تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم
28 اسفند

تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم

تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم

چگونگی تزریق بوتاکس

در تزریق بوتاکس از ماده‌ای به نام سم بوتولینوم استفاده می‌شود. این سم در محیط آزمایشگاهی به عنوان داروی پودری تولید می‌گردد.با توجه به اطلاعات سایت دکتر جویا متخصص پوست اصفهان این داروی بسیار قابل اعتماد فقط باید با دوز مناسب و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد. بوتاکس از انتشار ماده استیل‌کولین جلوگیری کرده و انتقال سیگنال عصبی به عضله هدف را مسدود می‌کند. در واقع در این روش بوتاکس به طور موقت مانع از حرکت عضلات شده و چین و چروک از بین می‌رود. در واقع با استفاده از تزریق بوتاکس، عصب‌ها فلج شده و از انقباض عضلات جلوگیری می‌گردد.

بوتاکس با سوزن‌های بسیار نازک به عضله تزریق می‌شود و در همان لحظه تاثیر خود را خواهد گذاشت. به این ترتیب ماهیچه‌ها موقتا فلج شده و چین و چروک روی پوست از بین می‌رود. با تزریق بوتاکس به صورت، علائم پیری مانند چین و چروک دور چشم، کیسه زیر چشم، چین و چروک‌های پیشانی، گونه‌ها، دور لب، گردن و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم از بین می‌روند.

علت بروز چین و چروک‌های اطراف چشم

چین و چروک‌های اطراف چشم و مخصوصا خطوط پنجه کلاغی، یکی از مشکلات رایج در میان خانم‌ها است. معمولا این مشکل در اثر حرکت زیاد عضلات اطراف چشم ایجاد می‌شود. در واقع هنگام ‌گریه یا خندیدن و در نتیجه همزمان  با حرکت عضلات دور چشم، به تدریج چروک‌های ریز در این ناحیه شکل گرفته و در نهایت خطوط پنجه کلاغی ناشی از گسترش چروک‌ها، به وجود می‌آیند. با تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، مانع از عمل انقباض عضلات در این قسمت شده و مشکل حل می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
دلایل جوش زدن صورت ، چانه ، پیشانی و اطراف بینی

بعد از تزریق بوتاکس، بین ۳ تا ۵ روز اثر بوتاکس مشخص می‌شود. بهترین نتیجه برای رفع چین و چروک حداقل دو هفته و گا‌ها بیشتر است. در طی این مدت زمان ممکن است عدم تقارن یا بی‌نظمی هم مشاهده شود. این عدم تقارن کم کم بهبود یافته و به طور متوسط شش ماه باقی می‌ماند. در افرادی که به طور منظم بوتاکس را انجام بدهند، عضلات به تدریج فعالیت خود را کم می‌کنند و پس از چندین جلسه، چین و چروک‌ها و خطوط به شدت کاهش می‌یابند.

درمان خطوط پنجه کلاغی با بوتاکس

نحوه تزریق

 1. بررسی میزان و نوع خطوط پنجه کلاغی
 2. بررسی نوع پوست فرد
 3. انجام آزمایشات لازم
 4. تعیین دوز مشخص از بوتاکس
 5. استریل کردن و بی‌حس کردن دور چشم
 6. تزریق مقدار مشخصی بوتاکس به گوشه خارجی چشم در یک نقطه معین
 7. شل شدن عضله مسئول ایجاد خطوط پنجه کلاغی با مسدود شدن مسیراستیل کولین  در این عضله

بهترین متخصص ژل و بوتاکس

پیشنهاد مطالعه
پیشگیری و درمان بیماری‌های مو

تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم | متخصص پوست اصفهان

علائم خطوط پنجه کلاغی

 1. ایجاد خطوط ریز بین گوشه خارجی چشم و شقیقه
 2. شیوع بالای این نوع چین و چروک در افرادی که در تابش نور فعالیت می‌کنند مانند کشاورزان
 3. ظاهر شدن خطوط پنجه کلاغی در هنگام خندیدن و گریه کردن
 4. ظاهر شدن خطوط پنجه کلاغی دور چشم به صورت ثابت و بدون حرکت دادن عضله با افزایش سن

فواید تزریق بوتاکس

 1. روشی کم تهاجمی با کمترین عوارض
 2. جلوگیری از شدت یافتن خطوط پنجه کلاغی
 3. جوان‌تر شدن و شاداب‌تر شدن پوست اطراف چشم
 4. روشی ایمن و بی‌خطر در صورت مراجعه به متخصص معتبر

ماندگاری تزریق بوتاکس

 1. ماندگاری به طور میانگین بین 4 تا 6 ماه
 2. با توجه به سن فرد و روش‌های مراقبتی می‌تواند بیشتر نیز شود. اما دائمی نمی‌شود.
 3. ظاهر شدن بهترین نتایج حدود دو هفته بعد از تزریق

نکات پس از تزریق بوتاکس به اطراف چشم

معمولا افرادی که به هدف خود از این تزریق نمی‌رسند، یا در انتخاب متخصص و یا در مراقبت از خود در دوره نقاهت اشتباه کرده‌اند. شاید بتوان گفت اهمیت مراقبت در دوره نقاهت، برابر با خود تزریق دارد. پس از تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی، نیاز به مراقبت‌های خاصی دارید.

برای مثال نوشیدن آب فراوان، عدم مصرف الکل، سیگار، مسکن و برخی ویتامین های مختل‌کننده گردش خون تا یک هفته، استراحت مناسب، رژیم غذایی تشکیل شده از پروتئین و سبزیجات تازه، دوری از استخر بعد از تزریق بوتاکس به مدت 48 ساعت و ماساژ ندادن ناحیه تزریق شده و … از مهمترین نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم هستند. معمولا ماساژ پس از تزریق، زمان خاص خود را دارد و نباید بلافاصله پس از بوتاکس، به آن ناحیه دست زد. معمولا در جلسه اولیه با پزشک، این سوالات مطرح می‌شود اما لازم است افراد پیش از وارد شدن به این پروسه، آگاهی‌های لازم و کافی را به دست بیاورند.

پیشنهاد مطالعه
جراحی سرطان پوست چیست؟

میزان ماندگاری تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی

ماندگاری بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی دور چشم می‌تواند از یک انسان به انسان دیگر تفاوت داشته باشد. به طور کلی ماندگاری بوتاکس در خطوط پنجه کلاغی و اطراف چشم بین 4 تا 6 ماه است که بسته به افراد می‌تواند چهار ماه و بسته به یک شخص دیگر، می‎تواند شش ماه باشد. هر چه تعداد تزریق بیشتر شود، ماندگاری هم بیشتر می شود. برای اینکه بوتاکس خطوط پنجه کلاغی دور چشم اثرات خود را برای مدت زمان طولانی‌تری نشان دهد، افراد باید حداقل 5-6 جلسه درمانی شرکت کنند.

بهترین متخصص تزریق چربی و لیپوترانسفر | صفحه اینستاگرام دکتر جویا


مطالعه بیشتر:

نکات شستشوی پوست بعد از تزریق بوتاکس

مصرف کرم بروملین پس از تزریق چربی

نحوه درمان کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *