تشخیص و درمان علت ترشح چرک از پوست سر
30 آبان

تشخیص و درمان علت ترشح چرک از پوست سر

چگونگی تشخیص و درمان علت ترشح چرک از پوست سر

علت ترشح چرک از پوست سر هر چه باشد، ممکن است نگران کننده باشد. این ترشحات در اغلب موارد به دلیل زخم های روی پوست سر رخ می دهد. هنگامی که این زخم ها تحریک و یا عفونی می شوند، مایعات شفاف شروع به ترشح از این زخم ها می کند. اگر پوست سر شما دارای ترشح است، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. پزشک نوع زخم را تعیین کرده و درمان های لازم را انجام می دهد. مشکلات پوست سر در میان افراد نسبتا شایع است. بسته به نوع بیماری و عوارض جانبی ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. در ادامه این مطلب از سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس به بررسی تشخیص و درمان علت ترشح چرک از پوست سر میپردازیم.

زخم ها به دلایل زیادی می توانند روی پوست سر ظاهر شوند. پسوریازیس یا اگزما از شایع ترین زخم های پوستی در افراد هستند. این زخم ها علائم مختلفی دارند و اغلب با درد، خارش و تحریک پوست همراه هستند. با این حال، تراوش کردن مایعات از پوست سر در برخی موارد ممکن است به معنای ابتلا به بیماری های شدیدتر باشد.

مایعی که از پوست سر ترشح می شود ممکن است شفاف یا کدر باشد. برخی از افراد ممکن است ترشحات زرد رنگ از پوست سر را نیز تجربه کنند. صرف نظر از رنگ ترشحات، درمان زخم یا بیماری که باعث تراوش می شود، کلید بهبودی است. همچنین رنگ ترشحات می تواند تا حد زیادی در تشخیص نوع بیماری و یا شدت عفونت به پزشک کمک کند.

اگر خروج مایعات شفاف از پوست سر شما را نگران کرده است، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است به علائم بیماری دقت کنید. مراجعه به پزشک و تشخیص به موقع بیماری به این معنی است که می توانید برنامه های درمانی لازم را شروع کنید.

مطالعه بیشتر : علل شوره سر مرطوب چیست؟

علت ترشح مایع یا چرک از پوست سر

در این متن به دلایل مختلف ترشح مایعات از پوست سر پرداخته می شود. ترشح پوست سر معمولاً ناشی از زخم های پوسته پوسته سر است. متأسفانه، زخم ها به دلایل مختلف می توانند روی سر شما ظاهر شوند. شناخت علائم بیشتر می تواند در کاهش علائم بیماری و یا درمان کامل آن به شما کمک کند.

پیشنهاد مطالعه
مقایسه پسوریازیس پوست سر با شوره سر

در برخی موارد بیماری های پوست سر قابل درمان نیستند و یا درمان بسیار دشواری دارند. اما، اکثر این بیماری ها را می توان با استفاده از محصولات مختلف بهداشتی مدیریت کرد. وقتی علائم بیماری کنترل می شوند، فرایند درمان بسیار سریع تر پیش می رود. افرادی که دچار زخم های پوسته ریزی سر هستند به مراقبت های بیشتر و دقیق تری نیاز دارند.

خطرات ترشح زخم های پوست سر

گاهی ممکن است مایعی که از زخم‌های روی پوست سر شما ترشح می شود، همراه با ایجاد درد و تحریک باشد. این ترشحات باعث خاراندن بیشتر سرتان می شود. از سویی دیگر خارش بیش از حد با آسیب های بیشتر به پوست سر همراه است. به غیر از درد، علائم دیگری نیز وجود دارند که برای تشخیص بیماری باید در نظر گرفت.

در اکثر افراد، پوست سر با موهای ضخیم و متراکم پوشیده شده است. در حالی که داشتن موهای پرپشت و سالم خوب است، اما این موها در افرادی که با بیماری ها و زخم های پوست سر سروکار دارند، تشخیص بیماری مشکل ساز می شود. موهای شما اجازه نمی دهند هوا و اکسیژن لازم به به پوست سر برسد. موی زیاد و پرپشت زمینه مناسب را فراهم می کند که مواد مضر مانند خاک و عرق به راحتی روی پوست سر جمع شوند. هنگامی که پوست سر مایعاتی را ترشح می کند، مواد مضر روی پوست سر جمع می شوند و به ساقه فولیکول های مو آسیب می رسانند.

تشخیص علل و علائم شوره سر | بهترین متخصص پوست اصفهان

همانطور که ترشحات پوست سر مواد مضر را جمع می کند و در سراسر پوست سر پخش می شود، ممکن است حاوی عوامل عفونی نیز باشد. سپس ترشحات حاوی گرد و غبار و کثیفی بر روی پوست سر خشک می شود و به تدریج شروع به پوسته ریزی می کند. پوسته پوسته شدن پوست سر می تواند منجر به خارش و ناراحتی بیشتر شود. در اثر این ترشحات ممکن است زخم های جدید و دردناک نیز ایجاد شوند. خروج ترشحات از زخم های پوست سر لزوما بیش از هر علامت دیگری مشکل ساز نیست. اما، اگر مایع در سایر نواحی پوست سر نفوذ کند، می توانند باعث بدتر شدن بیماری های پوست سر شوند.

پیشنهاد مطالعه
درمان تیرگی پوست با لیزر كیوسویچ

تشخیص میزان خطر بیماری پوست سر

بیماری هایی که در اینجا ذکر شد باعث ترشحات پوست سر می شوند. همچنین اغلب این بیماری ها با علائم ناخوشایندی مانند درد، خارش و التهاب همراه هستند. اما، با مراجعه به موقع به پزشک و مدیریت صحیح علائم، اکثر بیماری ها درمان می شوند و معمولا نمی توانند مشکلات دائمی را برای شما ایجاد کنند. تنها نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که برای تشخیص به موقع بیماری باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

موارد نادری وجود دارد که در آن ابتلا به برخی بیماری ها می توانند باعث بروز مشکلات جدی تری در سلامت شما شوند. این وضعیت معمولا زمانی رخ می دهد بیماری ها به درستی درمان نمی شوند. برخی افراد تا زمانی که بیماری شدید نشود متوجه علائم نمی شوند. بنابراین اگر هر یک از علائم زیر را در خود تجربه می کنید، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید:

  • زخم ها حتی با وجود انجام درمان های لازم بهبود نمی یابند.
  • اندازه، شکل یا رنگ زخم ها به طرز محسوسی تغییر کرده است.
  • به نظر می رسد که زخم ها به سرعت در حال گسترش و عود علائم هستند.

اگر بیماری پوست سر شما تا این حد جدی است، احتمالاً به مراقبت های پزشکی نیاز خواهید داشت. استفاده از گزینه‌های درمانی مختلف ممکن است تسکین موقتی ایجاد کند، اما، این وضعیت احتمالاً به خودی خود از بین نخواهد رفت. احتمالا تسکین دردی که پیدا می‌کنید ً به سرعت از بین می‌رود و میل به خارش باز خواهد گشت.

نحوه درمان ترشحات پوست سر

درمان ترشحات پوست سر بستگی به شرایط ایجاد کننده این بیماری دارد. در اغلب موارد، استفاده از محصولات ضد عفونی کننده ها و درمان های ضد التهابی به درمان موثر بیماری کمک می کنند. بیشتر زخم هایی که همراه با ترشح هستند در اثر خارش زیاد و یا خراش پوست سر ایجاد می شوند. این زخم ها اغلب دردناک و همراه با ترشحات چرکی هستند.

پیشنهاد مطالعه
پرکننده های پوستی

به خاطر داشته باشید که برای برخی بیماری ها هیچ درمان قطعی وجود ندارد. بهترین کار این است که علائم را مدیریت کنید و آنها را تحت کنترل نگه دارید. استفاده از راهکارهای مختلف برای تسکین پوست سر، تمایل شما را به خارش کاهش می دهد. نادیده گرفتن زخم های دردناک باعث جدی تر شدن بیماری می شود.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر پوست سر شما دارای ترشحات است، احتمالا استفاده از درمان های خانگی در مدیریت علائم به شما کمک می کند. بیماری های مختلفی وجود دارند که می توانند باعث ابتلا به بیماری های پوست سر شوند. بیماری های پوست سر تقریبا جزء بیماری های شایع پوستی هستند. حتی اگر مراقبت های لازم را انجام بدهید و از پوست سر خود به خوبی مراقبت کنید، باز هم از ابتلا به برخی از این بیماری ها مصون نیستید. اطلاع از نحوه درمان یا مدیریت صحیح علائم، کلید مهمی است که تأثیر منفی بیماری بر سلامت شما را کاهش می دهد.

با توجه دقیق به پوست سر، می توانید بسیاری از این بیماری ها را زودتر تشخیص دهید. علائم واضح مانند خارش، پوسته پوسته شدن، خشکی، قرمزی و التهاب را نادیده نگیرید. این علائم ممکن است در ابتدا بی ضرر به نظر برسند، اما بعدها می توانند وضعیت شدیدتری را ایجاد کنند.

بنابراین بهترین کار این است که با مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی در پوست سر خود بلافاصله با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

روش های احیای موهای آسیب دیده

شناسایی و درمان آلوپسی یونیورسالیس

دلایل پارگی مویرگ صورت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *