تاثیر پروبیوتیک ها برای درمان اگزما
6 مهر

تاثیر پروبیوتیک ها برای درمان اگزما

بررسی تاثیر پروبیوتیک ها برای درمان اگزما

اگزما یک بیماری شایع پوستی است که در آن پوست افراد خشک و قرمز رنگ می‌‌‌‌شود و ممکن است بسیار خارش دار باشد. این عارضه، افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار می‌‌‌‌دهد اما در کودکان شایع تر است. برخی از افراد مبتلا به اگزما از پروبیوتیک ها برای مدیریت شرایط خود استفاده می‌‌‌‌کنند. قصد داریم در ادامه این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان به مطالعه و بررسی تاثیر پروبیوتیک ها برای درمان اگزما بپردازیم.

حدود یک سوم افرادی که به اگزما مبتلا هستند گزارش می‌‌‌‌دهند که ۱ تا ۳ ساعت در روز را صرف درمان آن می‌‌‌‌کنند. اگزما می‌‌‌‌تواند کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. در موارد شدید، پوست ممکن است پوسته پوسته شود و خونریزی کند. به این ترتیب، مردم همیشه به دنبال راه های جدیدتری برای درمان این بیماری هستند. برخی از حامیان مواد غذایی مناسب و داروهای طبیعی استفاده از پروبیوتیک ها را به عنوان راهی برای درمان اگزما پیشنهاد می‌‌‌‌کنند.

تاثیر پروبیوتیک ها در درمان اگزما

اگزما یک واکنش سیستم ایمنی است، بنابراین پروبیوتیک ها برای تقویت سیستم ایمنی ممکن است کمک کنند. پروبیوتیک ها فواید دیگری از جمله هضم سالم را ارائه می‌‌‌‌دهند. سایر درمان ها در ترکیب با پروبیوتیک ها بهترین فواید را برای اگزما ارائه می‌‌‌‌دهند.
شواهدی وجود دارد که نشان می‌‌‌‌دهد پروبیوتیک ممکن است به پیشگیری از ابتلا به اگزما در کودکان کمک کند. محققان دریافتند که کودکان مبتلا به بیماری های آلرژیک مانند درماتیت آتوپیک، باکتری های روده ای بسیار متفاوت از کودکان سالم دارند. این بررسی ها نشان می دهد که مصرف مکمل برای بهبود باکتری های روده ممکن است مفید باشد.

مطالعه بیشتر : فواید مصرف قهوه برای پوست و مو

پروبیوتیک ها ممکن است تأثیر مثبتی بر درمان درماتیت آتوپیک داشته باشند. این اثرات به موارد زیر بستگی دارد:

 • دوز
 • زمان مدیریت
 • مدت زمان قرار گرفتن در معرض
 • سویه های خاص پروبیوتیک مورد استفاده

این مطالعه اشاره می‌‌‌‌کند که هنوز شواهد قابل اعتمادی برای حمایت از استفاده از پروبیوتیک ها در درمان اگزما وجود ندارد. بر اساس تحقیقات موجود، متخصصان پزشکی نمی‌‌‌‌توانند با اطمینان بگویند که پروبیوتیک ها یک درمان موثر برای اگزما هستند.

علل استاده از پروبیوتیک ها برای اگزما

انواع مختلفی از اگزما وجود دارد، اما شایع ترین نوع آن درماتیت آتوپیک است. یادگیری علت این امر به ما کمک می‌‌‌‌کند تا بفهمیم چرا برخی از افراد برای درمان آن از پروبیوتیک ها استفاده می‌‌‌‌کنند.

پیشنهاد مطالعه
روش های پیشگیری از عوامل بروز جوش دور لب

اگزما و سیستم ایمنی بدن

درماتیت آتوپیک می‌‌‌‌تواند توسط عوامل محیطی و محرک ها بدتر شود، اما اینها علت اصلی بروز آن نیستند. علت آن یک پاسخ ایمنی معیوب است که باعث می‌‌‌‌شود پوست ملتهب، خشک و ترک خورده شود. از آنجایی که علت پاسخ ایمنی است، افراد ممکن است بپرسند چگونه می‌‌‌‌توانند این مشکل را برطرف کنند. یکی از راه هایی که مردم کشف کرده اند، درمان هایی است که از سیستم ایمنی سالم حمایت می‌‌‌‌کنند، مانند مصرف پروبیوتیک ها.

علل و عوامل انواع اگزما | بهترین متخصص پوست اصفهان

باکتری های سالم و پروبیوتیک ها

تعادل باکتری ها در دستگاه گوارش یکی از عواملی است که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌‌‌‌گذارد. دلیل استفاده بسیاری از افراد از پروبیوتیک ها این است که معتقدند باکتری های سالم روده را افزایش می‌‌‌‌دهند. افرادی که از پروبیوتیک ها برای اگزما استفاده می‌‌‌‌کنند معتقدند که این پروبیوتیک ها سیستم ایمنی را قوی تر می‌‌‌‌کنند. آنها استدلال می‌‌‌‌کنند که با تقویت سیستم ایمنی، افراد می‌‌‌‌توانند با پاسخ ایمنی معیوب که باعث اگزما می‌‌‌‌شود مبارزه کنند.

فواید پروبیوتیک ها

خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک یا مصرف آنها به عنوان مکمل، فواید دیگری برای سلامتی دارد از جمله:

 • بهبود عملکرد گوارشی
 • سیستم ایمنی قوی تر
 • احتمال ابتلا به عفونت های ادراری کمتر است

عملکرد پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری ها و مخمرهای زنده ای هستند که به باکتری های “خوب” روده ما اضافه و از سیستم گوارشی سالم حمایت می‌‌‌‌کنند. برخی از غذاها به طور طبیعی سرشار از پروبیوتیک هستند. غذاهایی از جمله:

 • کفیر
 • ماست
 • پنیر خام
 • کلم ترش
 • شکلات تلخ
 • سرکه سیب

پروبیوتیک ها نیز به عنوان مکمل در دسترس هستند که رایج ترین انواع آن لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم است. باکتری‌های زنده موجود در پروبیوتیک‌ها به دیواره روده می‌چسبند و فضای کمتری برای رشد باکتری‌های نامطلوب یا «بد» باقی می‌گذارند. این باعث تعادل مناسب باکتری ها در سیستم گوارشی می‌‌‌‌شود و عملکرد آن را بهبود می‌‌‌‌بخشد.

درمان اگزما

درمان های دیگری نیز برای اگزما وجود دارد. این شامل موارد زیر است:

 • آنتی هیستامین برای کاهش خارش
 • بانداژ برای بهبود نواحی آسیب دیده
 • کرم های کورتیکواستروئیدی موضعی که تورم و قرمزی را کاهش می‌‌‌‌دهند.
 • نرم کننده ها (مرطوب کننده ها) که می‌‌‌‌توان روزانه از آنها برای جلوگیری از خشکی استفاده کرد.

همچنین تغییراتی در سبک زندگی وجود دارد که افراد می‌‌‌‌توانند برای جلوگیری از تشدید وضعیت خود ایجاد کنند. این شامل:

 • اگر گرما محرک باشد، محیط را خنک نگه دارید.
 • پوشیدن پارچه های طبیعی برای کاهش سوزش پوست
 • پرهیز از هر گونه غذایی که قبلاً باعث تشدید وضعیت شده است.
 • اجتناب از صابون ها، مواد شوینده، لوسیون ها و عطرهایی که به شدت معطر هستند.
پیشنهاد مطالعه
شکاف لب

نحوه استفاده از پروبیوتیک ها برای درمان اگزما

اگر تصمیم دارید پروبیوتیک ها را به رژیم خود اضافه کنید، با پزشک خود صحبت کنید. لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم رایج ترین مکمل ها هستند و فواید بی نظیری دارند. پزشک می‌‌‌‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید کدام نوع یا ترکیب برای شما مناسب است و کجا آن را پیدا کنید.

باکتری لاکتوباسیلوس معمولا در ماست و سایر غذاهای تخمیر شده یافت می‌‌‌‌شود. گفته می‌‌‌‌شود که این باکتری ها به کاهش اسهال کمک می‌‌‌‌کنند و ممکن است برای افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند مفید باشند. باکتری بیفیدوباکتریوم در ماست و برخی دیگر از محصولات لبنی نیز یافت می‌‌‌‌شود.

سایر غذاهای غنی از پروبیوتیک که می‌‌‌‌توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید، عبارتند از:

 • تمپه
 • کفیر
 • میسو
 • کامبوچا
 • پنیر خام
 • سرکه سیب
 • شکلات تلخ

همچنین بهتر است یک مکمل پروبیوتیک بدون نسخه مصرف کنید. اگر چنین کردید، حتماً دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. مصرف مکمل با معده خالی می‌‌‌‌تواند عوارض ایجاد کند، بنابراین همیشه مکمل خود را با غذا مصرف کنید.

عوارض مصرف پروبیوتیک ها

مصرف غذاها و مکمل های غنی از پروبیوتیک به طور کلی بی خطر است. اولین انتخاب شما باید به طور طبیعی و از طریق غذاها باشد. با این حال، اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، قبل از استفاده از مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید:

 • بیماری های روده
 • سایر بیماری های مزمن
 • ضعف سیستم ایمنی بدن

زنان باردار باید در مصرف مکمل های پروبیوتیک احتیاط کنند. نوزادان و کودکان خردسال نباید مکمل های پروبیوتیک مصرف کنند. معمولاً هیچ عارضه جانبی در ارتباط با مصرف غذاها یا نوشیدنی های غنی از پروبیوتیک وجود ندارد. هنگام مصرف مکمل پروبیوتیک برای اولین بار، یا تغییر به مکمل پروبیوتیک جدید، ممکن است در حالی که بدن خود را تنظیم می‌‌‌‌کند، ناراحتی معده یا سایر مشکلات گوارشی مانند گاز، اسهال و یا سوزش سردل را تجربه کنید.

ممکن است برای شما مفید باشد که با دوز کمتر شروع کنید و به تدریج دوز کامل را مصرف کنید. این می‌‌‌‌تواند به کاهش برخی از عوارض کمک کند.

پیشنهاد مطالعه
بررسی علل و علائم بیماری لوپوس

پروبیوتیک و درمان اگزما در نوزادان

بسیاری از کودکان در اوایل به اگزما مبتلا می‌‌‌‌شوند. تقریبا ۱۵ درصد از کودکان اگزمای موقتی را تجربه خواهند کرد. در بیشتر موارد، اگزمای موقت یا مزمن در سن ۲ سالگی ایجاد می‌‌‌‌شود. اگر یکی از والدین مبتلا به اگزما، آسم یا تب یونجه باشد، احتمال ابتلای کودک به این عارضه ۱ در ۴ است. اگر هر دو والدین مبتلا به اگزما، آسم یا تب یونجه باشند، این خطر به ۱ در ۲ شانس افزایش می‌‌‌‌یابد.

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

مصرف مکمل پروبیوتیک می‌‌‌‌تواند به پیشگیری از ابتلا به این بیماری در کودکان شما کمک کند. محققان دریافتند که برخی از نوزادان متولد شده از زنانی که پروبیوتیک مصرف می‌کردند، حساسیت آتوپیک کمتری را که نسبت به آلرژن‌های غذایی رایج بود، تجربه کردند. این ممکن است خطر ابتلا به اگزما را در اوایل کودکی کاهش دهد. تحقیقات طولانی مدت بیشتری برای درک واقعی تأثیر بالقوه باکتری های پروبیوتیک روی جنین مورد نیاز است.

نتیجه نهایی

ارتباط بین باکتری های مفید و پاسخ ایمنی در اگزما این ایده را تایید می‌‌‌‌کند که پروبیوتیک ها ممکن است یک درمان مناسب باشند. برخی نشانه های بالینی مثبت وجود دارد که این مورد را برای تحقیقات بیشتر پشتیبانی می‌‌‌‌کند. با این حال، با نگاهی به تحقیقات انجام شده تا به امروز، نمی‌‌‌‌توان نتیجه گرفت که پروبیوتیک ها یک درمان اثبات شده و موثر برای اگزما هستند.

توجه به این نکته ضروری است که افراد نباید به پروبیوتیک ها به عنوان تنها وسیله درمان اگزما اعتماد کنند. پروبیوتیک ها مضر نیستند و ممکن است به عنوان یک داروی مکمل برای اگزما استفاده شوند. استفاده از آنها در این راه به این معنی است که افراد ممکن است از بهبود سلامت روده و تقویت سیستم ایمنی نیز بهره مند شوند.

به افراد مبتلا به اگزما توصیه می‌‌‌‌شود به استفاده از درمان های توصیه شده توسط متخصص پوست خود ادامه دهند. تا زمانی که تحقیقات بیشتر اثربخشی پروبیوتیک ها را در درمان اگزما ثابت کند، پزشکان به این توصیه ها ادامه خواهند داد.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

راه های داشتن گونه های چاق

پیشگیری از عوامل ایجاد کننده آکنه پوست سر

تاثیر استفاده از ترکیبات شیمیایی بر مراقبت از ساقه مو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *