های صورت کاربرد دارد و حاوی داروی فعال اسید آزلائیک است. این دارو به گروهی از داروها به نام عوامل ضد آکنه موضعی تعلق دارد. Finacea یک داروی تجویزی با نام تجاری، که برای درمان روزاسه خفیف تا متوسط در بزرگسالان است. به طور خاص، Finacea برای درمان پاپول ها و جوش صورت ناشی از روزاسه مورد تایید FDA است. پاپول ها برآمدگی های قرمز رنگ هستند. این برجستگی ها می توانند یک مرکز چرک ایجاد کنند و به پوسچول تبدیل شوند. با روزاسه، پاپول ها و پوسچول ها می توانند روی گونه ها، بینی و پیشانی ایجاد شوند.

آیا با Finacea روزاسه درمان می شود؟

Finacea روزاسه را درمان نمی کند. در واقع، در حال حاضر هیچ درمان مطمئنی برای این بیماری وجود ندارد. با این حال، Finacea می تواند به کاهش تعداد ضایعات صورت از روزاسه کمک کند. گاهی اوقات، از Finacea برای درمان آکنه استفاده می شود. اما به خاطر داشته باشید که Finacea برای این عارضه تایید نشده است، بنابراین این یک استفاده خارج از برچسب است.

Finacea و Azelex هر دو حاوی یک داروی فعال آزلائیک اسید هستند. با این حال، آنها حاوی مقادیر متفاوتی از این داروی فعال بوده و Azelex برای درمان آکنه تایید شده است. سازمان غذا و دارو (FDA) داروهای تجویزی مانند Finacea را برای درمان برخی شرایط تایید می کند. Finacea برای استفاده در بزرگسالان مبتلا به روزاسه مورد تایید FDA است. به طور خاص، این دارو برای درمان پاپول و پوسچول در بزرگسالان مبتلا به روزاسه خفیف تا متوسط مورد تایید است.

پیشنهاد مطالعه
عوارض لیفت با نخ کدام اند؟

مطالعه بیشتر : علل خارش خال

Finacea همچنین احتمال دارد خارج از برچسب برای سایر بیماری ها استفاده شود. استفاده بدون برچسب زمانی است که دارویی برای درمان یک بیماری مورد تایید و برای درمان یک بیماری دیگر استفاده می شود.

تاثیر  Finacea برای درمان چین و چروک

بر اساس اطلاعات موجود آزلائیک اسید، داروی فعال فیناسه، احتمال دارد برای تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن موثر باشد.با این حال، Finacea معمولا برای این مورد استفاده نمی شود و برای درمان چین و چروک یا پیری پوست تایید نشده است. اما می توان آن را خارج از برچسب برای این اهداف تجویز کرد. (در صورت استفاده خارج از برچسب، دارویی که برای یک بار مصرف تایید شده برای استفاده دیگری که تایید نشده، تجویز می شود.)

اگر می خواهید در مورد درمان چین و چروک یا پیری پوست بیشتر بدانید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند محصولات مناسب را توصیه کنند.

روش های پیشگیری از عوامل بروز جوش دور لب | متخصص پوست اصفهان

سازنده Finacea نوع خاصی از مرطوب کننده را برای استفاده همراه با دارو توصیه نمی کند.

یک مطالعه بالینی به استفاده از انواع مرطوب‌کننده‌ها با اسید آزلائیک، که داروی فعال فیناسه است، پرداخت. در این بررسی مشخص نشد که هیچ مرطوب کننده ای بر نحوه جذب اسید آزلائیک توسط پوست تأثیر زیادی داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه
دلیل ایجاد موهای زائد

این بررسی همچنین نشان داد که می توانید قبل یا بعد از استفاده اسید آزلائیک از مرطوب کننده استفاده کنید. بر اساس زمان استفاده از مرطوب کننده، تفاوتی در میزان جذب دارو وجود نداشت. اگر در مورد استفاده از مرطوب کننده ها با Finacea سؤالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

فیناسه برای آکنه

Finacea برای درمان آکنه مورد تایید FDA نیست . با این حال، هر دو ژل Finacea و Finacea فوم گاهی اوقات برای این بیماری بدون برچسب استفاده می شوند. بررسی ها محدود است، اما یک مطالعه که استفاده از فوم Finacea را مورد بررسی قرار داد، نشان می دهد که این فوم در درمان آکنه موثر است. داروی فعال فیناسه به نام آزلائیک اسید نیز حاوی داروی فعال به نام آزلکس است. برخلاف Finacea، Azelex برای درمان آکنه مورد تایید است. و در حالی که Finacea حاوی 15٪ اسید آزلائیک و Azelex حاوی 20% اسید آزلائیک است. اگر در مورد گزینه های درمانی آکنه سؤالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید. با هم، یک برنامه درمانی را ارائه خواهید کرد که بهترین است.

در هنگام استفاده از Finacea آیا باید از نور خورشید اجتناب کنم؟

سازنده Finacea در مورد پرهیز از نور خورشید هنگام استفاده از این محصول چیزی مشخص نکرده است.با این حال، طبق گفته انجمن ملی روزاسه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک محرک رایج برای شعله ور شدن روزاسه است. (با شعله ور شدن روزاسه، علائم بیماری بدتر می شود.) به خاطر داشته باشید که فیناسه برای درمان روزاسه استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه
دلایل سفید شدن مو

بنابراین اگر قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک محرک برای روزاسه است، باید مطمئن شوید که قبل از بیرون رفتن در مقابل خورشید اقدامات احتیاطی را انجام داده اید. برای مثال، اگر بیرون می روید، استفاده از کرم ضد آفتاب یا کلاه آفتابی می تواند مفید باشد .

اگر در هنگام استفاده از Finacea در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید سؤالی دارید، با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا Finacea یک رتینوئید است؟

فیناسه یک رتینوئید نیست. (رتینوئیدها داروهایی هستند که از ویتامین A ساخته می شوند) در عوض، Finacea حاوی داروی فعال آزلائیک اسید است. این دارو متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان عوامل ضد آکنه موضعی شناخته می شوند.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، استفاده از رتینوئیدها در هنگام شعله ور شدن روزاسه می تواند پوست را تحریک کند. (در طول یک شعله ور شدن، علائم بیماری افزایش می یابد.) با این حال، استفاده از رتینوئیدها پس از شعله ور شدن می تواند به پیشگیری از بروز یک بیماری دیگر کمک کند.

اگر می خواهید در مورد استفاده از رتینوئیدها برای روزاسه بیشتر بدانید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند توصیه کنند که آیا رتینوئید گزینه درمانی خوبی برای بیماری خواهد بود یا خیر.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

درمان پزشکی حفظ خاصیت ارتجاعی پوست

راه های درمان زخم جای کفش

علل خشکی پوست اطراف دهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *