بیماری تریکوتیلومانیا یا وسواس کندن مو
27 دی

بیماری تریکوتیلومانیا یا وسواس کندن مو

بیماری تریکوتیلومانیا یا وسواس کندن مو چیست؟

تریکوتیلومانیا یک اختلال روحی عودکننده و غیرقابل مقاومت به کندن موهای سر، ابرو، مژه هاو سایر قسمتهای بدن است که فرد تحت تنش روحی برای کندن موهایش قرار میگیرد و با کندن موهااز تنش فرد کاسته شده و به آرامش میرسد.این مشکل بعد از مدتی تکرار میشود و چرخه های متعدد تکرار میشود. در این مطلب سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس به بررسی بیماری تریکوتیلومانیا یا وسواس کندن مو خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر : تسکین علل خارش غیر قابل کنترل پوست

علائم بیماری تریکوتیلومانیا

شایعترین علامتی که دیده میشود قسمتی از پوست سر است که موهای روی آن بطور نامنظم ریخته شده و چون بیمار علاوه بر کندن ، موهای خودرا با انگشت میپیچاند یا دستکاری میکند موهای باقیمانده کوتاهتر و پیچ خورده هستند.برخلاف بیماری طاسی سکه ای که تمام موهای ناحیه ناگهان میریزند در این بیماری موهای ناحیه ریزش نامنظم دارند. بیشترین محل بیماری قسمتهایی از سر هستند که در دسترس هستند مانندگیجگاه و بغل سروبالای سر ولی در هر منطقه مودار دیگر بدن مانند ابرو و مژه ها نیز دیده میشود.

پیشنهاد مطالعه
آشنایی با لایه برداری مکانیکی پوست (میکرو درمابراسیون)

علل بیماری:

ممکن است به علت به هم خوردن تعادل مواد شیمیایی مغز ویا عدم تعادل هورمونها در دوران بلوغ ویا علل دیگر باشد.

سن و جنس شایع:

این بیماری در کودکان و نوجوانان شایعتر است و در دخترها بیشتر دیده میشود.

کاهش ریزش مو در پسوریازیس پوست‌ سر | متخصص پوست اصفهان

بیمار معمولا کندن مو را انکار میکند و چون در هنگام فراغت مثل تماشای تلویزیون یا قبل از خواب اینکاررا انجام میدهدمعمولا والدین بیمارنیز متوجه کندن مو توسط فرد نمیشوند و آنها نیز این عمل را انکار میکنند.همراه با علائم فوق ممکن است کندن پوست ولب، جویدن لب، مکیدن انگشت و جویدن گونه را در فرد ببینیم. علائم اضطراب و افسردگی یا حملات پانیک وسواس نیز گاهی در این بیماران مشاهده میشود. در بررسی، مشکلات در خانه مانند تولد فرزند جدید و احساس کم توجهی از طرف والدین یا مشکلات در مدرسه با معلم یا همکلاسیها دیده میشود.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت های پس از کاشت مو

در برخی موارد خود فرد به عمل خودآگاه است ولی در موارد دیگر ناخودآگاه موها را میکند.

مهمترین بیماری که با این وسواس اشتباه میشود آلوپسی آراتا یا طاسی سکه ای است که ریزش ناگهانی مو در منطقه ایجاد میشود و ریزش مو یکدست میباشد ولی در کندن مو ،موهای منطقه بطور نامنظم میریزد.آلوپسی کششی که به علت کنده شدن اتفاقی مو ایجاد میشود مثلا کنده شدن توسط فرد دیگر نیز در تشخیص قرار میگیرد.

دکتر ابوالفضل جویا متخصص ژل و بوتاکس را در اینستاگرام دنبال کنید

عوارض بیماری تریکوتیلومانیا

مشکلات روحی مانند احساس شرم، حقارت در فرد ایجاد میشود و از نظر اجتماعی نیز تمایل به کناره گیری از اجتماع تقویت میشود. کشیدن موها ممکن است سبب عفونت و ایجاد اسکار شود.

پیشنهاد مطالعه
جراحی پروتز باسن

درمان بیماری تریکوتیلومانیا

توضیح دادن بیماری در محیطی آرام برای بیمار و والدین مهم است. معمولا بیمار به دلیل ترس از توبیخ والدین یا خجالت راه حل انکار را برمیگزیند. باید والدین را از هرگونه خشونت و سرزنش برحذرداشت.نقش حمایتی والدین بسیار مهم است.

معرفی به یک روانشناس خوب و روانکاوی و جلسات شناخت درمانی و جمع درمانی و گهگاه تجویز دارو های ضداضطراب وغیره موثر خواهد بود.

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

درمان های آفتاب‌‌ سوختگی

تاثیرات بیماری تیروئید در پوست ، مو و ناخن‌ها

افزایش ماندگاری ژل‌های تزریقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *