برنزه کردن پوست
17 شهریور

برنزه کردن پوست

Tanning واژه ای اروپایی است در گذشته بسیاری از اروپاییان ساکن مناطق که نور خورشید در آنها کم بود فصولی از سال را در مناطق ساحلی و گرم می گذرانند و برای دریافت نور خورشید و تولید ویتامین د  از حمام آفتاب بهره می بردند امروزه  در بسیاری از نقاط جهان این روش به عنوان روشی برای زیبا سازی پوست و تغییر رنگ پوست به کار می رود.
امواج خورشید که موجب برونزه شدن پوست می شوند شامل:
UVA
دارای طول موج بلندتر و انرژی کمتری است و موجب برنزه شدن پوست می گردد ، اما تماس طولانی مدت با این اشعه منجر به پیری زودرس شده و ممکن است موجب آسیب جدی به پوست شود
UVB
طول موج کوتاهتر و انرژی بالاتر است و موجب آفتاب سوختگی شده ودر تماس طولانی ، موجب کانسر پوستی می گردد.

پیشنهاد مطالعه
مزایای ضد باکتری یون‌های روی چیست؟

شما در ساحل در هنگام ظهر دراز می کشید تا  پوستتان برونزه  خوش رنگ شود ولی دچار سوختگی پوست و قرمزی و تاول  می شوید برونزه شدن  اولین نشانه آسیب پوستی است  متعاقب آن پیری پوست و چروک  و کک و مک و ضایعات آفتابی و خال و بدخیمی های پوستی به مرور پدیدار می شوند .
علی رغم هشدار های بسیار در رابطه با آسیب پوست ناشی از حمام آفتاب و آفتاب سوختگی بسیاری ما همچنان پوستمان را با امواج مضر آفتاب برونزه می کنیم هر فردی در اثر آفتاب می تواند دچار آفتاب سوختگی می شود.
افراد با پوستهای تیره تر نیز دچار آفتاب سوختگی و سرطانهای پوست ناشی از امواج مضر آفتاب می شوند و  اغلب سرطانهای پوستشان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود زیرا تصور می کنند فقط افراد سفید پوست دچار سرطان می شوند و بدین ترتیب کمتر از پوستشان محافظت می کنند.

پیشنهاد مطالعه
عوارض آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

 

آیا سرطان پوست فقط در نواحی که در معرض آفتاب بوده ایجاد می شود؟

خیر در هر ناحیه ایی ممکن است ایجاد شود،ارتباط بسیار قوی بین مواجهه با آفتاب و دو سرطان پوست غیر ملانومی وجود دارد که شامل کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی که اغلب در صورت ،گوشها و روی دستها ایجاد می شوند.

 

در رابطه با اتاق های برنزه چه عوارضی مطرح است؟

با استفاده از سولاریوم یا اتاقک برونزه در ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پوست قرار می گیرید ریسک ملانوم در افرادی که قبل از سن 25 سالگی برنزه کردن را شروع می کنند 75% بیشتر است.

 

UVA & UVB

در سالنهای برنزه  با استفاده از لامپ ماورائ بنفش تولید شده و جهت برونزه کردن پوست استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه
ویتامین C و سلامت پوست

 

آیا بدن با یک زمینه برنزه از آسیب ناشی از آفتاب جلوگیری می کند؟

خیر چنین تصوری اشتباه است اگر شما زمانی را در آفتاب سپری کنید در مواجهه با امواج مضر آفتاب به پوستتان آسیب زده اید ، پوست برنزه پوستی آسیب دیده است و ریسک سرطان پوست   و پیری زودرس را در شما افزایش می دهد.

 

کدام داروها  موجب تشدید آفتاب سوختگی میشوند؟

  • برخی از داروها موجب تشدید آفتاب سوختگی می شوند که شامل
  • قرصهای ضد بارداری ، ناپروکسن ، ترکیبات ویتامین آ
  • سایر دارو ها چون ضد افسردگیهای 3 حلقه ایی، تتراسیکلین ها برخی از داروه های ضد دیابت و بسیاری از آنتی بیوتیکهاحساسیت در مقابل آفتاب را افزایش  و شدت آفتاب سوختگی را تشدید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *