بررسی انواع آلرژی پوست به نور خورشید
30 تیر

بررسی انواع آلرژی پوست به نور خورشید

انواع آلرژی پوست به نور خورشید چیست؟

مقاله ای که امروز در سایت دکتر ابوالفضل جویا متخصص پوست اصفهان برای شما منتشر شده به بررسی انواع آلرژی پوست به نور خورشید خواهد پرداخت. آلرژی به نور خورشید انواع متفاوتی دارد که شدت و خطر آن‌ها متفاوت است. از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

کهیر خورشیدی (Solar urticarial)

این نوع، از موارد نادر آلرژی خورشیدی است که سبب ایجاد کهیر می‌شود. کهیرها فقط چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ظاهر می‌شوند. این عارضه اغلب در زنان جوان دیده می‌شود. علائم این بیماری هم می‌تواند خفیف باشد و هم شدید و حتی در برخی موارد ممکن است منجر به شوک آنافیلاکتیک ‌شود (یک واکنش شدید آلرژیک که حیات فرد را تهدید می‌کند).

پیشنهاد مطالعه
کرم های مراقبتی بعد از تزریق چربی به صورت

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : علل و علائم بروز آلرژی به آفتاب

خارش ناشی از خورشید (Actinic Prurigo)

این نوع آلرژیِ خورشیدی، یک مشکل ارثی است. علائم و نشانه‌های آن قوی‌تر از انواع دیگر است. اگرچه این مشکل ممکن است بین همه نژادها دیده شود ولی در بومیان آمریکا و نژاد قفقازی شایع‌تر است. علائم و نشانه‌های این بیماری از دوران کودکی خود را نشان می‌دهد.

بررسی انواع آلرژی پوست به نور خورشید | بهترین متخصص پوست اصفهان

واکنش آلرژیک به نور (Photoallergic reaction)

این نوع حساسیت به نور خورشید زمانی رخ می‌دهد که یک ماده شیمیایی که قبلاً روی پوست زده شده است در مواجه با نور خورشید واکنش نشان دهد. از جمله این مواد شیمیایی داروهای مختلف، ضدآفتاب‌ها، مواد آرایشی و عطرها هستند که می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند. در برخی مواقع علائم این بیماری بعد از دو تا سه روز نمایان می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه
جراحی یا لیزر خال کدام روش بهتر است و به چه عواملی بستگی دارد ؟

دکتر ابوالفضل جویا را در اینستاگرام دنبال کنید

بثورات نوری پلی‌مورفیک (PMLE)

این نوع حساسیت، شایع‌ترین شکل آلرژی به آفتاب است. این عارضه در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود و معمولاً بین سنین نوجوانی و دهه بیست‌سالگی اتفاق می‌افتد. بثورات نوری پلی مورفیک معمولاً به شکل بثورات پوستی است که باعث خارش می‌شود و ممکن است به شکل تاول و یا لکه‌های قرمز رنگ روی پوست ظاهر شود. این مشکل اغلب در فصل بهار رخ می‌دهد و علائم آن معمولاً چند ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خود را نشان می‌دهند.

قسمت های بدن که بیشتر درگیر آلرژی خورشیدی می شوند

با وجود آنکه آلرژی خورشیدی می‌تواند در هر بخشی از پوست دیده شود، اما در اکثر موارد روی بخش‌هایی از بدن مانند بازوها، پاها، دست‌ها و پشت گردن که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند دیده می‌شود. موارد شدید این عارضه حتی در بخش‌هایی از بدن که زیر لباس است هم دیده شده است. جالب اینجاست که این مشکل در قسمت‌هایی از بدن مانند صورت و پشت دست‌ها که معمولاً در معرض نور آفتاب قرار دارند رخ نمی‌دهد.

پیشنهاد مطالعه
فواید و عوارض هایفوتراپی صورت

دریافت اینترنتی نوبت ویزیت دکتر ابوالفضل جویا


مطالعه بیشتر:

علل و پیشگیری از بروز ماسک حاملگی

علل و علائم آسیب ها و مشکلات ناخن ها

روش های درمان گودی زیر چشم بدون جراحی و تزریق ژل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *